[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre plantele tip "covor"  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Doresc sa deschid acest topic deoarece, cu toate ca m-am ocupat de acvaristica de o anumita perioada, pana acum nu am facut nici un fel de landskaping. Acum m-am decis ca unul dintre acvarii sa il fac cat mai frumos, si asta implica fundal decorativ, buturugi si bineanteles si covoare de plante.
Eu personal pana acum nu am intrat in contact cu acest tip de plante, dar acum voi primi urmatoarele plante:
Glossostigma
Ricia
Marsilea hirsuta
Neavand nici cea mai vaga idee despre cum se amenajeaza, prelucreaza si intretine DIN PUNCT DE VEDERE ESTETIC un covor de plante apelez la voi pentru sfaturi si sugestii.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2013 13:30:51


album1, album2, album3, album4
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pai man, felicitari pentru achizitie, dar nu cred ca eu cel putin te pot sfatui legat de ce-ti place tie

Incearca sa te uiti pe net, sa vezi o gramada de setup-uri, si decizi ce-ti place si aia e, nu ?
[WWW]
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Imi plac multe, dar nu stiu exact cum sa le fac si sa le intretin.

album1, album2, album3, album4
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Alokt wrote:Glossostigma
Marsilea hirsuta
Cind o plantezi faci cam asa: iei bucati cu cite 3-4-5 noduri si le infigi in sol cit mai adinc sa nu iasa, da' nu foarte adinc, frunzele trebuie sa fie afara din nisip.
Nu e bine sa folosesti bucati cu multe noduri ca-i greu de plantat, infigi un capat si iese celalalt . Alegi zona pe care vrei sa obtii covoru' si imparti cantitatea de plante in mod egal . Apoi astepti sa se indeseasca. Cind devine prea deasa, trebuie sa tunzi covoru'.

Riccia se poate lasa sa pluteasca la suprafata sau se poate fixa sub o plasa. Daca ai la dispozitie putina Riccia e bine s-o lasi sa pluteasca pina se inmulteste.
N-am prea mare experienta cu cresterea Ricciei submers, las pe altii sa spuna ceva mai inteligent .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

CU, Ricia , eu zic mai bine sa o lasi balta
Am avut eu ,tine cam o 2-3 luni dupa care se ridica la suprafata apei
Chiar daca pui peste ea plasa la inceput
Mai degraba ti-as recomanda cea mai spectaculoasa planta tip covor
Hemianthus micrantemoides cuba
Acvariile cu plante tip covor nu tin mai mult de 4-5 luni
Dupa care trebuie setat din nou acvariul
Merge si urticularia graminifolia
SUCCES

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Porcu wrote:
Alokt wrote:Glossostigma
Marsilea hirsuta
Cind devine prea deasa, trebuie sa tunzi covoru'.



Tuns pe 'reaq. Tre' sa le scoti si sa refaci covorul. Tuns in sensul de... tuns asa ca gazonul nu prea merge, din cate am incercat eu, decat eleocharis-ul (parvula, daca vorbim de covor). Restul doar sa le tunzi fir cu fir in ideea de a rari covorul (iti trebuie rabdare de chinez foarte batran) care alminteri se auto-umbreste (covoru' nu chinezu'), se ingroasa, radacinile nu mai ajung in substrat si in cele din urma se desprinde de sol. Sau, daca ai si o populatie semnificativa de pesti atunci sub covor, acolo unde nu ai cum sa aspiri substratul, acesta devine foarte murdar... Urmarile sunt la fel de neplacute.

Sunt partial de acord cu lazarginel. Un covor frumos intr-un setup artistic este greu de obtinut tocmai pentru ca in cateva luni (poate mai multe de 4-5, dar oricum nu foarte multe) trebuie refacut. Cam la modul, faci covorul, astepti sa se indeseasca si sa se intinda cat vrei tu, tragi pozele in momentul optim, dupacare setupul "artistic" intra pe panta descendenta.

Referitor la Riccia sub plasa, nici eu nu am incercat, dar am un prieten foarte bun care a facut-o. Vreau sa va zic ca a fost cel mai frumos acvariu pe care l-am vazut cu ochii mei (adica nu poze sau pe net). Avantajul ricciei este ca se intinde repede, este de un verde inchis, pregnant si la lumina buna are un spectaculos efect de perlare.

