[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 100x40x40 - cum sa fac standul + alte intrebari.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Saluuut,

A venit in sfarsit vremea sa trec bariera de 100L. Am cumparat un acvariu + un filtru extern Eheim 2224.

Iata cateva poze inainte sa pun intrebarile:

54L vs 160L:
image

image

Urmeaza sa-mi construiesc singur standul (Ms Paint sketch up):
Nu sunt hotarat daca sa-l fac un pic mai mare (standul) adica sa-mi incapa 130x50x60 pe el. Probabil o sa mai treaca un an doi pana fac upgrade, si ma gandesc ca in doi ani poate nu mai am chef nici de acest stand si s-ar putea sa ocup spatiu inutil facand-ul mai mare.

image

Am cateva intrebari inainte sa ma apuc de munca:

a) Cat de inalt trebuie sa fie standul, incat sa-mi incapa si o instalatie CO2 cu butelie ? Am vazut de vanzare atat butelii de 4L cat si de 7L, si m-ar tenta cea de 7L. Dar nu stiu cat de inalte sunt + nu stiu daca reductoarele (cu manometre) se adauga la aceasta inaltime ? E suficient 90cm ?
b) As putea sa pun role ? Nu mi-am terminat mobilierul in casa, mi-e greu sa ma decid asa ca as vrea ca acest stand sa il pot 'impinge' unde am chef. Pot sa pun si 16 role, si cateva sa le pun cu blocare (incat sa nu plece de nebun in caz de cutremur de exemplu). Cam cate role as avea nevoie ? (normale de diametru 3cm de ex).
c) Am nevoie de compartimente mai multe cumva ? Am in dreapta pentru filtrul extern, in centru pentru CO2, iar in stanga pentru diverse (hrana, balsamuri pentru apa, etc).
d) Materialul pt stand o sa fie PAL de 18mm. Rezista in schema de mai sus, la cele 200Kg cat o sa cantareasca (estimativ) tot acvariul + capac ?

Nu am facut rezistenta materialelor in scoala incat sa stiu Voi folosi la greu adeziv + holsuruburi lungi. Dar asa, conceptual, blatul acela de jos mi se pare foarte solicitat si doar 18mm sa sustina 200Kg am asa un feeling ca parca e cam putin. Oare sa pun doua placi jos ?

Pe partea electrica, habar n-am inca de toate tipurile de neoane. Nu vreau deocamdata sa tin plante imposibil de tinut ci cele clasice - anubias, cabomba, echinodorus. Stiu insa ca vreau un covor verde in acvariu, deci ar trebui suficienta lumina cat sa asigure necesarul plantutelor acelea de covor. De unde ar trebui sa incep ?

Multumesc de raspunsuri
[WWW]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Daca construiesti dulapul din pal de 18 mm grosime si ii faci si spatele plin din acelasi pal, poti sa stai linistit in casa. Acvariul meu are undeva la vreo 300 kg cu tot cu pitroaie si nici nu se clinteste standul din loc, facut tot din pal de 18 mm. Asa ca din punctul asta de vedere, daca respecti schema care ai desenat-o, poti sta linistit.
Spor la treaba.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu iti sugerez sa-l faci din schelet metalic, din bara cu profil patrat, de 4 cm sau dreptunghiular. Dupa ce ai facut scheletul, il imbraci in pal. Ideal ar fi ca partea de sus sa o faci din cornier de 3 sau 3,5 pus astfel incat sa fie ca o rama in care intra un blat de bucatarie, dar marginile acvariului sa cada in acea portiune a blatului care e sustinuta direct de fierul cornier. La picioare pui niste contraforte. Sunt suficiente 3 compartimente. Partea de jos a picioarelor e bine sa le fixezi unele de altele cu o bara subtire, de 2 care sa inconjoare tot suportul fixand picioarele unele de altele. Totul prins cu sudura !!! Poti fi sigur ca asa ceva va sustine si un acvariu mai greu, in viitor.
[Email]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

fiecare isi da cu parerea, asa ca te 'lovesc' si eu cu parerea mea:

standul meu pt acvariu (125/50/50) - total are vreo 300+ kg n-are nici o problema cu greutatea
si este compartimentat aproape ca al tau (eu am la mijloc polita pt balsamuri, hrana). spate plin, perpendicularele din margine sunt duble iar blatul este ca acela de bucatarie(de gros). .
standul are 126/55/80 . doar ca eu nu mi-am pus problema unei butelii, acvariul meu e 'umplut' cu africani.

