[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce inseamna W21,8x1/14-se potriveste cu reductoarele CO2 ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am niste nelamuriri legate de conectarea unei butelii de CO2 (10L) la reductor.

Am gasit o oferta interesanta (vor da mai multe detalii cand voi intra in posesia buteliei), insa:

a) Ce inseamna literele si cifrele din "W 21,8 x 1/14" ? Presupun ca ar fi vorba de un diametri si un pas de filet?
Textul de mai sus apare la "Racord de cuplare la consumator: W 21,8 x 1/14" in caracteristicile buteliei.

b) am sa cumpar butelia caci are un pret bun, insa nu stiu daca se potrivesc cu reductoarele de acvaristica gen:
aquamedic-reductor-de-presiune-cu-2-ceasuri
sau
jbl-proflora-vario-pressure-reducer

Au si astea acelasi: W 21,8 x 1/14 ?

c) De asemenea, in caracteristicile buteliei scrie:
Presiunea de incercare hidraulica : 300 bar

Se poate cupla unul din reductoarele de mai sus direct la butelie ? Stiu ca tot cautand pe net, gasisem ca la intrare, reductorul accepta 60 de bari. E diferenta intre presiunea de incarcare hidraulica si presiunea cu care 'iese' CO2-ul din butelie ? Scuzati, dar habar n-am :-). Daca ar fi acelasi lucru, 300 bar e mult mai mare decat 60bar, si probabil as avea nevoie de un reductor intermediar ?
In accesoriile pe care le pot comanda cu butelia exista si un regulator de presiune pentru CO2, Argon, Pi=200bar, Qmax=32L/min. La ce ar fi util asta ?

Multumesc,
[WWW]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Reductoarele cu doua manometre sunt folosite ca sa iti indice unul presiunea pe butelie si celalalt presiunea la iesire. Doar presiunea la iesire poate fi reglata.
In general, reductoarele de presiune mare au primul manometru gradat pana la presiunea de incercare a buteliei pentru care este destinat (200-300 bari). Chiar daca presiunea dintr-o butelie de CO2 are 60bari.
Presiunea de incercare, dupa cum ii spune numele, este presiunea de verificare a etansietatii buteliei. Nu are nici o legatura cu presiunea gazului dupa umplere. Bine, ar avea: trebuie sa fie mult mai mare decat ceea mai mare presiune pe care o pot avea in butelia plina.
Stiu ca tot cautand pe net, gasisem ca la intrare, reductorul accepta 60 de bari.

Mai verifica, nu prea cred ca reductorul accepta doar 60bar. Daca da, atunci nu e bun.

Citeste si Reductor presiune CO2 poate afli ceva raspunsuri.

Pentru siguranta ta si a celor din jurul tau evita improvizatiile. smilie

DIY addicted
Valea Plangerii
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ai dreptate, nu stiam ca de fapt presiunea in butelie e de 60bar de obicei - si nu este presiunea maxima de incarcare.
Am verificat acum despre reductorul JBL si spune clar: Reduces cylinder pressure from some 60 bar to approx. 1.5 bar which is then set on the fine-needle valve to obtain the desired number of bubbles in the reactor.

Eu interpretasem asta ca avand MAXIM 60 bar la intrare, dar ei spun ca reduce de la 60 bar cat e presiunea de obicei in butelie, la mai putin. Deci cred ca e ok.

Se poate infileta oare reductorul JBL in butelia asta cu W 21,8 x 1/14 ? Butelia vine cu toate actele, cetificarile, etc.

PS: Nu vreau sa fac improvizatii, de aceea intreb vreau sa merg la sigur.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Se potriveste reductorul de la aquamedic :-)

image
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Iuliane, avand in vedere ca si eu am un reductor Aqua Medic conectat la acelasi gen de butelie ca a ta, imi permit sa-ti dau un sfat legat de acea garnitura de cauciuc cu care ti-a venit reductorul...grija mare la infiletarea reductorului la locul lui, sa nu tai garnitura aia ca te-ai ars....cu altceva nu vei reusi sa obstruezi perfect acea imbinare...eu am taiat-o pe a mea tot infiletand si desfiletand reductorul...am umblat pe la magazine, am incercat "n" modele de garnituri de cauciuc, de klingherit, de tot felul de materiale, speciale ptr gaze...nicicum nu era etansata imbinarea...am fost pus in situatia de a lipi garnitura originala cu Picatura dupa care nu am mai avut probleme!
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Firar..

Merci ca mi-ai zis... acum mi-e si frica sa desfac sa vad in ce stare e - nu cumva s-o tai cand infiletez la loc
Si sa fiu nevoit sa desfac iar sa verific. Ce bucla a fricii.

Uuuf... Inca odata multumesc :idee:
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ei, acu nu tre sa-ti fie frica mereu . Eu ti-am zis doar ca sa ai grija cand infiletezi reductorul pe butelie....il fixezi bine, o data si infiletezi numai flansa aia nu si reductorul. Si doar cu mana, pana la capat, cat de tare poti tu, fara chei franceze si alte scheme Iar cand e infiletata, nu mai roti reductorul in sens de strangere ca atunci e momentul in care se foarfeca garnitura....experiente proprii Si totdeauna incearca cu sapun etanseitatea infiletarii...daca-ti ies bule, scapa gaz...e de preferat sa dezfiletezi reductorul si sa-l infiletezi iar, decat sa incerci sa strangi SI mai tare...
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Super.

Thanks! Cred ca am incercat sa-l rotesc odata, cand nu era foarte strans. O sa ma mai uit odata.

Am scris celor de la aqua-medic, daca au garnitura aceea separat, sau sa-mi dea caracteristicile. Sa vedem
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

minnardy wrote:cand e infiletata, nu mai roti reductorul in sens de strangere ca atunci e momentul in care se foarfeca garnitura....experiente proprii

Confirm ca atunci se rupe garnitura (O-ring). Acelasi sfat si in cazu' JBL.
Cred ca e posibil sa se potriveasca garniturile de la un regulator la altu'.

Cert e ca nu se pot folosi O-ring-uri care se gasesc la noi in magazinele cu materiale sanitare, chiar daca intimplator gasiti exact aceeasi dimensiune. CO2 le corodeaza si devin sfarmicioase, am incercat .

Poze: smilie ... Poze cu plante
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Cred ca e posibil sa se potriveasca garniturile de la un regulator la altu'
...in cadrul reductoarelor aceleasi firme. De exemplu, garniturile acestui regulator ( http://www.aquariumlighting.com/Wholesale_Only/images/Milwaukee_CO2_Adjustable_Flow_Regulator.jpg ) adus din SUA nu se potrivesc cu garniturile acestui regulator Aqua Medic ( http://www.aquacadabra.co.uk/images/aquamedic_co2_regulator.jpg ).
Pur si simplu difera capul de intrare in robinetul buteliei. La Aqua Medic e usor conic, patrunde un pic in robinetul buteliei, iar O-ringul are cumva loc pe acolo (de aia nu merg garnituri de klingerit, care nu-s elstice ca cele de cauciuc), in timp ce, la primul regulator capul de patrundere in robinetul buteliei e plat, putandu-se folosi si garnituri plate, taiate din klingerit.
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com