[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alga scarboasa  XML
Forum Index » Alge
Author Message
milan
Junior member

Joined: 02/08/2004 19:00:53
Messages: 14
IP:
Offline

M-am pricopsit cu prima alga din viata mea de acvarist ...viata care a inceput cam de 2 ani.Ca sa nu o lalai foarte mult o sa descriu scurt acvariul si alga respectiva.Daca s-a mai scris despre ea imi cer scuze desi sincer sa fiu nu stiu cum se numeste si nu as fi stiut oricum ce sa caut.
Acvariul are 50l din care 40 l net.Am un filtru resun (nu stiu ce model, stiu ca are bile inauntru), piatra de aer, un neon, capac si ceva plante care seamana cu o iarba...Am numai sumatrani si un ancistrus (am avut doi dar la un moment dat am vazut numai unul...nu stiu in ce conditii a murit celalalt).Am luat de mai multe ori melci dar nici unul nu rezista si dl Oprea (are magazin la p-ta Muncii) mi-a zis ca sumatranii ii ciupesc pana ii omoara...asa ca nu mi-am mai luat altii.Mancare le dau in fiecare dimineata, destul de putina si numai uscata (fulgi si viermisori uscati (nu pureci)).
Alga a aparut cam de 2 luni si nu mai dispare sub nici o forma ba dimpotriva, parca se inmulteste din ce in ce mai rau.Arata cam asa pe o piatra, sau asa pe nisip sau asa pe filtru. S-a asezat pe pietre, nisip, filtru, plante, geam si se ia destul de usor daca dai cu mana. Stiti cumva cu ce o pot combate si cum se numeste?
Mai am o problema...care nu stiu daca e tot alga sau e radacina unei plante.Arata cam asa sau inca o imagine a altei plante cu alga respectiva.
Daca mai e nevoie de alte informatii pe care nu m-am gandit sa vi le furnizez va rog sa imi spuneti.Din pacate nu pot intra decat seara....
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Patura aia = cyanobacterii. Eu le aspir cu clopotu' zilnic pina dispar. Sau/si las lumina stinsa vreo 3 zile.

"Radacinile" nu-s radacini. Sint alge.

Poze: smilie ... Poze cu plante
milan
Junior member

Joined: 02/08/2004 19:00:53
Messages: 14
IP:
Offline

Daca plantele tale nu au murit 3 zile fara lumina atunci presupun ca si eu pot apela la metoda asta.Cu "firele de par" functioneaza aceeasi metoda?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

milan wrote:Daca plantele tale nu au murit 3 zile fara lumina atunci presupun ca si eu pot apela la metoda asta.
Nu mor !

milan wrote:Cu "firele de par" functioneaza aceeasi metoda?
Nu prea. Indeparteaza-le mecanic cit poti.
N-ai spus cum schimbi apa si nici citi sumatrani ai.
Schimburile de apa dese nu prea convin algelor. Schimba zilnic vreo 10 litri + culege tot zilnic algele ca radacina.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

si eu am avut exact aceeasi alga in acvariu...e nenorocita rau...lasa filtrul la debit maxim si fa cum a zis si marele alb schimburi dese de apasi incearca sa cureti mecanin mai toata alga...si dintre nisip si geam,chia sa aspiri o parte din substrat si s-o inlocuiesti cu substrat nou pe la suprafata...eu am incercat cu schimburile dese de apa dar n-a functionat...adica vreo sapt scapam de alge dar dupa apareau din nou.Iti recomand dupa ce faci cateva zile schimburi de apa si cureti bine bazinul de alge si inlocuiesti suprafata substratului,sa cureti filtru(la mine intrase alga pina-n bureti)si la 50 ai taisa pui 25ml de apa oxigenata,dimineata si dupa,seara sa faci un schimb de apa,si repeti treaba asta a 2-a zi.Dupa ce am facut treaba asta,eu am trecut la schimburi de apa la saptamina,si au trecut ceva sapt de cand n-am mai vazut alga la mine-n acvariu..
Succes!!!
[Yahoo!] [MSN]
milan
Junior member

Joined: 02/08/2004 19:00:53
Messages: 14
IP:
Offline

Am cam 15 sumatrani si apa o schimb saptamanal.Nu stiu de ce au aparut algele alea....nu am avut niciodata alge in acvariu si conditiile au fost intotdeauna aceleasi. De fapt au aparut cand a trebuit sa mut dulapul pe care era acvariul si l-am "demontat" cu totul. Imediat dupa remontare au aparut algele astea si acum nu mai vor sa plece
Algele alea ca firul de par nu sunt decat pe langa cele doua plante in colturile opuse ale acvariului....nu s-au intins pana acum....
Am lasat azi dimineata lumina stinsa si diseara schimb 10 l de apa.Multumesc mult pentru sfaturi
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

milan wrote:Am cam 15 sumatrani
Cam multi dupa gustu' meu pentru 40 litri. Vreo 6 ar fi suficienti.

milan wrote:Algele alea ca firul de par nu sunt decat pe langa cele doua plante
Culegele de acolo cit de repede. S-a nu cistige teren.


Au aparut pentru ca ai "demontat" acvariul. Ai stricat echilibrul si asa foarte instabil (din cauza aglomeratiei) al acvariului. Iar algele stau la pinda si taxeaza.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

si nu cumva ai mutat acvariu dupa dulap undeva unde patrunde lumina de afara?
[Yahoo!] [MSN]
milan
Junior member

Joined: 02/08/2004 19:00:53
Messages: 14
IP:
Offline

La-m pus in acelasi loc unde era si pana acum...nu are acces la el lumina soarelui.Cred ca Marele Alb are dreptate ....din pacate
va multumesc pentru sfaturi, o sa incerc sa le pun in aplicare
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com