stand ti-am lasat si o poza cu standul meu. cand l-am pus la locul lui. apropo, si standul o sa cantareasca ceva kg. al meu cred ca are peste 50kg, daca nu mai bine ;)
succes!
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

Daca iti spun pe ce sta acvariul meu de 540l plin cu pietre , nisip si alte alea , ai sa lesini de ris .
Suportul este confectionat cam asa : o rama din cusaci de lemn de 8/8 cm , cu 2 intarituri cam la 60cm distanta , iar toata panarama asta de cadru e placata cu OSB de 10 mm imbracat in autocolant . Toata chestia asta sustine undeva cam la 750-800 kg(estimez , ca n-am stat sa calculez niciodata ) . Si dorm cit se poate de linistit .
Numai bine .
[Email] [WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

M-am uitat si eu in Hornbach dupa mobilier, si par ale naibii de fragile cele pentru 100x40x40 (tot pal si mai ti-l asamblezi si singur) - asa ca probabil palul asta va sustine 200kg.

Sa inteleg deci ca pica ideea cu rolele totusi ? Voiam sa pun niste rotite (multe) sub stand, prinse toate in 3 holsuruburi, in ideea ca mai golesc din acvariu si pot sa-l duc unde vreau prin casa opintindu-ma cu el.
Oare ar merge ?
[WWW]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

eu zic sa renunti la ideea cu roti. eu am incercat la un acvariu de 120l si s-a rupt una din roti. ai putea incerca...dar cu mare atentie la prinderi si la calitatea rotilor.
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Si eu zic sa renunti la idee.
Chiar daca ideea se poate pune in practica fara riscuri , numai bine nu o sa ii faci acvariului daca il transporti in acest mod.
Cum suprafata pe care o sa ruleze rotile nu este perfect plana , o sa apara vibratii care se vor transmite prin suport acvariului. Si acvariul nu cred ca va fi bucuros sa fie supus la vibratii .
Plus ca acvariul se transporta INTOTDEAUNA gol , deci fara apa in el .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

M-am tot gandit cu standul - si m-am gandit sa integrez acvariul intr-un corp de mobila (link aici)

Problema este cu capacul, deoarece fiind maricel 100x40 - e dificil de ridicat mai ales ca n-o sa las prea mult spatiu.

Oare exista posibilitatea sa-l culisez in lateral (ma gandeam sa fie prins de corpul de deasupra folosind niste role + sine cam cum se folosesc la masutele de birouri de calculator, pentru suportul de tastatura). Si capacul sa 'alunece' in lateral..

Sau, in corpul de deasupra sa am un surub de care invart (surub lung, prins de capac), si invartind surubul, sa ridic tot capacul pana se lipeste de corpul superior.

Hanar n-am de fapt cum se procedeaza in cazul acesta :) vreo idee mai buna exista ?
[WWW]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:...sa integrez acvariul intr-un corp de mobila... capacul dificil de ridicat mai ales ca n-o sa las prea mult spatiu... idee...

