[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nu inteleg ce e cu neoanele T5 vs T8.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Saluti,

Din cate stiu, Tx (unde x e 5 sau 8 sau 12) reprezinta cate optimi de inchi reprezinta diametrul tubului de neon. Adica T8 inseamna diametru de 8*1/8 inch = 1 inch.

Pana aici e bine. Inseamna ca un T5, strict ca 'grosime', ar incape intr-o lampa facuta pentru T8.
Dar, T5, la aceiasi lungime insa, are putere mai mare decat T8. Adica la zooplus am sunat si mi s-a spus ca un T5 de 89.5cm este de 45W, comparativ cu un T8 care la aceiasi lungime, are doar 30W.
Astfel, daca am o lampa de T8 pentru tuburi de 89.5cm - nu voi putea pune T5 pentru ca droserele sunt subdimensionate ca putere [plus, nu stiu daca distanta intre cele doua picioruse aflate in fiecare capat al neonului difera totusi intre T5 si T8]

Ar trebui prin urmare sa-mi iau o lampa care sa duca T5. Problema insa este urmatoarea:
a) ce sa aleg incat sa gasesc usor neoane daca mi se strica vreunu ? T5 sau T8 ? Pe net vad ca opinia e ca T5 ar fi mai bun decat T8 in sensul ca e mai puternic, si ca e 'viitorul' neoanelor. Dar cum habar n-am despre 'trendul' neoanelor, cer si eu o alta opinie de la voi. Care se gasesc mai usor ?
b) Acvariul pentru care fac capacul are 160L (deci probabil spre 130 de apa). 100x40x40. 90W de lumina deasupra as putea sa-i am de la 3xT8 sau 2xT5. Insa daca vreau sa controlez mai 'fin' cantitatea de lumina, m-as simti mai bine cu 3 neoane T8. Pot inchide unul si sa reduc la 60W daca as avea probleme cu algele, sau pot sa adaug inca 1 daca vreau sa am spre 1W/L. La T5, ori am prea multa lumina, ori prea putina.
Oare o sa am nevoie de acest control fin ?

Multumesc anticipat,
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:daca am o lampa de T8 pentru tuburi de 89.5cm - nu voi putea pune T5 pentru ca droserele sunt subdimensionate ca putere

[plus, nu stiu daca distanta intre cele doua picioruse aflate in fiecare capat al neonului difera totusi intre T5 si T8]

Categoric nu poti folosi tuburi T5 la o lampa pentru T8. Distanta dintre piciorute difera mult.
Din ce stiu tehnologia T5 difera de tehnologia T8, nu se foloseste acelasi tip de traf.

viulian wrote:ce sa aleg incat sa gasesc usor neoane daca mi se strica vreunu ? T5 sau T8 ? Pe net vad ca opinia e ca T5 ar fi mai bun decat T8 in sensul ca e mai puternic, si ca e 'viitorul' neoanelor. Dar cum habar n-am despre 'trendul' neoanelor, cer si eu o alta opinie de la voi. Care se gasesc mai usor ?

In 2008 gasesti usor T5 , nu la toate magazinele de electrice, da' gasesti pe net si nu cred c-o sa fie o problema.

viulian wrote:Insa daca vreau sa controlez mai 'fin' cantitatea de lumina, m-as simti mai bine cu 3 neoane T8. Pot inchide unul si sa reduc la 60W daca as avea probleme cu algele, sau pot sa adaug inca 1 daca vreau sa am spre 1W/L. La T5, ori am prea multa lumina, ori prea putina.
Oare o sa am nevoie de acest control fin ?

Intr-adevar ai nevoie de acest control fin, o poti face si la T5, sint trafuri cu "buton" din care poti regla intensitatea luminoasa . Cu siguranta costa mult mai mult de 10 lei cit e un traf pentru T8, da' exista. Nu-mi amintesc de unde am informatia asta , si nici nu stiu unde le poti gasi, da' o cautare pe net cred ca te poate informa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Droserele pentru T5 sunt in toatalitate electronice
Si daca vrei un droser care sa poti regla intensitatea luminoasa acestea se numesc drosere dimmable
La care poti regla intensitate mai mica sau la maximul tubului ,nu peste ce poate tubul de neon
Sunt undeva la 70 -90 de euro bc.

Ogar batrin dar.... cu miros fin
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline



Yah, dimmable ballasts... am vazut pe la vreo 65euros + 30euros shipping. La cat o sa mai dau si pe 'fasunguri' si cat timp pierd ca sa adun toate la un loc - pentru mine cel putin, nu se merita.
Prioritara e instalatia de CO2 si cu PH controller, si daca peste vreo cateva luni n-am ce face cu 150euros, o sa ma uit si de dimmable ballasts.

