[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Eliminare clor din apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut, am un acvariu de 450 l in care momentan am 6 oscari,datorita faptului ca acesti pestii murdaresc destul de repede apa sunt nevoit sa fac schimburi destul de dese si de masive de apa,am vazut undeva pe forum o instalatie care avea doua filtre din care unul era cu,carbune activ.Intrebarea mea este daca pe furtunul cu care introduc apa in acvariu montez un filtru obisnuit de apa in care o sa introduc ca si material filtrant carbune o sa imi elimine clorul din apa ? O sa pot schimba 60-75% din apa fara sa am probleme?

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Da, substantele sunt Tetra Aquasafe, sau Sera Aqutan. Poti sa-ti iei o sticla la 500ml, si se completeaza (la Aquasafe cel putin) pentru declorinare imediata - 5ml la 10L de apa.

Si ai putea sa-ti mai cumperi o pompa de apa (care merge si in interiorul / exteriorul acvariului) cu care sa poti sa bagi apa mai usor din recipientul in care amesteci apa cu substanta aleasa de mai sus inainte de a o pune in acvariu.
[WWW]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

ReBella wrote:Filtrul cu carbune nu va declorina apa.


Ba da. Carbunele activ va elimina din clorul din apa. Pentru asta e folosit in aplicatiile casnice, de exemplu. Dar.......

Problema e cat din clor va retine carbunele?!

Asta depinde de cantitatea de carbune pe care o bagi in filtrul ala, de debitul apei, de cantitatea de apa si de cantitatea de clor din apa.

Parca totusi nu m-as baza pe un filtru de carbune activ fara sa masor cantitatea de clor ramasa in apa filtrata.

Asta ca sa nu mai zic ca apa, de fapt, nu contine clorul ca gaz ci hipoclorit si/sau cloramina.

Incearca, asa cum spun si postatorii de mai sus sa echilibrezi acvariul ala intr-un fel sau altul. Ori micsoreaza incarcatura biologica, ori mareste capacitatea de filtrare.
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut,multumesc pentru parerile voastre,solutia cu substantele la un acvariu de 450 l nu cred ca o voi folosi ,in cazul in care schimb de doua ori pe saptamana 50%din apa o sa ma coste ceva substantele acelea,deocamdata schimburile pe care le fac sunt undeva la 20%din apa la un schimb,dar si cei 6 oscari sunt mici...Cum se masoara cantitatea de clor din apa?Sau cu ce?Si pana la urma carbunele activ retine din clor?
Multumesc pentru rabdarea care mi-o acordati....

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kinderux wrote:pana la urma carbunele activ retine din clor?
Retine pine se umple :


"Problema e cat din clor va retine carbunele?!

Asta depinde de cantitatea de carbune pe care o bagi in filtrul ala, de debitul apei, de cantitatea de apa si de cantitatea de clor din apa.
"

Mai precis de asa nu cred ca-ti poate spune cineva .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Dati-mi voie sa traduc liber, aproximativ si cu cuvintele mele, vreo doua randuri de aici:

http://www.aqsolutions.org/resources/Charcoal_Filtration.pdf

Pag. 2

"[...] Filtrele cu carbune activ sunt eficace pentru a indeparta clorul, mercurul, iodul si alti cativa compusi anorganici ca si multe substante contaminante cum ar fi hidrogenul sulfurat, aldehida formica si compusii organici volatili. Carbunele activ nu retine cu eficacitate anumite chimicale, inclusiv litiul, alcoolii, glicolii, amoniacul, acizii si bazele tari, metalele si cele mai multe dintre substantele anorganice cum ar fi sodiul, plumbul, fierul, arsenul, nitratii si florurile.

Ca regula generala carbunele va lega substantele nepolare, in timp ce substantele polare vor tinde sa ramana in solutia apoasa. Cele mai multe pesticide sunt substante organice nepolare deci vor prezenta o afinitate pentru a fi retinute pe suprafata carbunelui activ.[...]
"
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com