Mai incearca sa vezi si alte plante pentru covor, daca tot ai de unde cumpara.

Iti doresc sa reusesti. Eu inca nu am obtinut un covor de care sa fiu foarte fericit din diverse motive, desi ma chinui de vreo 2 ani. Asta nu inseamna ca am renuntat. Am incercat pe rand cu Marsilea, Glossostigma, Eleocharis parvula, Lilaeopsis brasilensis, Hemianthus Callitrichoides, Pogostemon helferi si or mai fi fost si altele, 'reaq mai stie.
Poate sunt prea pretentios sau prea bou. Nu stiu...

Toate cele bune.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

O corectie la ce am scris mai sus planta se numeste...... Hemianthus callitrichoides cuba".
Nu ,Hemianthus micranthemoides cuba
Dar daca sunt cu palinca in cap nu am sesizat
Asa ca i-i multumesc lui VAL care este un dragut si ma atentionat de greseala comisa
Are si el un vin la rece
Sau dupa cum e vremea la fiert

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:Tuns pe 'reaq. Tre' sa le scoti si sa refaci covorul.
Poti scoate complet portiuni mici de covor . Cind se acopera golu' iei alta portiune la scos , tot asa ii poti prelungi existenta mizerabila.
Ceea ce vedem in poze e maximu' acvariului , Dupa poza, inevitabil acvariu degenereaza, fiecare il prelungeste cit poate de mult.
Trebe sa acceptam ca NU se poate ca un astfel de acvariu sa arate maxim de frumos mereu.
Cel mi usor de intretinut mi se pare Lilaeopsis, apoi Heminathus callitrichoides.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sormon
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/01/2008 21:26:51
Messages: 46
Location: Toronto
IP:
Offline

Alokt ce se mai intampla cu acele covoare de plante pe care vroiai sa le faci in noul tau setup?
Poze ceva sau vrei sa ne lovesti cu pozele cand acvariul se va afla exact in punctul maxim? :-)
Eu tocmai vreau sa imi fac un covoras frumos in acvariul cu shrimpi si neoni, care nu mai arata asa dragut cum arata acum cateva luni (vezi aici) si m-am hotarat sa imi facun covor cu Riccia.
Am mai avut o tentativa cand am acoperit o jumatate de nuca de cocos cu firicele de riccia dupa care am acoperit-o cu o plasa (vezi tot in poza de mai sus), din pacate nu am avut suficiente fire de riccia atunci si la baza era cam golasa, chiar si asa vreau sa va zic ca mi-a placut foarte mult cum a iesit si majoritatea prietenilor care veneau in vizita ramaneau impresionati de aspectul ei si de verdele acela crud (deschis) [Val spunea ceva de un verde inchis, poate e vorba de alta specie de Riccia].
Acum vreau sa fac rost de o rama din plastic (patrata sau rotunda), voi face un saculet din plasa exact pe forma ramei, bag rama in acel sac din plasa, pun Riccia inauntru (asezata uniform) si cos saculetul.
Cam asta e planul, dupa care in max 2 saptamani o sa am un covoras de toata frumusetea, care sper sa tina cat mai mult, bineinteles tuns din cand in cand.
La Riccia avantajul este ca nu ai nevoie de substrat iar de curatat o pot face foarte simplu pentru ca acel covor va fi mobil.
Eu zic ca o sa fie ok :-P
Astept sfaturi si sugestii de la voi.