Raman pe T8 ..
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Tuburile T5 functioneaza si pe balast electronic ieftin . Eu am incercat cu un balast Vito . Din pacate nu stiu daca tubu' e aprins la capacitate maxima si nici daca nu i se scurteaza viata cu aceste balaste electronice ieftine. Se poate face asa ceva la iluminarea bucatariei sau a garajului , la acvariu nu cred ca-i indicat. E stupid sa folosesti tuburi T5 cu scopu' precis de a obtine o intensitate luminoasa mare si sa strici treaba cu un balast ieftin smilie . Nu recomandam pe acest forum o astfel de practica.

Poze: smilie ... Poze cu plante
bobomic
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/07/2008 15:03:24
Messages: 62
Location: Cernavoda
IP:
Offline

bine punctat porcu
acelasi sfat vroiam sa iti dau si eu, decat sa te chinui si poate nici nu o sa iasa ceva calumea mai bine ramai la T8

trebuie sa crezi ca sa poti realiza ce vrei....
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Da, intradevar, sa faci un set up al luminii este destul de scump
Si eu cind am trecut la neoane T5 (osram si arcadia ,drosere osram Quictronic )
Ma cam costat daca mai tin bine minte vreo 300 de euro
Am sa vad cind am sa pun SOLARIS cu leduri ce va fi

Ogar batrin dar.... cu miros fin
nicolaepaun2008
Junior member

Joined: 13/04/2008 21:17:20
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Folositi cu incredere droserele chinezesti universale(6 lei).Merg 100%.Singurul lucru care mai trebuie ajustat sunt bornele droserului.Ori scoateti bornele din suportul acela si faceti suportul bornelor din banda de izolat,ori dati o gaura in acel suport si mutati una dintre borne, atat cat sa se potriveasca cu piciorusele neonului.Bafta.
nicolaepaun2008
Junior member

Joined: 13/04/2008 21:17:20
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si inca un pont pentru bucuresteni,veti gasi tuburi t5 la o reprezentanta Osram de pe strada Vasile Lascar in zona Obor
Dupa ultimele informatii un tub t5 osram daylight 865 24w=17 lei,apropo,1900 lumeni :rulez:
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Droserele chinezesti ,merg dar stii ca scoate exact tensiune ca sa poata functiona corect neonul T5
Ei....... eu nu cred
Pentru ca am masurat si droserele chinezesti sunt ca orice lucru chinezesc
DE KK...... sau ma rog ca multe dintre ele smilie
Nu pot scoate tensiunea constatnta pentru a functiona in parametrii optimi neoanele T5
De aprins se aprinde dar pe urma ........
Nu uitati ca sunt neoane T5 si cu 5 bezi de spectru
E acolo trebuie tensiune si constanta.... frate ...
Iar despre cei 1900 de lumeni vor mai fi vreo 900
Ca daca nu ai niste parametrii optimii sa dus si spectru si intensitatea
Ai un simplu neon
Sa nu credeti ca Philiphs sau Osram au scos drosere speciale pentru T5
Asa de dragul lumii
Ca n-aveau ei ce face
Si au trebuit sa schimbe linii de productie si altele
Singurul avantaj al lor este ca sunt ieftine ...... ATITA TOT

Ogar batrin dar.... cu miros fin
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Cred ca "colegul" nostru acvarist, de peste mari si tari ne-a dat raspunsul la ce se intampla daca se folosesc drosere T8 la tuburi T5. Fiind foarte interesat in ultima vreme de un setup de lumina am dat intamplator pe google peste acest mesaj, "adresat" noua, tuturor hobby-stilor. Sper ca nu am gresit postandu-l aici. Daca nu se intelege fac si traducerea!

Hello everybody!
I'm an aquarist using home made light for my tank. It's a 4 T8 tubes 30W each on 4 separate electronic ballasts (VT-464) 1x36W. This has been working great so far but i wanna change to T5's! Well, since it's been 3 days now i started wondering this, i've did some experimenting using T5 tube 28W, and find out this can not be done (with this cobination of products). Transistors (MJ13003BR) got burned. At first i did not understood why is this, but now i think it's because (i think) rapid start is missing(?) This occured to me since it looked that lamp can work fine first time (for few hours at least, although transistors got very hot), but second time it's life got shortened very so (working for 20min. max.). Whole experiment i tried 3 times (and burn transistors, and maybe something else). Now i wonder (for the sake of home budget), is there anything i can do to fix this problem and use this old ballasts with my new T5 28W tubes?

Thanks everybody!

regards,
Aleksandar
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com