[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cichlidae 240 l brut  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
swatantar
Junior member

Joined: 05/04/2008 21:00:11
Messages: 68
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor!

Am luat decizia de a trece la ceva mai mare (am obrservat ca e un fel de obsesie pe acest forum ) si am demarat procesul de achizitionare/construire al unui acvariu care va avea, probabil, in jur de 210l net. Fortat oarecum de limitarile de spatiu, am ajuns la urmatoarele dimensiuni: 80*50*60 (L*l*H) (s-a taiat deja sticla (de 10) asa ca nu prea mai pot face mare lucru in privinta asta). Acvariul se va construi in acest weekend de catre subsemnatul si un amic care se ocupa cu asta.

Asa cum scrie si in titlu, acvariul va fi pentru cichlidae. Imi plac de mult timp si mi-am spus ca voi avea asa ceva imediat ce voi avea un acvariu mai mare, voi avea cichlidae.

Si acum... intrebari:

1. Speciile care ma atrag ar fi: Labidochromis Caerules, Maylandia Membe Deep, Pseudotrophesu Elongatus Mpanga, Cyrtocara Moori, Melanochromis Auratus, Hemichromis Bimaculatus, Pseudotrophesu Greshakey. Vreau neaparat Labidochromis si Mpanga. Sunt compatibili intre ei? Ar mai fi si o a treia specie care sa mearga cu ei in acvariu?
2. Filtrarea vreau sa fie interna. Nominalizati, va rog, vreo 2 filtre potrivite pentru dimensiunea acvariului si pentru cea a buzunarului meu, care nu e foarte mare .
3. Aceeasi rugaminte si pentru incalzitor.
4. Decorul este o mare dilema... As vrea sa il fac custom (ma rog, sa vorbesc cu niste oameni care se ocupa de asta) sau sa cumpar 2 Juwel Rock 600. Din motive de buget, inclin spre a doua varianta, pentru pretul dat de baieti ar fi cam cu 100 RON mai mare decat cele 2 placi. Problema este ca vreau sa stiu daca si cum se pot taia in asa fel incat sa pot face cu ajutorul lor un spatiu asemanator celui de la acvariile "de serie" in care sa ascund filtrul si incalzitorul. Voi ce varianta imi recomandati?
5. Ce fel de si cate neoane sa am avand in vedere combinatia de culori din interior (cel mai probabil galben si albastru).
6. Capacul va fi facut tot la comanda. Intrebare (aici chiar nu am habar): neoanele pe care le gasesc la zooplus, hornbach samd vin cu tot cu fir si sistem de prindere, sau trebuie sa le achizitionez eu si pe alea? Daca trebuie, ce anume si de unde si cat de usor se monteaza pe capac?
7. Care ar fi cel mai indicat substrat, in ce cantitate si de unde ma sfatuiti sa il cumpar?
8. De unde iau pietre si ce caracteritici ar trebui sa aiba.
9. O sa fie si o buturuga pe acolo (cred). Sa ma complic si cu un anubias, sau o sa se incarce de alge?


Cam atat pentru moment. Astept cu mare interes raspunsurile voastre...
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

1. Labidochromis Caerules si Pseudotropheus Elongatus Mpanga sunt compatibili nu ai probleme, mai merge pe langa ei si Membe Deep
2. Acvariul este si asa mic, de ce doresti filtre interne care ocupa loc, cumaprati un filtru extern tetratec ex1200 este mai ieftin si puternic
3. Incalzitor ... trebuie sa aiba 200w, orice firma cred ca merge
4. Mai bine cumperi juwel rock, dar renunta la ideea de a face spatiu ptr filtru si incalzitor, omoara mult loc degeaba (vezi pct 2)
5. 2 neoane sunt suficiente (un marine glo si un aqua glo)
6. Neoanele nu vin cu fir si sistem de prindere, trebuie sa le faci tu

