[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fundal pentru Africani  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Stie careva care sunt firmele de produse acvaristice care fac fundaluri (3d) cu teme pietroase? Asta pentru ca nu cunosc hobbyisti pe unde locuiesc, si nici inclinari mari dyi nu am.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/31165

3-D-Background Malawi 60/45

Art.-Nr.:
31165

Description:
Covers all standard sizes of aquariums, through barely visible edges. Available in two lengths. Apply by inserting flat backside between rear panel and aquarium glass - avoid water and air bubbles. Easy to stick on with HOBBY aquarium Silicone.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Mersi!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Cred ca si asta
este ceva interesant.

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Este foarte frumos. Insa am citit cum se instaleaza, si un pic sunt confuz. Mi se pare mie, sau in spatele ei sunt camarute pentru ascunderea unui filtru intern? Sau ma insel?

Eu am filtru extern, si un acvariu cu latimea doar de 40cm si nu-mi pot permite sa irosesc spatiul cu camarute ascunse.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Din ce am inteles eu doar la cele Nature Woodrock exista acele camarute care pot servi la un filtru intern .
Sper sa nu ma fi inselat.

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Anubias wrote:firmele de produse acvaristice care fac fundaluri (3d) cu teme pietroase?

In plus fata de ce au indicat colegii de forum, un pic mai accesibile, Papillon sau Juwel. Daca ai latimea mica, alege-l pe cel mai plat (mai putin adanc). Nu spun care e, da-l poti vedea la acvariul din semnatura .

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

@Lofty:
Wow! Super acvariu. Mi se pare ca ai Juwel ca background la tine, dar nu sunt sigur. Culoarea aceea inchisa a acvariului este din cauza algelor, sau asa este backgroundul mai inchis la culoare? Imi place asa mai inchis, pentru ca pestii creeaza un contrast mai mare cu fundalul.

Mai am niste intrebari:
1. Ce dimensiuni are acvariul?
2. Cum de nu ti-e frica ca acei bolovani nu se prabusesc (sunt lipiti intre ei)?
3. Ce fel de schimburi de apa ai?
4. Parametrii apei tale.

Sunt intrebari ca sa stiu ce ma asteapta daca ma apuc de un malawi. Deocamdata am ceva amazonic, dar mai nou ma atrage Malawi si nu stiu nimic despre ele... inca citesc.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Anubias wrote:Wow! Super acvariu. Mi se pare ca ai Juwel ca background la tine, dar nu sunt sigur.
E chiar Juwel Rock.
Anubias wrote:
Culoarea aceea inchisa a acvariului este din cauza algelor, sau asa este backgroundul mai inchis la culoare?

Din cauza algelor. Culoarea decorului este un maroniu inchis.
Anubias wrote:
Mai am niste intrebari:
1. Ce dimensiuni are acvariul?
2. Cum de nu ti-e frica ca acei bolovani nu se prabusesc (sunt lipiti intre ei)?
3. Ce fel de schimburi de apa ai?
4. Parametrii apei tale.

1. 200(L)x55(l)x50(h).
2. Nu sunt lipiti dar aranjamentul a avut in vedere ca intre pietre sa existe o suprafata cat mai mare de contact. Ideea e sa-i pui direct pe geam (eventual pe bucati de izopren) si dupa aia nisipul, pentru ca africanii sapa ca nebunii si n-ai vrea sa-ti care nisipul de sub bolovani.
3. Schimb la 2 zile cam 15% o data cu aspiratul mizeriilor.
4. kh=8, gh=14, T=26 grade Celsius, Ph nu m-a interesat (probabil 8).
Citeste si apuca-te!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Intrebare intrebatoare: este de ajuns daca pun substrat calcaros si pietre calcaroase ca sa cresc kH si dH la valorile mentionate de tine, avand in vedere ca la robinet am ceva de genul kH=2? Sau este foarte dificil, si ar trebui sa uit cu totul de asta?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

o intrebare de la cineva care isi face acvariu pt africani: daca pun o bucata de izopren pe fundul acvariului, pun nisipul si apoi indes pietrele calumea exista posibilitatea ca pestii sa poata faca ceva periculos aranjamentului?
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Anubias wrote:Intrebare intrebatoare: este de ajuns daca pun substrat calcaros si pietre calcaroase ca sa cresc kH si dH la valorile mentionate de tine, avand in vedere ca la robinet am ceva de genul kH=2? Sau este foarte dificil, si ar trebui sa uit cu totul de asta?

