[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
termen silicon  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am un acvariu de 400 l, cu sticla de 10, cumparat la mana a doua. Intrebarea mea este cat rezista lipiturile cu silicon? Dupa cata vreme ar trebui sa refac acvariul ? Cum imi dau seama daca siliconul s-a invechit?


PS. Daca s-a mai formulat intrebarea asta, va rog sa ma indrumati unde sa caut, ca n-am gasit...
[Yahoo!]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

alina_g wrote:Am un acvariu de 400 l, cu sticla de 10, cumparat la mana a doua. Intrebarea mea este cat rezista lipiturile cu silicon? Dupa cata vreme ar trebui sa refac acvariul ? Cum imi dau seama daca siliconul s-a invechit?


PS. Daca s-a mai formulat intrebarea asta, va rog sa ma indrumati unde sa caut, ca n-am gasit...


din cate mi-am dat eu seama, o lipitura de silicon tzine in functie de cum a fost realizata
inbatranirea siliconului este accentuata daca acvariu a stat gol fara apa mai mult timp
un semn al imbatranirii siliconului este acela ca: prin frecare cu pulpa decetului, pe suprafatza lui se fac grunji ( ca si pielea bronzata, cand o freci cu prosopul) ce comparatzie am tras
alt semn de impatranire este deslipirea marginiilor subtirii de silicon de pe suprafata sticlei, cu aparitia de zone colorate( din cauza algelor) intre silicon si sticla.
acasta dezlipire a marginilor subtiri de silicon se pot observa si tragand cu unghia decetului, de silicon, in directia opusa lipiturii, adica dinspre silicon inspre sticla, unghia aplicata pe silicon, si preseaza siliconul pe planul dur al sticlei.
cred ca m-am facut intzeles, era mai simplu cu un desen dar asta e.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alina_g wrote:Cum imi dau seama daca siliconul s-a invechit?
Crede-ma pe cuvint, iti dai seama usor ....... 400 litri in casa nu pot trece neobservati .



P.S. Cred ca primu' semn e ca apar alge si/sau depuneri care se baga sub silicon.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha... deci mai pot sta linistita un timp... )
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com