[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Chiller Hailea  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

am ajuns in stadiul in care au inceput sa ma dispere decesele scalarilor mei.
am observat ca daca temp in acvariu este undeva pe la 25 grade(asta intr-un acvariu de 25l care sta fix in bataia aerului cond) le merge bine si nu au probleme, cum i-am bagat in acvariul mare unde temp este 29+ grade mor in 2zile-3 maxim.
in plus unele plante au inceput sa se ingalbeneasca tot de la temperatura probabil.


am hotarat sa strang banii si sa iau un chiller Hailea HC 150A.
intrebarea mea pt cei care au un chiller sau stiu sa foloseasca este:
pot sa-l folosesc pt 2 acvarii simultan? as vrea sa-l bag si in acvariu de 50l, desi acolo neonii se simt bine la 28de grade.
D3v1l
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2008 12:15:49
Messages: 26
Location: Tulcea
IP:
Offline

Nu stiu unde vad rostu sunt multi bani risipiti cand cu bani astia iti faceai un acvariu la 200 litri si bagai 4 ventilatoare si mai bine era asa decat sa iti iei un chiller Hailea HC 150A si pentru dimensiunile acvariului tau e normal sa fie apa la 29C.[/code]
[Yahoo!] [ICQ]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

scz. n-am fost destul de clar in cuvinte. chiller pun la un acvariu de 126 de litri. in care scalarii mor in veselie si plantele se ingalbenesc. nu intr-un acvariu de 54l. vroiam doar sa stiu daca pot sa leg ambele acvarii la chiller
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

1.nu cred ca scalarii mor de la temperatura. eu am 32 in acvariu si n-au nimic. doar plantele au de suferit.
2. sa folosesti un chiller la doua acvarii e ca si cum ai folosi un filtru extern pt acelasi lucru si erau ceva discutii pe aici legate de acest subiect.
3. neonii s-ar simti si mai bine daca ai scadea temperatura.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mirciulik wrote:cum i-am bagat in acvariul mare unde temp este 29+ grade mor in 2zile-3 maxim.

Scalarii nu mor la 29 C din cauza temperaturii. Nu zic sa nu iei chiller, da' nu din lipsa lui mor scalarii.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

@Porcu, si atunci de ce mor
uite, acuma ii am pe birou, temp nu e mai mare de 26grade si de 2zile de cand i-am adus nu au nimica. in acavriul mare am 2 scalari pusi de vreo 3zile si ... stau numai pe la fund. si pana acuma mi-au murit vreo 8 exemplare. sa ma mai gandesc la achizitionarea unui chiller?
@bilti, multumesc
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

29-30C nu este chiar o temperatura normala pt scalari dar nu poate fi cauza deceselor, sunt de acord cu Porcu si Bilti. Stii ca icrele lor eclozeaza la 26-28C si pui pot sa stea fara nici o problema la 28-29C. La mine asa este.
La tine trebuie sa fie altceva. Cu cresterea temperaturii scade nivelul oxigenului in apa, si daca ai acvariul si suprapoluat (nu stiu, presupun) pesti pot sa moara si din insuficienta de O2.

galeria mea
[Email] [WWW]
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Porcu wrote:
mirciulik wrote:cum i-am bagat in acvariul mare unde temp este 29+ grade mor in 2zile-3 maxim.

Scalarii nu mor la 29 C din cauza temperaturii. Nu zic sa nu iei chiller, da' nu din lipsa lui mor scalarii.

Din scurta mea experienta in ale acvaristicii pot sa confirm acest lucru .
Saptamana trecuta cand a fost foarte cald temperatura din acvariu( unde locuiesc si 3 scalari) a stat mai multe zile la 29-30 de grade , ba chiar intro zi a fost 31 de grade si scalarii sunt bine mersi .