Presupunand ca mobilierul de deasupra il faci la comanda si ca n-ar mai fi cale de intors de la "integrarea acvariului" eu as face asa:
1. Nu as lasa deloc spatiu vizibil intre mobilierul asta si acvariu.
2. Capacul sa fie compus din rama(poate lipsi) si o placa deasupra din material usor (PVC de exemplu). Lumina o poti avea culisabila pe lateralele mici daca folosesti lampi Juwel (cazul mai comod) sau prinsa de placa de care am amintit (DIY, cazul mai ieftin).
3. Corpul de mobilier il faci astfel incat ca usile din fata si laterala din dreapta sa se suprapuna cam 3 cm peste corpul acvariului.
4. Accesul la acvariu se face prin deschiderea celor doua usi ale mobilierului suspendat.
5. Ca sa mai poti si umbla in acvariu, iti calculezi cat consideri tu ca ti-ar fi suficient din partea de jos a mobilierului suspendat, si de-abia la inaltimea respectiva va fi pozitionat "fundul" mobilei. In momentul in care deschizi capacul la 40 sau 60 de grade (cat vrei tu ca sa te misti in voie prin acvariu) iti calculezi la ce inaltime sa fie placa de jos a mobilei si poti atasa in punctele de contact si niste dispozitive (aici imaginatia e la ea acasa) care sa-ti tina capacul pe pozitia deschis (adica sa ai hands-free).
Sper ca poti "vizualiza ansamblul".
Acu intrebarea e: faci parte din categoria "iata ce pot face doua maini dibace?"

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mm, foarte interesant! Thanks :)

Da, am vizualizat. Pur si simplu spatiu pe care eu il voiam deasupra acvariului (ca sa pot lucra), este acum mascat de corpul superior care are 'fundul' undeva mai sus - in acest spatiu putand sa manevrez capacul. Si corpul superior e ceva mai lat decat acvariul.

Nu e rau deloc :)

In principiu ma pricep sa mi-l fac eu, electrica o sa fie DIY (5x30W T8), am mai facut un stand si un alt dulap cu geamuri de sticla, doar ca o sa apelez totusi la un centru de mobila ca sa-mi taie placile de PAL (cu soarecu iese cam mmm nemultumitor).

Nu stiu ce aspect vizual va avea corpul superior care e mai lat decat acvariul.
[WWW]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai inteles bine ce am vrut sa zic.

viulian wrote:Nu stiu ce aspect vizual va avea corpul superior care e mai lat decat acvariul.

Corpul superior va fi mai lat doar cu aproximativ grosimea PAL-ului din care e confectionat deci in jur de 2cm (gasesti tu o solutie sa faci rama capacului cat mai subtire sau sa renunti la ea). Pentru simetrie, poti face smecheria cu suprapunerea partiala de usi si laterala si cu suportul pe care sta acvariul.
Asa ar fi o imagine completa asupra termenului "incastrat".

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
drc
Junior member

Joined: 16/10/2008 12:40:15
Messages: 6
Location: Bucuresti, Titan
IP:
Offline

am si eu o intrebare, vreau si eu un acvariu cu dimensiuni identice 100X40X40 dar .. locul unde il pun are o latime doar de 25cm. Se poate am plasa acolo ?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca-i faci fundu' din geam gros de 10 mm e in regula, n-o sa crape. Problema ar putea fi instabilitatea, daca te sprijini de el e posibil sa se rastoarne.

Poze: smilie ... Poze cu plante
drc
Junior member

Joined: 16/10/2008 12:40:15
Messages: 6
Location: Bucuresti, Titan
IP:
Offline

Deci se recomanda fundul sa fie de 10mm sau dublu de 8mm si eventual pus pe o placa de pal care sa fie prinsa in holsuruburi/ dibluri
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca acvariu ar sta pe o masa "cinstita" ar merge fundu' din sticla de 8 mm .
Ziceam de geam de 10 mm din cauza latimii de 25 cm.

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Lofty wrote:Ai inteles bine ce am vrut sa zic.
Corpul superior va fi mai lat doar cu aproximativ grosimea PAL-ului din care e confectionat deci in jur de 2cm (gasesti tu o solutie sa faci rama capacului cat mai subtire sau sa renunti la ea).


@Lofty: Cred ca am reusit sa ma descurc cu rama sa fie subtire:

De aproape:

image

De departe:

image

Urmeaza s-o siliconez si sa-i mai pun si niste coltare (pe interior , de-a lungul colturilor - pe inaltime - niste baghete din canal de cablu de 16mm x 16mm) ca sa-i dea 'duritate'.

