[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme cu gourami  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Una dintre femelele gourami a inceput sa se umfle in zona abdominala cam acum 4 zile. Am crezut, la inceput ca va depune icre, poate si datorita faptului ca era destul de vioaie, manca, iar unul dintre masculi era mai mult decat preocupat in a-i vana pe ceilalti si a construi cuib. Din pacate, ieri am pierdut pestoaica. A devenit din ce in ce mai umflata, a stat o zi foarte aproape de suprafata, ca, in final, sa o gasesc, abia mai respirand, pe fundul acvariului. Acum, se pare ca si cea de-a doua femela a inceput sa sufere de aceleasi simptome. Am izolat-o de ceilalti, dar nu stiu ce sa fac. Am cautat cat am putut pe internet, dar nu gasesc nimic referitor la problema mea. Mentionez ca acvariul nostru are 54 l, temperatura este de 24-26 grade, mai am trei masculi si o femela de gourami, o pereche de xifo, o platy apple si cinci sanitari. Am schimbat si din plante cam acum o saptamana si cateva zile, din motive de alge. Mi-ar prinde bine un pic de ajutor, daca stie cineva ce se intampla - sunt pestii mei preferati si ma doare sufletul sa ii pierd.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai observat la pestele care a murit daca solzii erau departati de corp?
[Yahoo!]
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Sotul meu a fost cel care a scos pestele din acvariu. Iar elspune ca, intr-adevar, solzii se departasera de corp.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Celalalt peste bolnav trebuie tratat in acvariu de carantina.
Dropsy sau Hidropisie se numeste boala de care sufera. E o infectie bacteriana interna, care are sanse foarte mici de vindecare.

Pentru acvariul de carantina, tratamentul se face cu Baktopur Direct (pastile) de la Sera, Kanamycin sau Tetracycline. Poti sa folosesti si sare Epsom, care sustine tratamentul si ajuta la eliminarea apei din tesuturi.


In acvariul in care sunt ceilalti pesti, iti sugerez sa faci un schimb de apa de 50% si sa maresti treptat temperatura cu 2-3 grade. (Cate grade ai acum in acvariu?)
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si inca un lucru...vezi ca aerarea trebuie marita in ambele acvarii... si in cel de carantina si in celalalt, pentru ca scade cantitatea de oxigen solvit in apa odata cu cresterea temperaturii. In acvariul de carantina, de asemenea, temperatura trebuie crescuta pana pe la 30 de grade. TREPTAT, ca sa nu produci socuri suplimentare pestilor...
[Yahoo!]
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

In acvariul mare am 25 de grade, iar in cel de carantina, doar 21, din pacate, pentru ca este foarte mic si nu am incalzitor. Dar o sa incerc sa ii cresc temeratura, asa cum ai spus, treptat.

Am fost si la unicul pet shop de aici, din orasul in care stau, dar s-au uitat patrat la denumiri.Probabil ca le zice altfel decat in Romania. O sa incerc si pe Internet. Oricum, multumesc din suflet pentru sfaturi, m-au mai incurajat un pic.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Temperatura minima la care se tin gourami este de 22 de grade, iar cea maxima de 28 in mod normal. Cresterea temp. ajuta in doua moduri: pe de-o parte, ciclul de viata al bacteriilor este accelerat si, deci traiesc mai putin, iar pe de alta parte metabolismul pestelui este accelerat. Asa ca vezi ce faci cu acvariul de carantina. Daca ai numai 21 de grade, poate ar fi bine sa ajungi la 30 in doua etape (adica in doua zile)...numai ca nu stiu cum vei face treaba asta in mod treptat, mai ales ca spui ca acvariul e foarte mic si cresterea se va face brusc. Trebuie mare, mare atentie !

Sa ne tii la curent (continuu, nu alternativ... ).

PS. Ti-am dat denumirea bolii tocmai in ideea de a completa datele pe care ti le-am oferit cu ceea ce gasesti pe internet despre boala asta. Sper sa fie bine!
[Yahoo!]
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Din cate se pare, s-ar putea sa fi fost alarma falsa cu cea d a doua pestoaica. Pare a fi bine, sotul meu are ganduri sa o mute la loc in vechiul acvariu. Pot sa mai intreb ceva? Avem un acvariu 60x30x30 si sunt 13 pesti in el: 5 corydoras, o platy, doi xipho, 5 gurami (cu cea izolata). Sunt prea multi? Par a fi ok toti, daca nu iau in considerare alergatura ocazionala intre masculi de gurami .... Am avut initial doar doi corydoras, dar au sfarsit prin a se inmulti. Ca sa nu mai zic ca am si SAISPREZECE puiuti de platy, intr-un alt acvariu, cu care nu stiu ce o sa fac cand vor creste (au doar vreo 2 saptamani).
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iepurica wrote: Avem un acvariu 60x30x30 si sunt 13 pesti in el: 5 corydoras, o platy, doi xipho, 5 gurami (cu cea izolata). Sunt prea multi? Par a fi ok toti, daca nu iau in considerare alergatura ocazionala intre masculi de gurami .... .

Sunt cam multi pentru 50l. Citeste despre Volumul acvariului si numarul pestilor. Iti va fi de folos!
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

dar poate a fost o ocluzie intestinala. zic si eu. mai fac pestii din astea de la haleala. si atunci se zbarlesc si solzii dar doar de pe burta

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com