[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Citeva dintre plantele care mi-au trecut prin acvarii si-au avut onoarea sa fie pozate:

________________________________________________________________________________________
Alternanthera reineckii "lilacina":
image.......image
________________________________________________________________________________________

Anubias barteri "nana":
image
________________________________________________________________________________________

Bacopa caroliniana:
image
________________________________________________________________________________________

Blyxa japonica:
image
________________________________________________________________________________________

Cabomba furcata:
image.......image.......image.......image.......image
________________________________________________________________________________________

Didiplis diandra:
image.......image
________________________________________________________________________________________

Echinodorus schlueteri "leopard":
image
________________________________________________________________________________________

Eusteralis (Pogostemon) stellata:
image.......image
________________________________________________________________________________________

Hemianthus micranthemoides:
image.......image
________________________________________________________________________________________

Heteranthera zosterifolia:
image.......image
________________________________________________________________________________________

Glossostigma elatinoides:
image
________________________________________________________________________________________

Limnophila aquatica:
image
________________________________________________________________________________________

Limnophila aromatica:
image
________________________________________________________________________________________


Limnophila sessiliflora:
image
________________________________________________________________________________________


Lilaeopsis brasiliensis:
image
________________________________________________________________________________________

Ludwigia repens "rubin":
image.......image.......image
________________________________________________________________________________________

Marsilea:
image.......image
________________________________________________________________________________________

Micranthemum umbrosum:
image
________________________________________________________________________________________

Myriophyllum tuberculatum:
image
________________________________________________________________________________________

Nesaea pedicellata:
image
________________________________________________________________________________________

Pogostemon helferi:
image
________________________________________________________________________________________

Proserpinaca palustris:
image
________________________________________________________________________________________

Rotala macrandra:
image.......image
________________________________________________________________________________________

Rotala nanjenshan:
image
________________________________________________________________________________________

Rotala rotundifolia:
image.......image
________________________________________________________________________________________

Rotala rotundifolia "red":
image
________________________________________________________________________________________

Rotala wallichii
image.......image.......image
________________________________________________________________________________________

Ranunculus limosella:
image
________________________________________________________________________________________

Shinnersia rivularis:
image
________________________________________________________________________________________

Vesicularia dubyana:
image
________________________________________________________________________________________


Sper sa fie de ajutor celor ce doresc sa identifice plante .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Daca Maritul faraon permite ar trebui sa intervina si altii cu poze clare cu plante crescute asa frumos si sanatos. Am mai scris asta pe undeva insa nu ma pot abtine sa nu remarc iar culoarea didplisului :p
Da' de ce nu ai si poze cu Utricularia? Caci din pacate doar din pozele tale o pot vedea momentan

865
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sesmar wrote:Daca Maritul faraon permite ar trebui sa intervina si altii cu poze clare cu plante crescute asa frumos si sanatos.

Bineinteles . Daca aveti poze cu plante care nu apar aici sau poze mai reusite decit ale mele, scrieti-va numele pe ea, da-ti un semn si le bag in lista . Poate reusim un catalog care sa-i faca pe cei de la tropica sa roseasca .

Sesmar wrote:Da' de ce nu ai si poze cu Utricularia? Caci din pacate doar din pozele tale o pot vedea momentan

Inca n-am facut poze, a explodat . Peste citeva saptamini cred c-o sa te caut personal si daca-mi dai vreo doua fire de Tonina fluviatilis o sa-ti aduc Utricularia .

Ma duc acuma sa fac poze la Utricularia.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Multumiri lu' Lofty pentru Pogostemon (Eusteralis) stellata, Hemianthus micranthemoides emers si Nesaea pedicellata , asteptam in continuare binevoitori cu poze de aceeasi calitate .

Da' sa nu va prind cu Didiplis mai rosu ca al meu ca va banez .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Porcu wrote:
Peste citeva saptamini cred c-o sa te caut personal si daca-mi dai vreo doua fire de Tonina fluviatilis

Din pacate am pierdut toate firele de fluviatilis cand am schimbat acvariul. Nu au rezistat stresului trecerii prin atatea conditii impropii. Insa am Tonina belem daca iti face cu ochiul. Sper sa vii pana in 8 septembrie caci apoi plec trei saptamani in Grecia si ar fi chiar culmea sa nu ne intalnim nici acum

865
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sesmar wrote:Din pacate am pierdut toate firele de fluviatilis cand am schimbat acvariul. Nu au rezistat stresului trecerii prin atatea conditii impropii. Insa am Tonina belem daca iti face cu ochiul.

Tonina belem imi face cu ochiu' da'-s constient ca deocamdata n-am conditii pentru ea .

Sesmar wrote:Sper sa vii pana in 8 septembrie caci apoi plec trei saptamani in Grecia si ar fi chiar culmea sa nu ne intalnim nici acum
:aaa::aaa::aaa:
Tare ma tem c-o sa te ratez si de data asta, da' lasa ca ne-ntilnim noi pe lumea cealalta .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Buna ,idee faza cupoze facute la plantele care au trecut prin acvarile noastre
Am sa vad ce poze am si eu
Si poate am sa le expun
Asa vom putea face un catalog cu plante MADE "ACVARIU.RO"
E mare PORCU (boss)
"Nu mai lui putea sa-i treaca asa ceva prin cap "

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Asa cum am promis chiar daca nu am timp de forumeala incerc sa ajut in continuare la cresterea calitatii informatiei pe acvariu.ro.
Incepem un demers la care deja au subscris cativa entuziasti ai plantatelor care sper ca va strarni multa pasiune si pentru a carui punere in practica va solicitam colaborarea.
Tocmai in aceasta idee eu sunt cel care am vrut sa lansez acest demers in ideea de a pune pe picioare un index al plantelor de acvariu.
Dorim sa fie un tip de plant-finder care sa ajute iubitorii de plante sa se descurce mai usor in “hatisul” propriilor acvarii

Consecventi principiilor noastre ramanem adeptii materialelor care sa fie facute de catre oamenii nostri fara furaciune, deci fara copy-paste si de aceea vrem ca si pozele sa fie ale noastre nu luate cu japca de pe alte forumuri de specialitate de afara.
Dispunem deja de o baza de poze dar fiecare dintre useri nostri poate fi in postura de a avea poze ce se pot dovedi utile.
Asadar, fara complexe, va indemnam la pozat si asteptam materialele in format cat mai mare pe adresa image spre a putea fi prelucrate.