Don't force it ... Get a larger hammer.
swatantar
Junior member

Joined: 05/04/2008 21:00:11
Messages: 68
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri si speram ca raspunsul la intrebarea 6 sa fi fost exact invers . O singura neclaritate am: fata de care filtru intern este mai ieftin tetratec-ul asta de care spui (e 394 RON pe Zooplus)?
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Intrucat ciclidele Malawi sunt "boala" mea si chiar am doua acvarii cu asa ceva o sa incerc si eu un raspuns:
1. Merg cam orice asociatie intre speciile de mbuna scrise de tine. Se exclud insa Hemicromis, care nu e un mbuna ci un ciclid african din rauri si iti indic sa renunti la a baga Melanocromis care e una din cele mai agresive specii de mbune.
2. Exclus la un acvariu cu africani la care debitul filtrului trebuie sa fie cam de 5-6 ori mai mare decat capacitatea acvariului. Adica la 200 litri tre sa ai macar 1000 l/ora. Eu la 250 litri am un Eheim 2228 si un Eheim 2226, adica vreo 2000 litri/ora, asa, de siguranta . Filtrele externe cu un asemenea debit zic si eu ca ti-ar lua mult din spatiu. SI ptr ca buzunarul tau nu e foarte mare Tetratecul pare solutia cea mai viabila si de calitate.
3. Orice. Daca vrei "fineturi" mergi pe un Jaeger de 200-300 wati, depinde cat de cald ti-e iarna in casa.
4. Decorul fa-ti-l tu!!! Polistiren expandat, placa de 5 cm pe care torni spuma poliuretanica sau lipesti bucati de polistiren mai subtiri, cimentezi in 3-4 straturi, aplici coloranti in ultimile doua straturi, il tii la apa 4 saptamani, il lipesti si gata. Te costa sub 50 lei totul. Trebuie doar imaginatie si rabdare!
5. S-a raspuns oke....musai un Aqua glo ptr culori.
6. Te-ai grabit sa tai sticla. Pacat. acel 80 e cam mic. Ideal ar fi fost un 100x40 si gaseai capac Waterhome gata facut, nu exagerat de scump, cu locurile de neoane din fabricatie. Asa, va trebui sa apelezi la vreun amic care se pricepe la electrica.
7. Nisipul de plaja, de la Mamaia, gratis, vreo 30-40 kg.
8. Din digurile de pe litoral, calcaroase, cu multe denivelari, gaurele...gratis. Mai prinde un week-end pe litoral si ai rezolvat problema sau roaga un prieten.
9. Nu te complica cu lemn la africani. Acidifiaza apa, scade pH-ul acesteia si consecutiv sau concomitent duritatea. Oricum, lemnele sunt atipice in acvariile de africani, chiar daca sunt intalnite frecvent datorita aspectului lor deosebit.
Bafta maxima si welcome printre africanisti.
[Email]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!
Doar cateva completari la raspunsurile anterioare:

swatantar wrote: Vreau neaparat Labidochromis si Mpanga. Sunt compatibili intre ei? Ar mai fi si o a treia specie care sa mearga cu ei in acvariu?
Sunt foarte compatibili. Teoretic s-ar mai potrivi doar Membe Deep si Greshakei (pentru spatiul tau Moori e prea mare, Auratus prea agresiv si Bimaculatus din alta poveste), insa practic nu mai e loc. Si asa esti la limita cu spatiul, ajung doua familii (preferatele tale).

swatantar wrote:Filtrarea vreau sa fie interna. Nominalizati, va rog, vreo 2 filtre potrivite pentru dimensiunea acvariului si pentru cea a buzunarului meu, care nu e foarte mare .

Asta daca vrei neaparat intern (poate gasesti second-hand la cineva care a renuntat la el in favoarea unui filtru extern), sau TetraTec EX1200 daca optezi pt extern si n-ai bani de Eheim.

swatantar wrote:Juwel Rock... daca si cum se pot taia in asa fel incat sa pot face cu ajutorul lor un spatiu asemanator celui de la acvariile "de serie" in care sa ascund filtrul si incalzitorul. Voi ce varianta imi recomandati?

