[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema:Apa murdara, rosiatica  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Ciupi
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2008 18:56:13
Messages: 56
Location: Brasov
IP:
Offline

Am instalat un acvariu de 100l inca de sambata(este doar provizoriu pana imi va fi gata cel mare de 400l).Apa a capatat o culoare rosiatica si nu se limpezeste deloc.Banuiesc ca este oricum prea mare numarul de pesti si dimensiunile lor dar mentionez ca este doar o chestie provizorie.Am un arowana de 40cm,2 pangasius(cam 15cm), 2 pleco(cam 20cm),2 sanitari mici, 2 botia si inca 3 pesti care nu le stiu denumirea:vanzatorul mia zis ca sunt ceva preistorici(seamana cu sarpele).Azi mi-a murit unul din ei.Sunt ingrijorat.Ce sa fac?Mentionez ca sunt incepator in acvaristica si un am facut nici un test pt apa.Acvariul a fost lasat cu apa in el timp de 2 zile inainte de a baga pestii.Astept un sfat.

Acvariu ciclide americane.....http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1352
Ciupi
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2008 18:56:13
Messages: 56
Location: Brasov
IP:
Offline

Mentionez ca am 2 filtre interne, unul de 500l/h si altul de 700l/h + o *perdea de aer*.Ambele fitre baga aer.

Acvariu ciclide americane.....http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1352
alexbr
Junior member

Joined: 28/02/2008 10:06:32
Messages: 23
Location: Braila
IP:
Offline

1. Cea mai mare greseala care ai facut-o este ca nu ai lasat la ciclat acvariu Citeste Aici .
2. Pestii i-ai cumparat prea devreme si sunt si mari, numai pentru arowana (cel de 40cm) ai nevoie de 200 l.
Parerea mea este ca ai face bine sa duci pestii inapoi de unde i-ai cumparat si pune acvariul la ciclat.
Spor la treaba !
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com