[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalar cu fecale albe si filamentoase  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Imi pare rau ca am deschis alt topic cu aceeasi tema dar am vazut ca nu mi-a mai raspuns nimeni in celalalt.Dupa cum spuneam acvariu 100 de litri functioneaza de 2 luni cu 4 scalari + 2 leeri+2 ancistrusi. Scalarul mare nu mai mananca aproape deloc , si astazi am vazut ca are excremente filamentoase si albe deci presupun ca are paraziti intestinali.Ce tratament imi recomandati?Sa-l tratez in alt acvariu sau sa fac tratament in acvariul comun?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Imi pare rau ca am deschis alt topic cu aceeasi tema dar am vazut ca nu mi-a mai raspuns nimeni in celalalt.Dupa cum spuneam acvariu 100 de litri functioneaza de 2 luni cu 4 scalari + 2 leeri+2 ancistrusi. Scalarul mare nu mai mananca aproape deloc , si astazi am vazut ca are excremente filamentoase si albe deci presupun ca are paraziti intestinali.Ce tratament imi recomandati?Sa-l tratez in alt acvariu sau sa fac tratament in acvariul comun?

1 pastila furazolidon pt maturi la 10 l apa
1 pastila metronidazol la 10 l apa
ridici temperatura la 33 grade
dupa 3 zile schimbi jumate din apa si mai adaugi metronidazol tot asa
in 5 zile ar trebui sa fie vindecati urmaresti excrementele daca nu sau vindecat continui trtamentul la 3 zile schimbi jumate pui metronidazol
pina la 8 zile succes
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Medicamentele le dau in acleasi timp sau sunt 2 tratamente distincte?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Medicamentele le dau in acleasi timp sau sunt 2 tratamente distincte?

in acelasi timp dar furazolidonu numai odata
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Tratamentul cu metronidazol cel mai clar prezentat mi s-a parut urmatorul. Mentionez ca l-am folosit si eu in vreo 2 randuri cu succes de 100%

Asadar, de la unu' "batran si obosit" citire...

koala wrote:... tratamentul cu Metronidazol dureaza minim o saptamana, dar e mai sanatos sa-l repeti de 2 ori ... dozele se pun alternativ, ca in bancu' ala cu sarpele zburator care o zi zboara, o zi nu zboara ... acu' ce sa zic, eu pun o pastila de 250 mg la 40 litri apa ... doza mai mare nu strica, dar nici nu are efect ... deci la un bazin de 80 litri ar veni 2 pastile [ exemplu ] ... presupunem ca incepem tratamentul in ziua de luni :
LUNI : 2 pastile ...
MARTI : ... nu se pune medicament ...
MIERCURI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
JOI : ... nu se pune medicament ...
VINERI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
SAMBATA : ... nu se pune medicament ...
DUMINICA : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
LUNI : pauza
MARTI : ... schimb de apa cat se poate de serios [ cat de multa apa ai posibilitatea sa schimbi, chiar 100 % ] ... curatat bine de tot substratul [ e preferabil sa fie bine spalat ] ...


Tratamentul se face obligatoriu in acvariul comun, pentru ca de obicei si ceilalti pesti sunt purtatori, chiar daca nu se vede.
Cu doua precizari:
1. Te sfatuiesc si eu sa il repeti la o saptamana distanta.
2. Nu am schimbat 100% din apa,(nici n-as schimba) dar am facut schimburi mai mici si zilnice in perioada dintre cele doua tratamente. Un 15-20% pe zi, in saptamana de pauza a fost ok. Poti sa bagi si carbunele activ, daca iti permite hardware-ul, tot in saptamana de pauza, evident.

In plus Metronidazolul omoara numai miscocii anaerobi, deci nu iti decicleaza acvariul.

Val.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Mutlumesc pt sfaturi.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Vindecare miraculoasa?Nush ce sa mai zic dar astazi pestele a mancat cum manca el de obicei.Parca a tinut cura si acum s-a apucat iar de mancat.O sa-i urmaresc fecalele daca mai sunt albe si filamentoase , chestia e ca le-am vazut o singura data asa si mi-e sa nu fi fost de la faptul ca nu mai mancase.
E posibil sa fi avut altceva , "sa-l fi durut o masea" sau ceva de genu si sa nu fie paraziti?Chestia e ca nu am mai vazut excremente filamentoase la alti pesti si nu vreu sa incep un tratament de genu ala pana nu sunt sigur ca are rost.Mai am o intrebare , metronizadolul afecteaza plantele?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:metronizadolul afecteaza plantele?
Eu n-am observat sa le afecteze. Bubonica pentru plante e temperatura ridicata la care se face tratamentu'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

johnny6600 wrote:E posibil sa fi avut altceva , "sa-l fi durut o masea" sau ceva de genu si sa nu fie paraziti?


In principiu, fecale albe si filamentoase, in mod consecvent, inseamna paraziti intestinali.
Nu mi-am hranit niciodata pestii cu tuifex sau alti viermi vii, dar am auzit ca pot aparea fecale filamentoase de la tegumentul lor. Dar in acesc caz nu sunt albe. De asemenea, absolut accidental am vazut alaltaieri o femela de Xipho mancand un fir vestejit intreg de Eleocharis Acicularis si dupa ceva timp eliminand ceva ce daca nu stiam, as fi zis si eu ca sunt semne de paraziti intestinali.
Deci fii cu ochii pe el. Trebuie sa fie ALBE, FILAMENTOASE si nu odata, accidental.

Take care.
Val.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Multumesc mult la toata lumea pt k m-am lamurit cum e cu parazitii intestinali si cu medicamentele care se folosesc.O sa-i tin sub observatie si daca o sa fie nevoie aplic si tratamentul.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com