[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Upgrade acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

O problema de incepator. Cum se face upgrade de acvariu in varianta cea mai sigura pentru pesti, desigur? Se tine seama de faptul ca omul are rabdare si tutun.
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Daca vrei un acvariu mai mare...pai...il pui la locul lui, il lasi la ciclat, apoi pui pestii si eventual desfiintezi acvariul vechi.
ca sa grabesti umpic procesul de cilcare, in substrat pui ceva nisip din acvariul vechi si o parte din apa.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Ce "iubesc" eu ciclarea asta!!! De ce nu o fi invatat pestii ceva util de la oameni - sa se duca la toaleta si sa traga apa!?! Ba, chiar ar face foarte bine sa ia galetusele sa isi schimbe singuri apa, sa fie si ei mai voluntari, mai implicati in hobby-ul asta!!! Hmm, poftim educatie...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cory wrote:sa fie si ei mai voluntari, mai implicati in hobby-ul asta!!!

Hobby-ul asta e al tau, nu al lor! Nu cred ca s-au "invitat" ei singuri in casa ta. Da' pina una, alta, e bine ca esti inarmat cu rabdare, de care chiar ai nevoie! :-)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cory wrote:De ce nu o fi invatat pestii ceva util de la oameni - sa se duca la toaleta si sa traga apa!?! Ba, chiar ar face foarte bine sa ia galetusele sa isi schimbe singuri apa, sa fie si ei mai voluntari, mai implicati in hobby-ul asta!!! Hmm, poftim educatie...
Da ai dreptate . Si sa creasca singuri grindal! Daca nu la place sa mearga dupa Tubifex . Si, daca se poate, sa te astepte cu clatite calde cind te intorci obosit de la servici. Sau, mai bine, sa mearga ei la servici . Porci nerecunoscatori ce sint !

Poze: smilie ... Poze cu plante
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

acum serios vorbind, poti grabi ciclarea, utilizind substratul de la acvariul vechi, "spalind" mizeria din buretele filtrului vechi, in bazinul nou setat.
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

pai eu ma gandeam sa grabesc ciclarea folosind substratul vechi al paharului actual, buretele de la chestia care face bubbles (imi place la nebunie o faza din Finding Nemo cand un peste disperat statea la panda in dreptul unui "cufar" responsabil cu aerarea si striga Buuubblesss )si folosind chestia care la baza era resun si acum e "Marele Negru care face zgomot si atat" precum si plantele. Si cred ca am depus ceva bacterii mai ales ca o sa folosesc si plantele care le am acum (bineinteles clatite in apa de schimb a acvariului si nu in apa cu clor de la chiuveta).
Cred ca daca fac toate astea si mai tin si ceva timp (25 - 30 de secunde daca ar fi dupa rabdarea mea si cel putin 4 zile dupa cum ma gandesc) acvariul la vreo 29 - 30 de grade (fara pesti in el) obtin o recolta buna de bacterii care papa nitriti, nitrati si alte yuck-uri.
Daca mai tin seama ca herghelia (tetrazone, ternetzi, gourami, cory, brachidanio malabricus si xipho) pe care o am e destul de rezistenta - cel putin am inteles ca brachidanio malabricus sunt precum soldatul sovietic care rezista dupa ce trece tancul peste el (hmmm, parca ala era Schwartenberger Van Damme Brucea Uilis) cred ca am sanse sa nu ii pierd. Nu de alta dar tetrazonele... stai ca asta e offtopic si merge la ciprinidae

I shut my eyes in order to see...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru mai multa siguranta, citeste si Ciclul azotului.
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Vazut si printat. Nu de alta dar il am si pe ala (alea de fapt in engleza despre azot si NTS) si nu cred ca strica inca unul. Thanks!

