[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
probleme scalari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

dupa ce am dat 2 din 4 scalari si am pastrat o pereche si am mai adaugat niste plante in acvariu,cei 2 scalari ramasi se comporta cam ciudat:
-stau speriati cu coditele stranse intr-un colt al acvariului
-femela sta mai mult la suprafata
-cate odta zvacnesc aiurea de parca-i ataca ceva,mai ales femela se pare ca vrea sa iasa prin geam
Am uitat sa mentionez ca am adaugat si 4 ancistrusi...in rest conditiile sunt aceleasi ca inainte....schimburi de apa fac...si toate cele trebuincioase pt intretinerea acvariului
[Yahoo!] [MSN]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Din descrierea ta par stresati de ceva. Iar cum scalarii sunt pesti calmi de felul lor, sunt multe lucruri care ii pot stresa.
I-ai "alergat" mult pe ceilalti doi cand i-ai prins, sau ai agitat excesiv acvariul cand ai introdus plantele noi?
Acvariul e intr-un loc pe unde se trece des? Se fac miscari bruste in apropierea lui? (gimnastica, deschiderea usii, aranjat de cuverturi, cearceafuri,...)
Se asculta muzica tare in camera acvariului, sau vecinii de dedesubt ori dinspre peretele cel mai apropiat de acvariu asculta muzica tare?
Femela sta la suprafata ca sa "pipeze" apa sau ca sa se ascunda sub capacul acvariului?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

adevatu-i ca am cam redecorat acvariu cand am bagat plantele,femela statea ieri la suprafata si "pipa" apa...in schimb,azi observ ca se plimba linistiti prin tot acvariul,nu mai stau la suprafata,maninca normal....totul a revenit oarecum la normal,inafara de betta care cred ca s-a lepadat cu niste paraziti pt ca se tot freaca de frunzele plantelor si parca mi se pare ca are niste solzisori mai "neluciosi" ..mai matzi...vreo 2-3 pete pe o parte(cucare se si freaca de frunze)...am pus niste albastru de metil in apa...imi recomandati si altceva ?
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com