[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
niste paraziti: ca niste paduchi miriapozi!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Pestoci
Unripe member

Joined: 15/12/2004 20:53:27
Messages: 4
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut tuturor,
Am o problema care ma supara foarte tare.
Am instalat de curand un acvariu la bunica mea, in ideea de a mai reduce din numarul celor de acasa fara a ii da de tot..., si pentru ca aveam acvariul pe care imi era teama ca daca il pastrez il sparg. In fine, nu astea conteaza.
Acvariul este pozitionat bine acolo, nu e in plin soare dar e luminat, nici prea prea nici foarte foarte, am un incalzitor AquaEl 50 care pastreaza temperatura constanta la 25 de grade, si un filtru Micron nou care functioneaza, desi nu e foarte puternic. Toate instrumentele (mincioc, lama pentru geamuri, burete etc.) sunt noi, luate special pentru combinatia asta. Plantele sunt tot numai de la mine, valisneria si o varzuca pe care nu stiu cum o cheama, aparent s-au prins. Acvariul are cam 50 de litri, este lung si inalt dar foarte ingust (15cm. Din cauza lungimii si inaltimii pare foarte mare). Am dus acolo 5 cory albi tineri si patru xifo, tot tineri.
Am instalat toata tarasenia in urma cu trei saptamani, iar pestii au ajuns acolo acum doua saptamani, dupa ce totul parea ok. Apa a fost o parte de la mine din acvariu (6 litri), o parte fiarta, o parte statuta (apa din retea, cartierul Balta Alba). Plus un pic de sare mare neoidata.
Hrana le dau putina (adica le da bunica), doua pastile pe zi pentru cory plus doua portii fulgi sera sau nutrafin pentru xifo. Subliniez ca bunica e foarte cuminte, e exclus sa fi bagat careva mana sau orice altceva in acvariu.
Saptamana trecuta am facut primul schimb de apa, sase litri cu apa statuta, si nu am observat nimic ciudat.
Ieri m-a sunat bunica mea ca a murit un cory. Am fost azi acolo, de la distanta parea ok. Cand m-am uitat de aproape pe geamuri, mi s-a parut ce e ceva albicios ici-colo, poate saculeti cu oua de melci? (melci normali, negriciosi, tot de la mine din acvariu). Dar nu... albi, mici mici, perfect rotunzi, cu foarte multe picioare in jurul lor, miscandu-se pe geamuri, niste minipaianjeni, ca niste paduchi de mici. Mi-a venit rau! Am razuit repede geamurile cu lama, si am dat filtrul la maxim, am fugit la farmacie si am luat albastru de metil, am facut apa albastra, si am mai pus niste sare. Dar nu cred ca e bine. Ce are albastrul cu paduchii?
Ce sa fac?
Va rog mult, daca e cineva care a patit asa ceva sau care stie despre ce ar putea fi vorba, ce sa fac?????
Multumesc!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pestoci wrote:albi, mici mici, perfect rotunzi, cu foarte multe picioare in jurul lor, miscandu-se pe geamuri, niste minipaianjeni, ca niste paduchi de mici.
Poate sint Cyclopi - pureci de balta Au obicieiu' sa stea si pe geamuri. Daca e asa, e ! Ce altceva ar putea fi nu-mi vine in minte .

Pestoci wrote:si am mai pus niste sare. Dar nu cred ca e bine.
Nu e bine nici pentru plante nici pentru Cory. Schimba putina apa (fa-o des) sa reduci concentratia de sare.
De fapt, cita sare ai pus?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Pestoci
Unripe member

Joined: 15/12/2004 20:53:27
Messages: 4
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Poate sint Cyclopi - pureci de balta Au obicieiu' sa stea si pe geamuri. Daca e asa, e ! Ce altceva ar putea fi nu-mi vine in minte .


Daca sunt cyclopi, sunt unii foarte diferiti de ce se gaseste in obor: adica ar trebui sa fie mai mari, putin colorati, smuciti, si sa aiba mai putine picioare. Cei din acvariul meu nu aduc deloc cu nimic din ce am vazut, plus pestii nu pareau deloc interesati de ei. Repet, sunt complet albi, foarte mici, complet rotunzi, cu foarte multe picioare in jurul lor (ca niste sori, aiurea comparatie dar asa cum arata sorii in desenele de copii) si se misca incet pe geamuri.
Sare nu am pus asa multa, o lingura, mare si neiodata. O sa schimb apa mai des.
Ma mai uit pe net, daca gasesc ceva asemanator o sa va arat, dar pana acum nu am gasit.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com