Se pot taia/modela foarte usor cu cutter-ul (cutitul), au textura unei spume intarite si nu a unui plastic. Daca poti apela la cineva cu experienta -> atunci DIY din polistiren si ciment, daca nu -> recomand "de firma".

swatantar wrote:Ce fel de si cate neoane sa am ...cu tot cu fir si sistem de prindere Daca trebuie, ce anume si de unde si cat de usor se monteaza pe capac?
2 neoane T8 de 18W (60 cm). Daca ai bani de ASTA, o rezolvi foarte usor cu montatul.

swatantar wrote:Care ar fi cel mai indicat substrat, in ce cantitate si de unde ma sfatuiti sa il cumpar?... De unde iau pietre si ce caracteritici ar trebui sa aiba.

Nisip calcaros de la mare ar fi cel mai indicat. Cam 20 kg (pentru o grosime a stratului de cca 5cm). In lipsa, merge si nisip alb de la Hornbach. Granulatie 1mm. Iti trebuie un sac (25 kg). Pietrele trebuie sa fie calcaroase si cat mai rotunjite la colturi. E preferabil sa nu difere ca textura si culoare.

swatantar wrote: O sa fie si o buturuga pe acolo (cred). Sa ma complic si cu un anubias, sau o sa se incarce de alge?
Poti pune anubiasul pe/intre pietre; nu o sa se incarce cu alge.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm, bazinul este "meschin" ca si suprafata [ 800x500 ] desi volumul sau este generos ... odata montat decorul intern - fara de care un bazin cu africani este "degeaba facut" - odata aranjate filtrele alea interne pe care le vrea el, mai arunca inauntru cateva pietre mari si gata ! ... l-a umplut deja !

... nu cred ca merg acolo mai mult de 2 familii mici [ 4-5 indivizi ] de L. caeruleus si P. elongatus ... fiind putini ca si numar, pestii vor avea tendinta sa se ascunda prin decor [ pietre, stancarie, grote si lemne ] si nici nu vor "izbi vizual" privitorul ... vei avea un bazin "gol", cu un decor selenar, in care se vor ascunde niste pesti ...

... melange-ul coloristic galben-albastru este foarte reusit daca pestii sunt multi ca numar ... in plus, numarul lor mare face ca agresivitatea latenta sa le fie tinuta oarecum in defensiva [ e foarte greu sa alegi in permanenta dupa 5-6-7 potentiali adversari ] ...

... la tine, daca pui 2 masculi de aceeasi specie, si tinand cont de suprafata disponibila pentru a le decora acvariul, se vor fugari unul pe celalalt ca 'reaku ... deci va trebui sa tii doar cate un mascul si 3-4 femele ... insuficient pentru a realiza "pata de culoare" ...


Umila mea parere este sa tii acolo 2 perechi de Hemichromis sp. ... le aranjezi bazinul in asa fel incat sa le amenajezi 2 teritorii COMPLET separate [ stanga si dreapta ] ... pui la mijloc "o granita naturala" - o piatra mare, o buturuga ceva de genul asta - si vei avea un acvariu "viu" si "interesant" ... fiecare pereche va ocupa unul dintre teritorii si acolo isi va creste generatiile de pui ... masculii se vor mai aventura si "dincolo de granita", dar va fi ceva pasager si fara urmari ... vei avea in permanenta spectacol si culoare ! ...

... recomand un filtru extern [ o canistra ] ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

sau ca sa nu te complici prea mult cu backgroundu (bani multi, munca multa) ... poti face ca mine:
http://i370.photobucket.com/albums/oo142/mihai86/Masa%20si%20Acvariu/P9120536.jpg?t=1221214047

am vopsit spatele acvariului cu vopsea neagra si am urcat cu pietrele pana sus alcatuind grote si pesteri.

Don't force it ... Get a larger hammer.
swatantar
Junior member

Joined: 05/04/2008 21:00:11
Messages: 68
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru sfaturi si opinii si imi cer scuze ca nu am putut raspunde atat de repede pe cat ati facut-o voi.

In primul rand, recunosc ca nu stiam mare lucru despre speciile enumerate acolo (cu exceptia celor 2 pe care am spus ca le vreau neaparat) si m-am bazat numai pe aspectul lor cand le-am nominalizat. Odata hotarat in privinta pestilor din acvariu, voi cauta cat mai muylte detalii despre aceia.