Cine intreaba e prost pentru 5 minute, dar cine nu intreaba ramane prost pentru totdeauna...
[Yahoo!]
ZOLA
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2007 00:58:56
Messages: 161
Location: bucuresti/berceni/cultural
IP:
Offline

nu resetezi nici un acvariu ! poti alege sa tunzi (marsilea) si vei avea cateva saptamani cun covor demn de '' padurea spanzuratilor'' sau sa o raresti adica dai din rizomane si le donezi sau le pui in alt bazin .. oricum ar fi e cea mai pacatoasa planta pana le plantezi calumea sa vezi ce bine e cand ai 60cm de sticla peste care sa te lungesti ... sau mai bine sa fie deja un bazin setat iar marsilea sa fie add-on =)) CHIN munca de chinez sau cum vreti sa ii ziceti .. oricum nu se reseteaza nimic

oto si crevetii lui
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ziua buna. Cei care va pricepeti, ce fel de plasa trebuie folosita pentru riccia? cam ce dimensiuni sa aibe ochiurile si cat de groasa trebuie sa fie firul? Poftesc si io la un pic de covoras sau ceva pitre imbracate. Plasa din fibra de sticla folosita in constructii o fi buna? Nu cred. dar ce altceva?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Sormon
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/01/2008 21:26:51
Messages: 46
Location: Toronto
IP:
Offline

Hi Alber,
O plasa cu ochiurile de 2 - 4 mm este perfecta.
Daca e mai mare risti sa iti iasa firisoarele de Riccia prin plasa.
Sincer nu stiu exact la ora asta cum naiba e plasa folosita in constructii de care zici tu (daca te referi la aia care se pune in geam sa te apere de tantari, nu prea e indicata, poate doar daca vrei sa faci un covoras plan (drept), nu sa invelesti o piatra in ea sau altceva pentru ca va sta ciudat) eu am avut o plasa cu firul din material textil.
Bafta

Cine intreaba e prost pentru 5 minute, dar cine nu intreaba ramane prost pentru totdeauna...
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

multam de raspuns. plasa folosita in constructii: plasa armare fibra sticla. ochiuri cam de 4-5 mm, dar ma tem da faptul ca nu stiu cum interactioneaza pestiucii cu acele fibre, care se mai desprind din plasa respectiva. multam de raspuns

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Nu prea stiu sa o descriu... plasa... de cartofi
Uneori cartofii, si nu numai, se vand in niste sacosi care arata ca o plasa, cu fire din plastic. Plastic-plastic nu fibra, nu textil, nu nylon.

Nu stiu sa zic mai bine. Daca ati vazut asa ceva, sigur stiti despre ce e vorba.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Da, corect. Cartoful ne scapa de probleme. Multam fain, Val

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
dinca_cezar
Unripe member

Joined: 30/10/2013 17:17:33
Messages: 4
IP:
Offline

salutare! o intrebare in leg cu Hemianthus callitrichoides cuba. este nevoie de CO2?
silviu.rdk
Member
[Avatar]

Joined: 21/03/2013 14:57:15
Messages: 198
Location: Ploiesti
IP:
Offline

ca si plasa pt ancorare riccia, daca vrei sa imbraci pietre, este super ok de utilizat "pamatuful" ala de "perdea" cu care te speli la baie.... ca nu stiu cum sa-l numesc. se intinde bine si daca iti par ochiurile prea mari, poti imbraca piatra de 2x.


[Email]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Din experienta mea cu riccia, spun ca:

Daca aveti co2 , nu folositi riccia. Este extrem de invaziva si evadeaza din orice plasa. Fara Co2 este mult mai cuminte, nu creste asa repede si poate fi tunsa la intervale rezonabile de timp.

in orice situatie, va evada din plasa. nu se va fixa niciodata pe cioate , pietre etc ...
Eu am folosit plasa pentru tantari in acvariu cu CO2 si cam in 2-3 luni , dupa ce a crescut superb, a evadat din plasa si nu am mai putut scapa de ea.
Orice bucatica de cativa mm de riccia , se va dezvolta si se va incurca in restul plantelor. Are un comportament de alga si e imposibil de scapat de ea odata introdusa in acvariu.
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

dinca_cezar wrote:salutare! o intrebare in leg cu Hemianthus callitrichoides cuba. este nevoie de CO2?

DA
[Email] [MSN]
dinca_cezar
Unripe member

Joined: 30/10/2013 17:17:33
Messages: 4
IP:
Offline

ms xeroxclona pt raspuns! imi poti recomanda ceva asemanator care sa nu necesite CO2? am un acvariu de 50L cu ceva xipho, molly, gupy, sanitari si 2 melci. multumesc!
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com