[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bazinul meu dupa 4 luni  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

Plante:
- alternanthera reineckii
- bacopa
- nucus
- nymphaea lotus var. red & viridis
- ozelot
- anubias

Pesti:
- 1 pereche scalari
- 3 ancistrusi
- 8 neoni
- 1 pereche betta
- 1 discus

Hardware:
- lumina 3x18w (2 tld 830, 1 osram fluora)
- filtru extern canistra (ala din Europa despre care s-a tot scris)
- CO2 ("bomba" cu drojdie)

bazin

astept pareri, sugestii.
:citeste:
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Draga Allen, singura problema pe care o intrevad in viitor daca plantele se vor dezvolta la potentialul lor maxim este faptul ca exceptand Anubiasul, Bacopa si Ludwigia mullertii (ultima enumerata mie asa mi se pare, desi nu o vad pe lista ta), care sunt mai inguste, restul, adica nucusul, lotusul, ozelotul si Althernatera se fac f mari. Daca nu ai destula latime (in imagine acvariul nu apare prea lat - nu ai dat dimensiunile, mai este si fundalul turnat de tine care ia din latime) se vor inghesui si umbri serios una pe alta (si cam toate 4 vor lumina multa), in final cele umbrite care pierd cursa spre neoane vor degenera. In rest eu il vad in momentul actual tonic, fara alge cu o alternanta placuta de culori. Ramane de vazut, cum spuneam, dezvoltarea de viitor. Succes!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

Mda, ai dreptate INTROS cu plantele, mai ales ca am inceput sa bag si CO2, dar nu cred ca e o problema f. mare. pe masura ce cresc, mai dau cu coasa si mai fac fericiti si pe altii care vor plante. Ideea e ca vreau sa si aranjez un pic bazinul dar numai in momentul in care vor creste plantele. am vazut la cineva (nu mai tin munte la cine) un aranjament super cu nymphaea lotus si il rog daca vede postul poate imi da ceva sugestii. idei.
[Email]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Singura problema este ca este un pic cam inghesuit!
Incearca sa te gandesti ce se va intampla ceva mai incolo, cand lucrurile se vor aseza si mai bine (4 luni este foarte putin) si nevoia de spatiu va deveni stringenta; atat pentru pesti cat - si mai ales pentru plante...
In rest... vant din pupa...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

luand in cosiderare cele spuse mai sus, dupa indelungi cu consoarta, am rearanjat bazinul. in consecinta, nucusul mare si nimphea mama au poposit intr-un bazun mare (cineva tre sa dea o ), eu pastrand numai pui. asa arata acum (pana si nevasta-mea e multumita dar a fost nevoie de :cearta::"iar umbli la el? toata ziua cu nasul in acvariu, altceva mai faci? / aviz tanarului care s-a insurat de curand)
[Email]
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Cu toate ca poate e prea tarziu .. la poza asta din ce e facut backgroundul la acvariu ? (polistiren, spuma ? sau e doar un fundal negru fara nimic si mi se pare mie a are un efect de stanca...?)
[WWW] [Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Allen_g30 wrote:iar umbli la el? toata ziua cu nasul in acvariu, altceva mai faci? / aviz tanarului care s-a insurat de curand
avizul e bun mai ales inainte....

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

Razvan M wrote:Cu toate ca poate e prea tarziu .. la poza asta din ce e facut backgroundul la acvariu ? (polistiren, spuma ? sau e doar un fundal negru fara nimic si mi se pare mie a are un efect de stanca...?)


e spuma poliuretanica, pe care s-a asezat alga verde
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com