Recunosc ca m-a dat peste cap Koala pentru ca aia ar fi cam cea mai mare temere a mea: sa am un acvariu in care am investit atata timp si bani in care pestii sa stea mai mult ascunsi. Imi plac si Hemichromis, dar eu vroiam galben si albastru in primul rand. Chiar ca m-ai pus pe ganduri ...

2. As vrea filtrul ala de la Juwel recomandat de Lofty, dar nu prea cred ca o sa il gasesc pe undeva. Urmatoarea nominalizare ar fi tetratec-ul intern de 1000 l/h. Daca nu va fi de ajuns, o sa mai iau unul. Problema cu filtrele externe (pe langa pret) ar fi si cea de spatiu (asta este, am si eu visele mele legate de acvarii, dar astea includ si o casa mai mare asa ca trebuie sa mai astept un pic).

3. aici cred ca o sa fie Hagen Elite 300W sau Tetra HT 300. Trebuie sa le vad eu pe amadoua.

4. Decorul va fi Juwel Rock 600 (2 bucati). e singurul care corespunde inaltimii mele. Nu am timp, rabdare si nici spatiu sa il fac eu singur.

5&6. Neoane vor fi un AquaGlo si un Marine. Si, daca nu gasesc pe cineva care sa se poata ocupa de electric (daca e cineva care ma poate ajuta este rugat sa imi trimita un pm), o sa fiu nevoit sa merg pe varianta lui Lofty, care mi se pare super ok, dar si cam scumpa.

7&8. Cred ca voi reusi sa ajung intr-un weekend la mare si o sa vad daca pot atunci sa iau cele necesare. Daca nu, Hornbach....

9. Ma mai gandesc inca la un anubias pe o piatra, dar cred ca voi lua decizia asta la final.

Repet ce am spus si mai sus...Nu as vrea sa am un acvariu gol, vreau sa ii vad cand se joaca cand alearga nu sa stea ascunsi. Sunt usor descumpanit. Mai are cineva acvariu cu africani (in special caeruleus si elongatus) la dimensiuni asemanatoare cu al meu? Daca da, cati locatari are si cum se comporta?

Multumesc inca o data pentru sfaturi si...astept urmatoarea runda...
relu_ag
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2008 23:18:06
Messages: 30
Location: Timisoara
IP:
Offline

...ceao, eu zic ca, peste 200 litri poti avea un acvariu de Mbuna destul de reusit, daca vrei sa fie si animat trebuie sa fie suficienti de multi , altfel devin teritoriali si ceva mai retrasi, oricum, este destul de dificil sa nu ai parte si de ceva " scandaluri" indiferent de varianta aleasa.
swatantar
Junior member

Joined: 05/04/2008 21:00:11
Messages: 68
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am tot gandit saptamana asta si acvariul va fi cu Mbune (cele doua specii mentionate mai sus). Acvariul l-am facut saptamana trecuta in weekend, dar trebuie sa desfacem o latura pentru ca a luat aer (actiune ce va avea loc in acest weekend). va mai dura cel putin o saptamana jumate pana voi avea apa in el. Intr-un fel e mai bine ca ma mai mult timp de documentare si de strans finante .
Vroiam sa va cer parerea in privinta unor produse la care m-am oprit.

1. Neoane. Ce combinatie imi recomandati cu cele de mai jos:
JBL Solar Marin Blue
JBL Solar Marin Day
JBL Solar Color
Philips Aquarelle
Hagen Aqua Glo
Hagen Power Glo

2. Filtre. Care dintre urmatoarele:
Tetratec in 1000 l/h
AquaMedic Rio 300 - cu incalzitor inclus (apropo, poate sa imi spuna si mie cineva dimensiunile lor?)

3. Incalzitor:
Cel inclus la Aquamedic
Tetratec HT 200
Jagger 200w

In privinta neoanelor si, mai ales, a filtrului intern recomandat de Lofty (daca e cineva care are asa ceva si vrea sa renunte la el astept pm) de unde ar fi cel mai recomandat sa le cumpar? Sunt site-uri de afara de unde se pot comanda fara preturi extraordinare pentru shipping?