D3v1l
Nu stiu unde vad rostu sunt multi bani risipiti cand cu bani astia iti faceai un acvariu la 200 litri si bagai 4 ventilatoare si mai bine era asa decat sa iti iei un chiller Hailea HC 150A si pentru dimensiunile acvariului tau e normal sa fie apa la 29C

In niste discutii purtate aici pe forum , minti mult mai EXPERIMENTATE si mai LUMINATE decat mine in ale acvaristicii au ajuns la concluzia ca un chiller face toti banii.Este o solutie mult mai EFICIENTA, mai ELEGANTA si mai COMODA decat celelalte : sticle de apa la frigider , cuburi de gheata , coolere .......
Eu sunt de parere ca daca cineva vrea sa investeasca bani in niste solutii profesionale nu trebuie descurajat , ba dimpotriva trebuie incurajat, ca firmele respective nu degeaba fac treaba asta de atatia amar de ani .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mirciulik wrote:si atunci de ce mor
Nu stiu de ce mor, da' fii sigur ca nu e din cauza temperaturii de 29 C. Scalarii mei stau la 29-30 C ca nu-mi permit un chiller pentru un acvariu de 1.200 litri, asa au stat si vara trecuta si acum doi ani ....... si nu mor. Stiu ca s-ar simti mai bine cu chiller, da' 29 C chiar nu-i o problema mare pentru scalari.
E posibil sa ai niste rebuturi de scalari debili si sensibilizati dupa prea multe consangvinizari.


AMON_RA wrote:Eu sunt de parere ca daca cineva vrea sa investeasca bani in niste solutii profesionale nu trebuie descurajat , ba dimpotriva trebuie incurajat
Si eu sint de aceeasi parere, da' in cazu' de fata rezolvarea problemei (decesu' scalarilor) nu consta in achizitionarea chillerului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Ma refeream strict la postul lui D3v1l

Nu stiu unde vad rostu sunt multi bani risipiti cand cu bani astia iti faceai un acvariu la 200 litri si bagai 4 ventilatoare si mai bine era asa decat sa iti iei un chiller Hailea HC 150A si pentru dimensiunile acvariului tau e normal sa fie apa la 29C



Precum se poate citi a zis ca ar face treaba mai buna daca ar pune 4 ventilatoare decat cu un chiller.
EU ma indoiesc ca ar fi asa .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

AMON_RA wrote:Precum se poate citi a zis ca ar face treaba mai buna daca ar pune 4 ventilatoare decat cu un chiller.
EU ma indoiesc ca ar fi asa .
Depinde de diferanta de temperatura pe care vrei s-o obtii.
O racire de 2-3 C se poate obtine cu ventilatoare, daca vrei mai mult ....... trebe chiller , depinde de cit de cald e in camera.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Daca ,ai 6 neoane T5 intr-un capac inchis al acvariului ,cum am eu
din plastic
Cu coolere de calculator nu cobori mai mult de 2-3 grade
De aceea eu am luat acum 1 an si ceva un chiller (hailea 150)
Pentru mine era strict necesar
Vara se ajungea si pe la 34 de grade in acvariu
Pretul nu este mic
Dar pentru mine a meritat

Ogar batrin dar.... cu miros fin
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

acvariul sta pe hol, temperatura pe hol este foarte mare. e practic locul unde se 'strange' caldura din casa pt ca fiecare camera are A/C si tinem usile inchise oricum, cred ca voi lua chiller nu doar pt ca mor scalarii sau pt plante ci pt ca in viitor as vrea sa-mi conving parintii sa facem in sufragerie un acvariu mai mare, ceva gen 300-400l, si pe acestea sa le desfintez sau cel mai bun caz sa le populez 'light' si chiller-ul sa-l pun la viit acvariu.
multumesc pt toate raspunsurile si pt lamuriri.

dupa urmatoarele discutii si cu parintii voi reveni cu rezultatele
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Foarte interesant planul.
Oricum spor la negocieri.
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate te incumeti la caluti de mare. Cred ca asta e singurul impeiment - necesitatea unui chiller (altfel bazinul tre sa fie relativ mic, echikpamente relativ putine daca e sa compar cu un bazin cu corali duri..)
Si satisfactiile pot fi imense.

Bafta.
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com