Rama e inalta din mai multe motive:
a) mi-a fost lene sa tai PVC-ul in doua pe lungime.
b) din cauza ca toata partea de sus a capacului o sa fie acoperita cu neoane (5 neoane * 6 cm latimea la reflector, deja 30 cm ocupati, mai las si eu 1cm intre reflectoare si gata, am ocupat tot capacul), prin urmare, nu pot sa mai dau gaura 'pe sus' pentru a putea da de mancare la pesti. Asa ca fiind inalta rama, o sa dau o gaura in lateral.
c) Daca o sa vreau mai incolo sa-mi iau alt acvariu de 160x50Hx40L sa am loc sa merg in sus :) adica mobila o sa aiba loc si sa ridic suficient acest capac pentru a face curat.

Acavariul e tot facut din sticla de 6mm - luat de'a gata asamblat din Hornbach.
Despre suport - ma va ajuta pana la urma un prieten. E prea complicat pentru mine. In rama aceasta inalta o sa prind si niste ventilatoare anticondens, si vor trebui niste gauri date si in lateralele mobilierului + prins un soi de grila metalica asa, ma rog. Idei am cat de cat :) da la realizare - nu cred ca mai am rabdare sa astept.

O intrebare:

Ce parere aveti de pompa asta : Hailea HX-6520 ?

Caut o pompa care sa-mi scoata apa din acvariu (sau sa-mi suie apa dintr-un bidon de 40L care va sta sub acvariu, inapoi in acvariu).

Ar fi ok ?
[WWW]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:@Lofty: Cred ca am reusit sa ma descurc cu rama sa fie subtire
Ai reusit. Daca luai lambriu cu latimea de 10 cm, tot aia era iesirea in afara dimensiunii acvariului (ca nu stiu cum sa-i zic) de 1mm, doar ca structura era mai rigida.
viulian wrote:Urmeaza s-o siliconez si sa-i mai pun si niste coltare (pe interior , de-a lungul colturilor - pe inaltime - niste baghete din canal de cablu de 16mm x 16mm) ca sa-i dea 'duritate'.
Daca ai de gand sa prinzi de capac tot ce tine de lumina, in functie de greutatea "sistemului de lumini", poti lua in considerare, in suplimentarea micului dezavantaj de mai sus:
- pe langa folosirea siliconului in locurile unde placile de lambriu se suprapun la colturi, poti folosi un adeziv special pentru PVC (e de la Bison o mica sticluta de plastic alba pe la vreo ~ 12 lei), cu care poti lipi
- baghete speciale pentru colturi, din plastic alb/negru, se gasesc doar la Praktiker si Hornbach, de diferite dimensiuni (10x10, 15x15, 20x20 mm)mult mai dure (dar nu casante) decat canalul de cablu;
viulian wrote:nu cred ca mai am rabdare sa astept.

N-ai rabdare? Si te poti numi acvarist?

Succes in continuare!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Touché !

Si multumesc de ideea cu adezivul special pt PVC - cum n-am mai lucrat niciodata, nici nu stiam ca exista :) iar superglue-ul mi se parea ca-l face casant si risc sa se sparga.

Pasul urmator o sa fie sa comand reflectoarele de pe net si apoi capacul o sa fie cat de cat gata. Si o sa trec la mobila.

Despre pompa de mai sus, ce parere aveti ? E ok ideea cu 'scuipat'-ul apei spre un sifon de pardoseala - sau de suit apa inapoi in bazin - din bidonul unde sta la declorinat ?
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am gasit lipiciul de PVC (am dat insa vreo 14 lei pe ea) - si am siliconat rama. E cam subreda asa, doar 4 muchii deocamdata, dar cand o sa lipsesc si partea de deasupra (dupa ce o sa o termin si pe aceea, evident), o sa fie mult mai rigid.

Cam asa incepe sa arate :) am pus, ca sa ma gandesc cum sa trag firele in afara capacului. Luna asta imi comand 5 reflectoare 30W + reductor de CO2 si... ma apuc de mobilier.
Of, ce bine daca as mai fi facut 5 acvarii, ar fi fost atat de simplu. Nu prea am loc de gresala, si trebuie sa gandesc tot inainte.

image
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com