[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intretinerea unui filtru extern Eheim Classic 2213  XML
Forum Index » Apa
Author Message
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Cam care e intervalul in care ar trebui curatat un astfel de filtru? Al meu merge de prin ianuarie si nu mi-am bagat inca nasul in el. Ce operatiuni trebuie facute cu ocazia curatarii? E cazul sa inlocuiesc ceva din mediile de filtrare? Multumesc anticipat.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu cred ca exista interval standard de curatare, depinde de cata mizerie se strange in el, deci depinde de cat de mare e acvariul, de cati pesti ai si de cata mizerie fac.
acestea fiind zise, 10 luni cred ca e cam mult. eu il curat o data la 2 luni, acvariu de 126 litri brut, plantat, cu vreo 30 de pestisori, deci poate ar fi cazul sa-l curati pe al tau, mai ales daca ai observat o reducere a debitului.

deci, daca te hotarasti sa incalci princpiul "daca merge nu-l repara", trebuie sa urmezi instructiunile din manual, alea-s sfinte.

in niciun caz sa nu inlocuiesti mediile de filtrare (de ce s-o faci? acolo traiesc bacteriile de care ai cea mai mare nevoie pt acvariul tau). probabil buretele si perlonul vor fi pline de mizerie, deci va trebui curatate. mediile filtrante se pot clati si ele pentru eliminarea mizeriei grosiere, dar numai in apa din acvariu.

va trebui probabil curatat si powerhead-ul ca presupun ca in 10 luni a prins foarte multa mazga. mare atentie la axul ceramic, sa nu-l rupi.

inca o data accentuez faptul ca trebuie sa urmezi intocmai instructiunile din manual pt curatare. dar daca acvariul merge bine, daca ai apa curata si nu ai observat o reducere a debitului filtrului, mai bine lasa-l asa. un filtru cu cat e mai putin deranjat cu atat isi face treaba mai bine din punct de vedere al filtrarii biologice, care-i cea mai importanta. cand nu mai face fata cu filtrarea mecanica, atunci trebuie curatat.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

dozer wrote:Al meu merge de prin ianuarie si nu mi-am bagat inca nasul in el.
Uite-te in el si daca nu-i foarte murdar lasa-l in pace . Poti clati un pic materialele filtrante intr-o galeata cu apa din acvariu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Am spalat doar "pasla" de deasupra... deocamdata debitul e bun, asa ca ma limitez la atat...
[WWW]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com