[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pogostemon helferi  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Am cumparat saptamana asta 2 poturi de P. helferi. CIUDATE!!! Peste tot pe unde m-am informat scrie ca e planta gen gazon, ajunge la maxim 20 cm...Ei, ale mele "e" mai lungi! Au la vreo 40 cm!!! Presupun ca asta se datoreaza luminii prea putine. Problema mea e urmatoarea: daca rup si plantez bucati de tulpina cu cate un rand de frunze se dezvolta o noua planta din ea care in conditii de 1W/l sa ramana la dimensiuni rezonabile?
V-ati intanit cu problema asta? Mentionez ca plantele au fost cumparate din Hornbach Bucuresti.
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

S-ar putea sa creasaca mai mare decit este de obicei planta
Dar daca le tai virful nu au sa mai creasca asa de inalte
Pogostemunul meu nu creste mai mare de 15 cm
Pune si niste poze ,daca poti, sa ne elucidam

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

harry-ab wrote:Am cumparat saptamana asta 2 poturi de P. helferi. CIUDATE!!! Peste tot pe unde m-am informat scrie ca e planta gen gazon, ajunge la maxim 20 cm...Ei, ale mele "e" mai lungi! Au la vreo 40 cm!!!
Presupun ca asta se datoreaza luminii prea putine.

Mi se pare dubios de tot Pogostemon helferi de 40 cm , si 20 cm mi se pare enorm, la mine s-a indesit frumos si-a luat-o pe orizontala, a facut tufa:

image
Sincer nu-mi pot imagina on Pogostemon de 40 cm. Te rog si io sa pui o poza sa vedem minunea smilie .

harry-ab wrote:Problema mea e urmatoarea: daca rup si plantez bucati de tulpina cu cate un rand de frunze se dezvolta o noua planta din ea care in conditii de 1W/l sa ramana la dimensiuni rezonabile?

Categoric da . La 1 W/litru va face tufa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=903

Aceasta e pogostemoana naltuta si subtirica. Poate iese totusi ceva din ea pana la urma....Am plantat-o deocamdata "in picioare" dar daca vad ca incepe sa se miste o sa tai bucati din ea si o plantez pe post de gazon.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu-mi imaginam ca Pogostemon helferi poate creste asa .

Io zic sa incerci sa plantezi citeva bucati cu 2-3 noduri intr-o zona foarte luminata sa vezi cum reactioneaza, ai de unde rupe .

Am editat postu' cu linku' gresit.

Poze: smilie ... Poze cu plante
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Din pacate lunguiata mea de Pogostemon s-a dus pe apa sambetei...sau canalizare. Nu a rezistat, putinii stoloni pe care am reusit sa ii mentin i-am pierdut odata cu reamenajarea bazinului. Asa ca am ramas fara. Daca este careva disponibil sa trimita pana la Sebes cateva fire as ramane indatorat. Bineinteles ca platesc transportul si plantele.Am lasat loc liber in acvariu special pt aceasta planta.Multumesc.
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Daca nu gasesti pe cineva mai aproape de tine, care sa te ajute, da-mi un semn.
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Salutare, Am si eu niste intrebari legate de planta de care vorbiti aici. Am cumparat si eu una bucata dar nu am reusit sa o fac sa se dezvolte corespunzator. Nu stiu din ce cauza, dar va intreb pe voi: este nevoie de multa lumina? de CO2?de un supliment nutritiv special? Imi place foarte mult tipul asta de planta dar nu reusesc sa-l introduc cu succes la mine in acvariu. Ce ar trebui sa fac? Multumesc mult.

http://picasaweb.google.com/varacosmin/AcvariuMartie2008
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

varacosmin wrote:.. este nevoie de multa lumina?
Nu neaparat, dar in prezenta unei lumini insuficiente creste mai inalt, cu distante mai mari intre noduri.
varacosmin wrote:.. de CO2?
Nu e nici acesta neaparat necesar, insa dezvoltarea este mai lenta decat in cazul in care ai avea.

varacosmin wrote:.. de un supliment nutritiv special?
Mai special ar fi fierul, a carui carenta se observa imediat la frunzele noi care sunt albe-galbui in loc de verde deschis.

Observatiile astea se bazeaza pe evolutia (in decursul unei luni) a unor Helferi pe care le-am dat de curiozitate unui prieten care nu are nici lumina corespunzatoare, nici CO2, dar multi nitrati. Se pare ca doar nitratii nu sunt suficienti pentru ca plantele sa mearga bine.

varacosmin wrote:.. Ce ar trebui sa fac?
Sa te orientezi spre o schema de fertilizare.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Eu am observat ca merge cu atat mai bine cu cat ii dau "suplimente" prin pastile de fertilizanti bagate la radacinile lui. In cazul meu ii dau Ferrotabs JBL la 2-3 saptamani insa poti sa-i dai orice fertilizant cat de cat de calitate.
Eu am observat ca nu-i plac nitratii mari si nici phul foarte scazut. Ii mergea mai bine cand aveam ph 6.50 decat cand am phul 6,00.


PS: nu s-ar putea cumva uni cele trei topicuri despre pogostemon helferi?

865
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Merge bine si cu nitrati multi (30ppm), si cu fosfati multi (3ppm) si la pH=6. Totul e sa le corelezi bine. Nu merge de exemplu cu nitrati multi si putin CO2. N-am incercat, dar presupun ca nici invers.

Insa intr-adevar observa imediat o carenta, desi nu sunt convins ca de fier. Adica in anumite conditii frunzele tinere sunt foarte deschise la culoare.

Daca te hotarasti la o fertilizare 'din belsug' gen EI (Estimative Index), funzele noi sunt verde inchis. Deci nu pot decat sa presupun ca ii trebuie ceva mult. Nu am nici spatiu si nici timp sa fac teste ca sa fiu sigur despre care anume nutrient e vorba.
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Multumesc mult de sfaturi. Se pare ca trebuie sa ma apuc serios de fertilizat. Oricum o astfel de planta este foarte frumoasa si merita ingrijita cu multa atentie. Eu cum va spuneam nu am reusit pana acum sa o mentin pe linia de plutire la mine in acvariu. O sa mai incerc o data.

http://picasaweb.google.com/varacosmin/AcvariuMartie2008
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Plantele "naltutze" s=au topit cu totul...., am facut rost de curand de un pot , diferenta ca de la cer la pamant intre primele si cea actuala. sper sa o pot inmultii in conditiile unei iluminari de 0,75W/l, fertilizare cu CO2 si fertilizare Dennerle. Duritatea e 1 si pH-ul e 6. Fertilizare zilnica cu No3, Po4 si Fe.
[Yahoo!]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Oare merge plantata si pe cioate sau pietre mai mari? Am vazut ca cei de la nevertebrate vand pusa pe ceva roca vulcanica.
Multumesc

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

calin wrote:Oare merge plantata si pe cioate sau pietre mai mari? Am vazut ca cei de la nevertebrate vand pusa pe ceva roca vulcanica.
Multumesc


Da. Se ataseaza cu radacinile precum Anubias. Si, in legatura cu comentariul de mai sus, creste si pina la 30 cm si peste. Am avut si eu una asa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com