[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cumpar capac  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

Cumpar capac de acvariu pe dimensiunile 1,20 lungime cu 60cm latime.Astept oferte pe pm.Multumesc

P.S Daca capacul este de firma, latimea poate fi si de 50cm.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

scuza-ma ca te intreb, dar ai cumva mainile inghetate?
nu stii de ce te intreb?!
pai daca ai disponibili vreo 300 "batrane" ti-l faci singur: 100 rigips rezistent la apă, 100 culoare la spray si vreo 100 bare de fixare, holsurube si altele. daca nu ai imaginatie - scrie-mi si te ajut io....in constanta
te pupici
succes

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

Pai, mainile nu prea le am inghetate, iar intamplator am 2 mesteri care imi pun tavane false in casa in aceasta perioada. Adicatelea am vreo 10 foi de rigips in sufragerie si multa structura. Asa ca, daca te-ai oferit sa ma ajuti, trimite-mi pls mai multe detalii despre cum se face.Multumesc
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

furnici wrote:scuza-ma ca te intreb, dar ai cumva mainile inghetate?

Stiu ca e off topic, dar zau ca nu ma pot abtine! Tu ai ceva cu drilea? De ce te tot ie de el? Daca omu' nu are timp, poate chiar nu se pricepe, dar vrea sa cumpere, care-i problema? :o
Nu toata lumea le are cu mesteritul.
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

drilea wrote: trimite-mi pls mai multe detalii despre cum se face.Multumesc

si pe mine m-ar interesa sa aflu cum il pot face... acum am "capac" o bucata de placaj

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

si pe mine m`ar interesa... am incercat eu sa fac unu...dar dupa ce am terminat i`am dat doua picioare...si direct la gunoi l`am dus... intelegeti voi cum era... pe mine ma tenteaza sa imi fac din plexiglass....oricum pana sa imi fac capac...sunt receptiv la orice e legat pe aceasta tema...;)

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

Astept in continuare detalii. Am cumparat rigips verde, structura, suruburi.Cum izolez rigipsul sa nu prinda umezeala? Chiar daca o fi el rigips anti-umezeala, nu cred ca poate lua direct contact cu stropii de apa de la filtru. Iar sa zugravesc cu lavabil capacul de la acvariu mi se pare cel putin amuzant .
[Email] [WWW] [Yahoo!]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

se pare ca lumea stie doar sa faca post`uri si sa abereze dar sfaturi utile mai greu... eu inca mai astept sa explice lumea...cum se face capacu..vorba lui drilea.. nu ma vad cu trafaletul in fatza acvariului

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

Pe vechiul forum este un tutorial
[Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CristiCiju wrote:Pe vechiul forum este un tutorial

In legatura cu asta ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum se numesc materialele de care am nevoie sa fac un capac ca ala ca arata super si pare simplu de facut .
Nu prea am intels eu cum sa il fac dar poate cineva sa imi explice ce a pus prin el si cum la facut ce cantitate de Pvc sau cum se numeste ala a folosit.
Multumesc anticipat!!!

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

Nu pot sa-ti spun exact ca nu am facut eu capacul dar din poze se vede ca ai avea nevoie de (din cate am vazut eu):
- silicon
- scoci (sau cum se scrie)
- ruleta, rigla, echer
- profile din plastic respectiv tabla
- o panza de bonfaier
- PVC (acolo sunt 2 buc)
- sticla de 3mm
- ... si mult spor
[Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CristiCiju wrote:Nu pot sa-ti spun exact ca nu am facut eu capacul dar din poze se vede ca ai avea nevoie de (din cate am vazut eu):
- silicon
- scoci (sau cum se scrie)
- ruleta, rigla, echer
- profile din plastic respectiv tabla
- o panza de bonfaier
- PVC (acolo sunt 2 buc)
- sticla de 3mm
- ... si mult spor

Ce e ala "- profile din plastic respectiv tabla" ca nu intelg ??

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sorinel18_my wrote:Ce e ala "- profile din plastic respectiv tabla" ca nu intelg ??