I shut my eyes in order to see...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce volum are noul acvariu? :-) Presupun ca e ceva serios, la cite specii de pesti ai enumerat acolo...
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Ma gandeam pe la vreo 200 si un pic de litrii, nu de alta dar nu imi rezista suportul la mai mult. Sper ca net sa am cel putin 200l (scazand substrat, volum sticla) - oricum incercam sa il fac de vreo 60 - 65 in inaltime ca sa am macar un 55 -60 coloana utila de apa. Normal ca la coloana asta trebuie intarituri chiar daca e sticla de 10.

I shut my eyes in order to see...
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

pai s-ar putea sa ajungi frumos la vreo 300L cu 100/50/60....)

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ferice de tine ca ai loc unde sa-l pui!
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

osugestie .. nu-i musai sa o adopti,
incearca sa mai scazi din inaltime si sa cresti latimea acvariului .. rezultat = scade inaltimea coloanei de apa( in beneficiul plantelor, care vor primi ceva mai multa lumina) si creste suprafata de fund a acvariului, lasindu-ti ceva mai mult "spatiu de joaca" cu plantele si pestii. alte beneficii, stai mai linistit cu geamul si EVENTUAL elimini necesitatea folosirii intaritoarelor ( desi dupa mine sunt sfinte, si uneori ajuta la fixarea furtunelor, cablurilor, etc.. )
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Din nefericire sunt legat de niste dimensiuni ale suportului smilie Cum zic americanii "Se la vi tujur parshiva" Oricum am decis ca sa ii fac un wet/dry filter inclus in acvariu - cred ca e varianta cea mai eleganta (la revedere tevi, cabluri, filtre care se scurg pe perete) Accentul care il pun e pe pesti in detrimentul plantelor - imi plac acvariile olandeze dar... Astfel plantele care le am - niste valisneria un pic de echinodorus si niste buruiana de balta romaneasca (stiu ca are un nume, o una din cele mai comune plante care creste ca disperata) sunt arhisuficiente, ma gandesc sa le suplimentez cu maximum inca un echinodorus si o alta frunza plata sa aiba tinerii unde sa se ascunda - in special gouramita cand nu are chef de avansurile seniorului.
@Dolly spatiu am destul dar suntem atat eu cat si soata adeptii stilului minimalist, ceva gen "less is better" si un acvariu prea mare incarca prea mult sufrageria. Si, sincer nici nu m-as simti prea comfortabil cu juma de tona de apa deasupra vecinilor mei - niste "bomboane" de oameni. Poate cand vom construi casa am sa rezerv un spatiu mai mare pentru pesti. Oricum in perioada aia ma gandesc la ceva gen iaz in curte, acvariu in sera sau sufragerie, eventual unul marin. Dar astea sunt proiecte... Vise neicusorule!

I shut my eyes in order to see...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cory wrote:spatiu am destul dar suntem atat eu cat si soata adeptii stilului minimalist, ceva gen "less is better" si un acvariu prea mare incarca prea mult sufrageria.

200l nu mi se pare deloc "less"... Ai cu ce sa-ti clatesti ochii dupa o zi de munca! :-)
Cory wrote: ma gandesc la ceva gen iaz in curte, acvariu in sera sau sufragerie, eventual unul marin....

La mai mare!
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Sar'mana, multam de urare

I shut my eyes in order to see...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

oarecum off-topic da' totusi "la subiect" :

... Dolly, ai taiat pan' la urma bufetu' ala florentin ? ...

on topic :

... Cory, niciodata acvariul nu ti se va parea prea mare, believe me ! ... oricand e loc de mai bine ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:oarecum off-topic da' totusi "la subiect" :
... Dolly, ai taiat pan' la urma bufetu' ala florentin ? ...

Nu raspund la asftel de procovari! :stramba:

P.S. Da' sa stii ca te tin minte pentru asta!
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Fratilor, e groasa rauuuu!!! Dupa ce am stabilit dimensiunile am zis: Ia sa ma apuc io sa vad cati litrii are acvariul! am ajuns pe la vreo 270 da litri. Da' ce o sa se bucure concetatenii cand o sa se zbenguie in el!! :veselverde: :jumpers:
Cred ca am sa fac un fishless cycle - am inteles ca dureaza mai putin.

I shut my eyes in order to see...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com