Astept cu mare interes parerile voastre....
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

1. Neoane.
Hagen Aqua Glo
Hagen Marine glo sau Hagen Power Glo
Doua neoane sunt suficiente!

2. Filtre.
Tetratec 1200...in acest fel vei avea o filtrare cam de 5 ori mai mare decat volumul acvariului.

3. Incalzitor:
Jagger 200w

Daca tii neaparat sa ai filtru cu incalzitor inclus iti recomand calduros Eheim Pro II Thermo 2126...am pus undeva pr forum o poza. E excelent !!! Daca vrei ceva si mai de finete iti recomand un wet&dry de la Eheim, cu parte de Thermo inclusa, da-i cam expensive , insa wet&dry e un filtru foarte bun ptr acvariile cu africani.
[Email]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

mane da ti-am mai spus si eu lucrurile astea, ai mai intrebat odata... deci: tetratecu este cel mai bun (Calitate-Pret!), chiar daca este ceva mai scump decat un intern se merita 100%, Incalzitor: orice firma, numai sa aiba 200w + termosat (nu trebuie sa cumperi cine stie ce firma fantastica).

Don't force it ... Get a larger hammer.
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

mihai86 wrote:Incalzitor: orice firma, numai sa aiba 200w + termosat (nu trebuie sa cumperi cine stie ce firma fantastica).


Un incalzitor de firma de 200 W te costa undeva pe la un 60-70 RON, poate chiar mai putin daca il cauti bine. Parerea mea e ca nu are rost sa te risti cu orice firma de care nu a auzit nimeni, cand cu pretul amintit anterior iti cumperi unul facut cu precizie si de care nu s-a plans nimeni pana acuma.

Asa simplut cum e el, incalzitorul iti poate distruge munca de ani de zile. E destul sa nu mai decupleze termostatul din el si ti-ai fiert acvariul... Mai mult treburile astea se intampla cand nu esti acasa (vorba lu' Porcu) ca sa nu cumva sa mai poti remedia situatia...
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Un JAGER de 300 Watti ajunge undeva la 80 de lei . Avand in vedere acest lucru eu zic ca nu se justifica achizitionarea unei " chinezarii ieftine " pe care sa dai bani putini si care sa te lase balta in cel mai nefericit moment.
Legat de filtre eu zic sa renunti la ideea cu AQUAMEDIC. Pe langa ca este intern si iti ocupa din spatiu , are si pompa mica de doar 600 l/h .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

swatantar wrote:Ce combinatie imi recomandati cu cele de mai jos:
JBL Solar Marin Blue
JBL Solar Marin Day
JBL Solar Color
Philips Aquarelle
Hagen Aqua Glo
Hagen Power Glo

Dupa ce-am vazut poza cu acvariu' lu' Lofty: AquaGlo + MarineGlo am pus si io un neon albastru linga AquaGlo si-s fascinat de acvariu . N-am avut chef sa iau MarineGlo ca-i scump si n-am acvariu marin si-am luat un Osram albastru de 18 W de la Practiker cu 20 lei .

Poze: smilie ... Poze cu plante
swatantar
Junior member

Joined: 05/04/2008 21:00:11
Messages: 68
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai, sa o luam pe rand...
Voi avea un Hagen Aqua Glo si un Marine Glo. In privinta marinului, nu am gasit Hagen pe nicaieri. Spuneti-mi unde sa caut Hagen Marine de 20 W. JBL nu e ok? Am citit intr-un alt post ceva scris de Lofty cum ca i-a scazut cantitatea de alge din bazin de cand a trecut pe Marine. Asta e bine sau rau la un acvariu de mbune? Presupun ca neonul de 20 lei din Praktiker nu are acelasi efect asupra algelor, nu?

