[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
lupte teritoriale  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

in urma cu ceva timp am luat un mascul si doua femele de beta si, in cele din urma, au ajuns in acvariul de 50l in care mai am doi xifo (mascul si femela) si doi cory. De la inceput, xifo au fost deranjati de prezenta betanului. la inceput l-au fugarit, il muscau de coada (mai ales femela de xifo)... dar in cele din urma se parea ca masculul de beta reuseste sa invinga. ii fugarea prin tot acvariul. de vreo trei zile situatia s-a schimbat. masculul de beta sta ascuns numai dupa filtru. rar iese de acolo sa mai manince. iar cind apare in "peisaj", cei doi xifo parca se transforma intr-o "haita", fugarindu-l la locul sau, dupa filtru. nu stiu ce sa fac. teoretic, erau compatibili, din cite stiu. la cum se comporta, imi este teama ca va trebui sa renunt, fie la xifo, fie la beta. daca tinem cont de frumusete, de pret, parca ar trebui renuntat la xifo. dar sint primii mei pesti si m-am atasat mult de ei. de fapt, nu prea vreau sa renunt la nici un peste... ce ar trebui sa fac?

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ibis wrote:... ce ar trebui sa fac?



Sa-i separi.
Betta este un peste splendid si extrem de cuminte. Eu as face un acvariu numai pentru Betta.
[Yahoo!]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

problema este ca s-ar putea sa dureze mai bine de o luna pina sa pot achizitiona un alt acvariu, pentru a-i separa... va rezista beta atit de mult?

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana atunci poti sa compartimentezi acvariul cu un geam despartitor.
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sau poti separa masculul de betta intr-un borcan pana iti iei un alt acvariu. Dat fiind ca respira si aer atmosferic o sa reziste in borcan, daca alta solutie nu ai

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

sincer, pt 24 de ore am pus femela de xifo intr-un borcan, pt ca ea era cea mai nervoasa... masculul de beta a prins curaj, s-a mai plimbat putin prin acvariu, dupa care a revenit tot la locul sau, dupa filtru. asa ca i-am pus pe toti, din nou la loc... e posibil ca pur si simplu asta sa ii fie felul, sa ii placa mai mult colo. pt ca atunci cind vrea sa se impuna, fugareste pestii... numai ca se intimpla cam rar

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com