[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melcii rosii imi ataca o femela de Pomacea  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Gobidae
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2007 22:56:11
Messages: 20
Location: Bucuresti - Lujerului
IP:
Offline

Povestea e urmatoarea:

Acum 4 luni micutii mei pomacea, care numai micuti numai erau [3 la numar], isi faceau de cap, mancau ca nebunii, puneau plantele la pamant, etc. In micu meu bazin aveam si nelipsitii melci rosii. Toate bune si frumoase, nici un incident neplacut. Pe doi dintre ei i-am dat, ca erau cei mai mari, si deja mancau toata mancarea ancistrusilor cat ai clipii. Acum o luna-jumate singurul pomacea care mai ramasese si se dezvoltase chiar binisor, a devenit apatic. Il gaseam din ce in ce mai des in acelas loc, dormind. La un moment dat, n-a mai iesit o saptamana, si m-am uitat mai atent la el. Era napadit de micii si devoratorii melci rosii. Zic, stai sa vezi ca l-au incoltit dracusorii. Dar dece, ca mancare pe fund tot ramanea, alge erau destule pe peretii acvariului. Am scos melcul si am observat ca nu era mort, chinuindu-se sa se ascunda in spirala lui. Dar... era ciuruit. Astia micii il taxasera chiar bine de tot. Asa ca am separat melcu si iam facut un culcusi intr-o cutie de plastic de 6 litri, care am umplut-o jumate. Apa curata, surplus de plante din acvariu, ceva pietre sa nu se plictiseasca si mancare zilnic ca la pesti. La 2 zile schimbam jumate din apa, ca facea o gramada de mizerie si completam cu apa proaspata si apa minerala de pe fundul sticlelor. Zic sa se refaca gaurile. Nu trecu mult timp si decoperii ca melcu era femela, nu de alta dar m-am trezit cu ditamai ciorchinele pe peretele cutiei. Am acoperit cutia cu un capac.. ca in prima nopate dupa depunere am gasit-o pe mocheta. N-a patit nimica dar nu mai era mult. Dupa inca o saptamana a aparut al doilea ciorchine si inca unu dupa inca o saptamana. Am suplimentat mancarea si cu ceva verdeturi, dar ... au iesit puii din primul ciorchine. Din vreo 150 de oua cred ca tot sa fie vreo 100 de pitici. Iar asta cum s-a obijnuit sa ingita tot ce cade in cutie am pus-o iar in acvariu. Incepuse din nou sa creasca si aproape ca se vindecase. Dar acuma la nici o zi de cand am mutat-o in acvariu, au tabarat melcii rosii pe ea, de credeam ca nu mai scapa. A trebuit sa iau o scobitoare sa-i scot toti melcii rosii, ca-i intrasera si interiorul cochiliei. Acuma nu stiu cum sa mai fac. Am pus-o in alta cutie identica, sa stea singura, sa-si revina. Dar o vreau inapoi in acvariu !
[Email] [Yahoo!]
Gobidae
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2007 22:56:11
Messages: 20
Location: Bucuresti - Lujerului
IP:
Offline

Niste poze....

http://s241.photobucket.com/albums/ff262/gobidae/My%20First%20Pomacea/
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

o intamplare foarte interesanta care arata modificarea comportamentului de tip abuziv a melcului rosu in conditii de dominare a habitatului. e ceva foarte asemanator cu cele descrise de marele Darwin in lucrarea sa "Lumea animalelor".

aici ar fi bine sa dai niste detalii gen daca ai echipamente cu radiatii mari in jurul acvariului. se stie clar si e stabilit de catre cercetatorii din Marea Britanie ca undele magnetice altereaza niste gene recesive si propaga un fenomen de respinge re in special a culorii galbene.

asa ca solutie iti recomand sa vopsesti melcul tot in rosu ca sa elimini galbenul. da vezi sa nu fie toxic! poate ceva pe baza de coaja de ceapa asa cum se foloseste la ouale de Pasti. nu carecumva sa-l dai cu markerul.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ia uite cum si-a gasit infioratorul, terifiantul Pomacea nasu' . Dupa ce-a asasinat cu singe rece si sadism triburi intregi de Ancistrusi, dupa ce era sa-i faca de petrecanie Celui Batrin si Obosit™ in noaptea in care se trezise sa bea o cana cu lapte ....... si-a primit binemeritata pedeapsa de unde se astepta cel mai putin, de la insignifiantul Melc Mic si Rosu™. O confirmare practica a intelepciunii populare cu buturuga mica.

Poze: smilie ... Poze cu plante
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

din cate stiu eu acei melci rosii ataca chiar si omul, daca sint mai multi.Atentie cum bagi mainile in acvariu.Obligatoriu de purtat manusi de sudura, din acelea groase, din piele.Am vazut nu odata acvaristi cu unghiile roase.Si nu de la stres.De la acei cruzi, nemilosi melci rosii.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Gobidae
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/10/2007 22:56:11
Messages: 20
Location: Bucuresti - Lujerului
IP:
Offline

Da .. o sa incerc sa demagnetizez femela... pt. ca a stat prea mult pe langa curatatoru ala de geam...magnetic.

Si o sa angajez un mercenar de melci rosii. "Blood Snailor" .. parca !
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com