[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cat are deschiderea un reflector Juwel ? (de 30W)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Salut,

Lucrez la un capac de acvariu 100x40x40. Am facut un calcul, si ar trebui sa-mi incapa vreo 5 neoane T8 de 30W (deocamdata am achizitionat doar 3 pentru teste - 2 Philips Aquarelle + un SunGlo - ce-am gasit si eu ieftin).

Urmeaza sa-mi cumpar si niste reflectoare pentru ele, peste tot online gasesc doar Juwel. Intrebarea este urmatoarea:

image

Cat este distanta de mai sus ? Are cineva asa ceva, sa-mi poata spune ?
Sau voi fi nevoit sa ma limitez doar la 4 neoane ?

Multumesc anticipat,
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

salut.
am masurat eu unul de 15W pe care il am si deschiderea are 6 cm, dar atentie, marginile nu sunt simetrice, adica intr-o parte "acoperisul" este mai lung decat in partea cealalta. sunt 99% sigur ca latimea reflectorului este aceeasi pentru orice tub T8, important fiind diametrul tubului si nu lungimea (adica puterea lui).
vezi aici http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/437-sisteme-de-iluminare-tuburi-accesorii/4149-reflector-juwel-438-mm.html]aici

dar cel mai bine te duci la cora pantelimon la acvamax sau cum ii zice petshop-ului si vezi pe viu ce si cum, ca de obicei au reflectoare juwel acolo.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Super, multumesc!

Am inteles ce vrei sa spui. Am vazut de multe ori poza aia - da nu mi-a sarit in ochi inclinatia diferita a marginilor.

Sunt probabil facute pentru lampi cu 2 neoane, lateralele care ar 'nimeni' spre centru sunt mai abrupte - celelalte fiind mai late ca niste acoperitoare.

Si eu cred ca sunt identice pt T8, diferind doar lungimea. 6cm deschidere suna bine, am loc de 5.

Merci inca odata,
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cu placere
H
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:5 neoane T8 de 30W (deocamdata am achizitionat doar 3 pentru teste - 2 Philips Aquarelle + un SunGlo - ce-am gasit si eu ieftin)
Daca te pun sa arunci la gunoi Sun Glo te superi pe mine ? Da o lumina neplacuta ochiului si are un CRI de vreo 70 .
Iti sugerez pentru plante Osram Fluora, Sera Plant Color sau Sylvania Grolux.
Osram Fluora si Sylvania Grolux sint ieftine, Sera Plant Color e mai scump.
Eu as pune 3 x Osram Fluora, 1 x Aquarelle si 1 x 830 - pentru incalzirea luminii .

Stiu c-ai intrebat de reflectoare , un Juwel are deschiderea maxima de 6 cm, incap 5 .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Porcu, multumesc pentru sfaturi si le voi urma. Recunosc, la atatea topicuri cu tema 'ce neoane sa aleg' mi-era deja nu stiu cum sa mai intreb ce-ar fi bine si pentru mine.

Oricum, pe astea le-am luat sa fac probe la balast si cum neoane de 30W normale n-am gasit, am preferat sa iau de acvaristica macar, in ideea ca daca mi s-o arde vreunu in timp, sa am cu ce inlocui pana gasesc.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

osram lumilux 865, ieftine si bune
osram biolux 965 si osram fluora, un pic mai scumpe dar f bune
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com