Sorinele, stii ce inseamna "profil"?... Daca nu, DEX-ul te asteapta!
Si mai uita-te in pozele alea odata, ca mai clar de atit nu stiu zau cum ar putea sa-ti explice cineva.
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

Ma apuc de treaba. Voi face o rama din profil "UD" de aluminiu. In partea dinspre apa voi lipi geam iar in partea cealalta rigips verde. In rigips vreau sa tai 2 fante cat sa intre 2 tuburi de neon ce se vor afla intre sticla si rigips. Doua gauri in profil ca sa intre firele de la incalzitor si filtru. Eventual deasupra doua manere. Dupa care il dau cu lavabil Oricum o sa fac si poze cu tot acest procel si o sa le postez. In cel mai rau caz nu o sa iasa nimic :-), dar macar merita sa incerc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

eu zic sa tai pe tau, ca o sa iti faci numai de lucru.
sticla ce vrei tu sa o pui sub rigips, o sa faca condens si pa capac.
daca nu ai altceva de lucru, apucate si croseteaza
hai sa iti dau eu o idee din ce sa faci tu capacul ala ca sa fie si usor, si sa dea si bine la ochi.
pune nene parket laminat, iar daca consideri ca nu poti sa faci inbinarile, vezi ca este ceva coltar de aluminiu, ce se pune la colturi inainte sa se traga glet. sti la ce ma refer? :o

fa cum iti zic eu si o sa ai un capac de zile mari.
spor la treaba.

acum chiar ca ai de lucru.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

Trecem cu vederea partea cu taiatul pe , ca sa nu ia nici unul dintre noi :redcard: . Nu e rea ideea cu parchetul laminat, insa vreau sa incerc si varianta cu rigipsul, macar asa de :test: . Dupa care, inainte sa ma apuc de crosetat :jumpers: , o sa incerc si parchetul laminat. Ok ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

mai vorbiti frumos sa nu va auda cenzura...ca vine imediat g.g. si "face curatenie"...chiar daca mai spuneti si lucruri utile...ca de...mai vede si aia sub 18 ani si nu stie ce-i aia ....(no coment...stiu ca o sa primesc avertisment ceva...)
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

da acuma pe bune...sper sa nu-ti para rau in curand ca ai ales rigipsul...sa nu inceapa sa se umfle pe marigini eventual sa mai prinda si ceva mucegai...si nus cat de rezistent e la socuri asa ca o sa trebuiasca sa ai grija cand il manipulezi.
Oare in afara de pret...mai este vreun avantaj in a folosi rigips-cartonul?
[Email] [Yahoo!]
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

oameni buni, ar trebui sa intelegeti ca fiecare isi face capac din ce considera de cuviinta. Asta e si motivul pentru care lumea nu se bate in a da raspunsuri la topicul asta .

Ganditi-va ca gipscartonul se foloseste la compartimentari interioare, se foloseste la bai. Daca s-ar umfla cum spuneti sau ar mucegai ar da multe firme faliment, dar se pare ca afacerea merge brici. Nu mai criticati materialul, in cel mai rau caz criticati sistemul constructiv pe care il implica diferitele materiale.

Un clasament al materialelor dupa modul de imbinare a pieselor, ar fi urmatorul, dupa parerea mea:
1. Plasticul (PVC-ul) = se lipeste cu adeziv, nu trebuie decat taiate piesele la dimensiuni. Se foloseste orice shmak pe care il gasiti si e rezistent (cel mai bun ramane adezivul de PVC, pentru tevile sub presiune, ceva mai scump)
2. PAL-ul = imbinare prin ericssoane aplicate direct pe cant sau profile din tabla in forma de "L" prinse cu suruburi simple, holz-suruburi, etc. sau chiar lipire cu clei
3. Gipscarton-ul = se gasesc o multime de profile de imbinare pentru el. Cautati pe net. Gasiti si proprietatile lui.
4. Parchet laminat = l-am folosit, dar greu de imbinat, eventual cu profile "L" si suruburi.

Plexiglass-ul si sticla nu le mai pun. Nu sunt solutii stralucite, dupa parerea mea.

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

akademik_79 wrote:
Ganditi-va ca gipscartonul se foloseste la compartimentari interioare, se foloseste la bai. Daca s-ar umfla cum spuneti sau ar mucegai ar da multe firme faliment, dar se pare ca afacerea merge brici...

Parerea mea am expus-o dar nu pot sa nu fac o remarca la cele de mai sus: Orice material este bun pentru a fi utilizat pentru ce a fost facut. Oare de ce nu se utilizeaza acest material pentru mobila, eventual chiar mobila pentru baie ( :p )? Oare de ce se acopera acest material cu alte straturi (tencuiala+vopsea, faianta, etc)? Oare ati vazut o placa de gipscarton umezita sau cu stratul de hartie exterior putin rupt?
...oare de ce imi bat capul?... experienta este mama invataturii... dar o alta zicala este ca daca nu inveti din gresile altora nu vei ajunge nicaieri niciodata... asa ca astept rezultatele ca sa pot invata
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com