[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cea mai buna linie de fertilizare  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Am deschis acest poust ca sa ma ajutati sa ma hotasrasc pentru o anumita linie de fertilizare. In momentul de fata ma simt atras de linia celor de la Dennerle. Care credeti ca e cea mai buna solutie din multitudinea de oferte existente la ora asta?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Din ce-am folosit, Dupla mi se pare cea mai buna fertilizare, are si marele avantaj ca nu tulbura apa cind umbli la plante.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Daca ai fi venit cu un poust mai detailiat
Poate ar fi fost mai bine
Sunt multe ecuatii in fertilizare plantelor
Dar asa de multe ...... ca nu vreau sa le enumar

Ogar batrin dar.... cu miros fin
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Linia de fertilizare e compusa din DeponiMix, S7, E15 si V30. Eu cel putin asta vreau sa cumpar.
[Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

harry-ab wrote:... S7, E15 si V30. Eu cel putin asta vreau sa cumpar.

In loc de S7 poti lua A1 daily, in ideea ca zilnic sa poti jongla cu cantitatea (mai mult sau mai putin de 1 "doza" la 100 litri) in functie de ce plante ai pe acolo. N-ar strica in ecuatie si un PlantaGold7.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Mai este si A1 daily NPK ( dar este mai "sfant" sa-ti faci propiile solutii separate pentru macro asa putand sa ai un control mai bun al nitratilor si fosfatilor)
Eu am folosit E15 care mi s-a parut asemanator la efecte cu Dupla Plant 200 si Deponit NutriBalls insa nu stiu chiar sigur ce efect au avut sau daca au avut caci am desfacut acvariul in regim de urgenta si le-am gasit aproape intregi in substrat.

La Dennerle mie nu-mi place Deponimix-ul in sensul ca mi se pare ca trebuie folosit foarte mult pentru un acvariu. De exemplu pentru al meu ar trebui sa folosesc 18 kg de deponitmix. Nu stiu cat de bun este si ce durata are insa asa mi se pare mie. Si la cum arata cred ca tulbura si apa cand umbli la plante.

865
[Yahoo!]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Referitor la tulburatul apei, te contrazic. Eu il folosesc intr-unul din bazine si nu tulbura apa deloc. In schimb nu pot spune acelasi lucru despre Dupla. Referitor la Dupla mai am o nemultumire si anume, se pare ca se termina si asta numai dupa 7 luni de functionare cu toate ca am folosit si Dupla Root K. Una peste alta, in ceea ce ma priveste, prefer Deponitul de la Dennerle in dauna Dupla Root.
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

andrei71 wrote:Referitor la tulburatul apei, te contrazic. Eu il folosesc intr-unul din bazine si nu tulbura apa deloc.

Atunci e super ok. Am scris ca asa am impresia De la o varsta incepi sa ai vedenii....ai sa vezi si tu la pensie

865
[Yahoo!]
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

Deocamdata am pus intr-o cutie din plastic doi pumni de Deponit si un strat de apa de 5-7 cm. sunt curios sa fac o analiza a apei, ph, nitrati, fosfati, fier....O sa il las cam o saptamana. Contine si turba in mod sigur, materiile plutitoare s-au asezat abia dupa doua zile de stat la apa. Trag concluzia ca inainte de a-l pune in acvariu e bine sa il tin ud vreo doua zile.Despre analiza apei o sa va mai spun....
[Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

salut, cine stie unde gasesc Ferropol si Ferropol 24 in bucuresti ? Exceptand magazinele online. Postez aici ca este vorba despre fertilizare , nu am stiut unde in alta parte .

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

popey wrote:salut, cine stie unde gasesc Ferropol si Ferropol 24 in bucuresti ? Exceptand magazinele online. Postez aici ca este vorba despre fertilizare , nu am stiut unde in alta parte .


Nu vrei tu sa inveti sa folosesti unpic forumu? ca nu e primu post care il pui aiurea. Mergi frumos pe INDEX , alegi o subcategorie.... in cazul de fata carciuma, pentru ca se potriveste cam la nici o alta subcategorie si acolo dai NEW TOPIC.
Astfel eviti sa invii un topic de 2 ani sau sa faci offtopic la alt post si in ultima faza o eventuala penalizare

Cu respect
Ciprian

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Gasesti la Hornbach.
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:
popey wrote:salut, cine stie unde gasesc Ferropol si Ferropol 24 in bucuresti ? Exceptand magazinele online. Postez aici ca este vorba despre fertilizare , nu am stiut unde in alta parte .


Nu vrei tu sa inveti sa folosesti unpic forumu? ca nu e primu post care il pui aiurea. Mergi frumos pe INDEX , alegi o subcategorie.... in cazul de fata carciuma, pentru ca se potriveste cam la nici o alta subcategorie si acolo dai NEW TOPIC.
Astfel eviti sa invii un topic de 2 ani sau sa faci offtopic la alt post si in ultima faza o eventuala penalizare

Cu respect
Ciprian

Imi pare rau de neplaceri, am sa incerc sa fiu mai atent data viitoare.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

andreic wrote:Referitor la Dupla mai am o nemultumire si anume, se pare ca se termina si asta numai dupa 7 luni de functionare cu toate ca am folosit si Dupla Root K.

La mine are mai mult de un an (14 luni) si inca merge tare. Cred ca mai conteaza si ce plante ai acolo ca daca ai in mare plante cu radacini serioase atunci e normal sa se duca mai repede, nu?

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Absolut de acord cu tine.
Acolo, e adevarat, am avut si un Echinododus.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com