In principiu este de preferat ca pozele sa prezinte in cadru o singura planta sau cel mult un grup de plante din aceiasi specie.
Pozele vor fi integrate de catre noi in materiale mai ample ce vor constitui in final fisa de prezentare a fiecarei plante in sine.
Pozele pot fi insotite si de observatii personale legate de cerintele de crestere specifice plantei pozate.
Va multumim pentru colaborare si asteptam pozele plantelor dvs.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/02/2010 16:03:44


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pun si eu umarul la actiunea voastra

Am decis ca reef.ro sa premieze munca celor care vor realiza cele mai reusite poze cu plante din acvariile voastre. In acest sens competitia se va desfasura dupa urmatoarele reguli, in parte mai sus metionate:
Fiecare participant transmite 3 poze:

- in format cat mai mare si la rezolutie cat mai buna.
- de preferat ca fiecare planta pozata sa fie in prim-plan.
- daca fiecare poza reprezinta o specie diferita cu atat mai bine
- nu conteaza daca plantele respective sunt raritati sau nu dar ar fi de preferat sa incercam sa gasim plante ale caror poze nu au mai fost expuse pana acum
- prezentarea unor observatii personale despre conditiile de crestere/intretinere a plantelor este considerat un avantaj in alegerea castigatorilor.

Aveti doua saptamani sa va postati pozele la adresa indicata de Sandu: image
Asteptam o participare cat mai consitstenta la actiune “floarea din gradina”

Nu de premii ducem lipsa ci de un pic de curaj din partea voastra .

Bafta!

This message was edited 3 times. Last update was at 26/02/2010 12:23:20


Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exemplu AICI

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Cateva poze de prin "curtea mea"

Flori HZ

image

Pearling HZ

image
Pearling Didiplis
image

Pearling Rotala Rotundifolia

image
image
image

fost cesrobis
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Marfa pozele. Fa intr-un fel si incearca sa tragi o poza la tufa de Hetherantera. Dar se vada tufa, mare si frumoasa. Si apoi, fa ceva primplanuri cu floarea. Dar nu asa aproape de luciul apei. Un pic mai jos.
Perlare d'asta n-am nici cand schimb apa. Care-i secretul?
Ai schimbat si tu apa sau ai scapat butelia de CO2 in acvariu?
Da, stiu, o sa zici ceva de ADA

This message was edited 2 times. Last update was at 26/02/2010 22:45:28


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Momentan tufa de HZ este tunsa, deci nu e foarte aratoasa.
Secretul pentru pearling? Nu e niciun secret, si daca nu as zice ADA, as minti. E vorba de Brighty K, il folosesc ocazional doar cand nu am timp sa ma duc sa iau apa minerala, si mi o fac singur

fost cesrobis
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

o sa pun si un filmulet in care se vede clar cum fierb plantele, deci nu e de la apa schimbata. K este foarte important, deschide porii plantei, mareste fotosinteza si metabolismul plantei, etc. D aia perleaza asa ca nebunele.

fost cesrobis
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Alex.B wrote:E vorba de Brighty K, il folosesc ocazional doar cand nu am timp sa ma duc sa iau apa minerala

Norocu tau ca nu e Faraonu' prin zona. Cred ca te paste un...ban

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2010 23:24:08


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

valeu ai scos untu` din plantele alea.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Buna seara,

Va atasez si eu cateva din plantele mele :

Ludwigia "Cuba"

image

Rotala sp. Green

image

Blyxa Japonica

image

Staurogyne sp.

image

O sa mai fac cateva pentru a trimite, dar cu alt aparat.

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trimiteti pozele si la adresa specificata mai sus.
Preferabil cat mai mari si needitate. Copyright punem pe fiecare in parte "on demand". Specificati numele si se rezolva.

Nu de alta, da' daca sunteti de-acord, sa le folosim si la indexul nostru de plante (care e in dezvoltare).

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Hai sa mai impulsionam miscarea.

Am primit deja cateva poze...mai asteptam multe altele asa ca va rugam continuati sa trimiteti!

Pentru ca am vazut ca v-ati mobilizat, drept multumire, va adug pe langa pozele donate catre adresa indicata: image o planta mai rara care nu prea si-a gasit locul in acvariile noastre (din pacate). Nu cred ca multi ati detinut-o in colectie...e cam scarnava. Chiar sunt curios daca mai are cineva? Guitz sa taca

Mai mult, la mine m-a si rasplatit si a inflorit...

Pentru ca nu vreau sa esuam intr-un poll de tipul cine ghiceste planta, doamnelooooooor si domniloooor, permiteti sa va prezint, invitata serii: Ottelia ulvifolia

[Thumb - Ottelia.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2010 20:02:41


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

In continuare va prezint
Hemianthus callitrichoides ”Cuba"
image
Urmeaza Rotala Walichi
image
Echinodorus RED FLAME
image
Echinodorus Aquartica
image
Barclaya Logifolia red
image
Deocamdata atitea

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com