La filtru dadusem varianta aquamedic oentru ca, asa cum scrie pe site la zooplus, are tot 1000 l/h si pare ca are un mai mare volum de substante de filtrare. Apropo: care este marea diferenta dintre un intern si un extern de aceeasi putere, in afara de spatiul ocupat in acvariu? Eu am mers pe varianta intern pana acum pentru ca mi se pare si foarte mare diferenta de pret (as vrea sa detaliati expresia aia cu "face toti banii", de ce e de 3.5 ori mai bun?) si nici nu am spatiul necesar pentru un extern. Astept cu mare interes raspunsurile la acest subiect. Daca voi ma convingeti, o sa incerc sa strang din..."curele" si sa acopar partea financiara, dar tot nu stiu cum o sa fac cu spatiul...

La categoria incalzitor...
Din ce am mai citit pe ici pe colo, Aquamedic nu e o chinezarie, nu? Apoi nici tetra nu am auzit sa fie in aceasta categorie. Da, prefer varianta Jagger ca diferenta de pret e de maxim 20 RON, dar daca se pune problema stransului din "curele" tre sa scot banii din toate partile. Deci, daca tetra e cam pe acelasi plan, de ce sa nu economisesc un pic aici, un pic acolo... (Sunt foarte buni si frumosi adidasii Nike, da' Lotto sau Reebok sunt cam in aceeasi categorie de calitate da' un pic mai ieftini ...)

Multumesc pentru raspunsuri si opinii si le astept cu mare interes pe urmatoarele.

P.S. Nu vreau sa supar nimeni cu replica ce urmeaza, dar... daca, de exemplu, te duci la brutarie si intrebi de paine cu secara sau cu cereale si vanzatorul iti raspunde ca da, au paine neagra nu stiu daca e ok (sper ca nu am fost prea subtil )
swatantar
Junior member

Joined: 05/04/2008 21:00:11
Messages: 68
Location: Bucuresti
IP:
Offline

AAAAA si inca un lucru de care am uitat. Pe ce ma sfatuiti sa pun acvariul? Mi-a zis cineva de polistiren extrudat, da' nu am gasit decat la Hornbach la "bax", ca sa zic asa (aveti unde pot gasi la bucata?), iar chestia aia de sub poarchet mi se pare prea subtire. Alte sugestii?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

swatantar wrote:care este marea diferenta dintre un intern si un extern de aceeasi putere, in afara de spatiul ocupat in acvariu? Eu am mers pe varianta intern pana acum pentru ca mi se pare si foarte mare diferenta de pret (as vrea sa detaliati expresia aia cu "face toti banii", de ce e de 3.5 ori mai bun?) si nici nu am spatiul necesar pentru un extern.

Filtru' extern are un volum filtrant mult mai mare decit unu' intern = o suprafata mult mai mare pe care sa se dezvolte bacteriile responsabile de ciclu' azotului: NH4 -> NO2 -> NO3 - chestie foarte importanta, cu atit mai mult la un acvariu cu cichlidae africane care fac multa mizerie.

swatantar wrote:daca tetra e cam pe acelasi plan, de ce sa nu economisesc un pic aici, un pic acolo...

Ia incalzitor Tetra ca-i bun .

Poze: smilie ... Poze cu plante
scorpyon18ro
Junior member

Joined: 15/08/2008 14:16:54
Messages: 13
Location: constanta
IP:
Offline

gasesti si la orice depozit de materiale de constructii

none
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

swatantar wrote:AAAAA si inca un lucru de care am uitat. Pe ce ma sfatuiti sa pun acvariul? Mi-a zis cineva de polistiren extrudat, da' nu am gasit decat la Hornbach la "bax", ca sa zic asa (aveti unde pot gasi la bucata?), iar chestia aia de sub poarchet mi se pare prea subtire. Alte sugestii?


In primul rand sa-l pui pe ceva care este perfect plat (fara burta sau suruburi iesite etc.), iar polistiren gasesti pe la depozite de materiale mai mici nu la cei mari Hornbach sau Practiker. Eu unul am basit sa cumpar o foaie de polistiren epandat (extrudat nu am intrebat) pe la un depozit de pe langa Budimex (Bd Brancoveanu).
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com