Daca pui spartura de corali/nisip de mare... o sa mai castigi cam 2 grade, in functie de frecventa sau masivitatea schimburilor de apa. Daca o sa ai/determini o evaporare sporita si nu completezi cu apa timp de o saptamana sa zicem, mai castigi si de aici un grad, doua...
Poti folosi cu incredere pentru cresterea Kh-ului -> solutii dedicate (KH+) sau bicarbonat de sodiu, iar pentru cresterea GH-ului -> carbonat de calciu.
Exista si niste sare pentru ciclide care iti poate fi de ajutor la schimburile de apa.

mirciulik wrote:daca pun o bucata de izopren pe fundul acvariului, pun nisipul si apoi indes pietrele calumea exista posibilitatea ca pestii sa poata faca ceva periculos aranjamentului?

Exista o posibilitate si e chiar foarte mare.
Corect ar fi sa pui izopren doar sub pietre, apoi asezi pietrele si in cele din urma nisipul.
Explicatie:
Mai devreme sau mai tarziu, ciclidele (masculii) vor cara nisip cu inversunare. Daca pui peste tot, in locurile in care izoprenul va fi acoperit doar cu nisip, te vei trezi in scurt timp ca, in lipsa nisipului ce va fi de mult mutat de acolo, se va ridica spre suprafata (izoprenului "ii place" sa pluteasca). Dupa ce se va ridica, sub el va patrunde alt nisip, care, in lipsa posibilitatii de a-l aspira, se va imbacsi cu detritus, samd.
Degeaba indesi pietrele ca lumea in nisip, ciclidele pot face curat bec in jurul pietroaielor daca acolo vor sa-si faca un loc de depunere si te trezesti ca se surpa toata constructia. Pietroaiele nu trebuie sub nici o forma sa se sprijine pe nisip sau sa existe nisip intre pietre si fundul acvariului/izopren.
Decizia iti apartine.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Intre timp am comandat de pe e-bay "Back-to-nature" Slimline. Asta din cauza pretului mai scazut si a dimensiunilor acvariului meu. Se pare ca oricum va trebui sa le tai cu bomfaierul ca sa incapa. Sa vedem cum arata...

Din pacate celelalte modele "Back to Nature", sunt foarte scumpe (sute de euro) smilie. Nu zic ca nu sunt frumoase, dar totusi... e o bucata de plastic.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Pentru ca sunt pe ultima suta de metrii cu noul acvariu (m-am mutat) si pentru ca sunt in Constanta...apa dura...am ajuns la concluzia ca cel mai potrivit ar fi un acvariu cu africani. Intrebarea ar fi urmatoarea, legata de modul de protectie a funduluisi de ce a spus Lofty mai sus putin, daca se lipeste cumva de fund polistiren de 0,5 e ok? adica dispare impedimentul cu ridicarea in cazul in care nisipul este dat la oparte.
Ce parere aveti?

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Araldq wrote:... daca se lipeste cumva de fund polistiren de 0,5 e ok?adica dispare impedimentul cu ridicarea in cazul in care nisipul este dat la oparte.
Da si nu prea.
Da: in sensul ca nu se mai ridica, daca pui silicon ca la festival.
Nu prea: in sensul ca nu e chiar cel mai indicat material. In decursul timpului, eu am avut ambele materiale sub pietroaie (nu lipite, doar puse acolo). Din polistirenul expandat (cel alb) pestii imi smulgeau periodic bobite (in frenezia lor de a face curat), iar polistirenul extrudat (cel albastru) are tendinta de a se faramita in timp. O exista si polistiren mai scump, mai bun, mai de calitate, etc... eu am luat din cel mai ieftin. Cea mai buna solutie ar fi sa pui pe fund acelasi material cu al background-ului (polistiren + ciment/rasina DIY sau cel mai ieftin decor de cumparat).

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com