[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melci Pomaceea morti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am 7 melci Pomaceea.Ieri am gasit 2 dintre ei morti.Ar trebui sa ma ingrijorez sau e ceva normal? Eu ii am cam de un an. Cat traiesc melcii?
De curand am pus niste foita de plumb la niste plante ca sa nu mai pluteasca.Poate fi asta un motiv?
Va multumesc.
[Email] [Yahoo!]
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

Scoate foita de plumb...altfel vei mai avea si alte surprize neplacute...

Salut Prieteni
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc.
[Email] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Pai cam un an traiesc, acum depinde si de temperatura, dar nu foare mult.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Barabula
Junior member

Joined: 05/04/2005 21:49:27
Messages: 38
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Araldq wrote:Pai cam un an traiesc, acum depinde si de temperatura, dar nu foare mult.

In ce sens depind de temperatura? Cam intre ce temperaturi? Pentru ca acu o saptamina-doua cind era cald afara, iar in acvariu erau 27 de grade si ceva, am gasit cei 2 pomaceea pe jos. Traiesc si acum bine-mersi. Dar au fost 3 zile la rind cind i-am cules dimineata de pe jos. E adevarat ca si mizeria aia de capac pe care il am, le-a permis .
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Pomaceea au cam prostul obicei sa mai plece la plimbara daca nu ai capac. Nu are nici o legatura cu temperatura.
Ideea este ca daca temperatura este mare, atunci metabolismul lor este crescut si deci viata lor se scurteaza.

Acvariul meu
[Email]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De curiozitate cu ce afecteaza plumbul?
si daca este si bagat in nisip este la fel?
[Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

bubuion wrote:De curand am pus niste foita de plumb la niste plante ca sa nu mai pluteasca.Poate fi asta un motiv?
Va multumesc.


NU. Foita aia de plumb in cauza nu se descompune in apa cahiar asa de usor... Probabil i-at trebui ani, daca nu mai mult pentru a deveni nociva. Alta e cauza... As cum s-a mai zis pe aici, cam toti care au avut melcii astia, i-au gasit mai devreme sau mai tarziu plecati ... la plimbare.
Un capac bun si se rezolva treaba...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Daca plumbul ar fi chiar asa de periculos, in toate baltile si raurile unde se pescuieste la undita n-ar mai trebui sa fie peste. Eu, cel putin , nici nu mai stiu de cate ori mi s-a rupt firul cu carlig si plumb cu tot, prin baltile unde merg la pescuit..., si totusi mai prind cate un crapcean frumusel.
Foita de plumb poate deveni o sursa de toxicitate numai in prezenta unui exces de CO2. (Iti recomand sa nu o mai folosesti decat in cazuri fortuite si pentru timp foarte scurt, pana la plantarea normala.)
Pana la pH = 4, CO2 este prezent numai sub forma de CO2 liber.
La pH = 8,4 CO2 exista numai sub forma de bicarbonati
La pH peste 10,5 CO2 este numai sub forma de carbonati.
Din tot CO2-ul existent in apa, doar 0,7% se afla sub forma de acid carbonic, restul este dizolvat fizic. Conform echilibrelor de reactie, pentru mentinerea carbonatilor acizi in solutie , exista acea cantitate de CO2 liber numit CO2 aferent. Ceea ce depaseste aceasta cantitate constituie CO2-ul agresiv.
CO2 agresiv poate face apa nepotabila deoarece are capacitatea de a dizolva metale , Pb, Cu , e.t.c. . ( pot sa-ti dau si bibliografie, daca esti interesat de mai multe amanunte)
Deci : exces de CO2 = probleme , lipsa de CO2 = alte probleme.
Concluzie 2 = excesele si lipsurile deranjeaza mult
O parere personala : nu lasa jetul de apa nici spre plante, o sa constati ca nu le place. Mai bine il directionezi spre suprafata apei si vei castiga si la oxigenarea apei.
[Email]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar asa putin traiesc melcii? 1 an? Pai si cand au timp sa creasca asa mari, ca am vazut unii cam cat o nuca!???

Oricum, si ai mei s-au stins subit la un moment dat, fara urme de agonie, deci probabil au murit de batranete...
stefanvoicu
Junior member

Joined: 14/01/2005 02:59:27
Messages: 70
Location: bucuresti, dristor
IP:
Offline

plumbul nu afecteaza in nici un fel calitatea apei (ar trebui sa ai acid in loc de apa si nici atunci nu ar putea sa "desfaca" plumbul), in privinta melcilor cazuti pe jos cred ca a fost simpla lor dorinta de a avea mostenitori....melcii morti......asta e ....lasa cochilia in apa si fa rost de altii daca nu mai ai....succes !

Îti petreci cea mai mare parte a vietii facând ce nu trebuie, iar o buna parte a ei, nefacând nimic, toata viata te-ai preocupat de cu totul altceva decât ceea ce ar fi trebuit. (Seneca)
[Email] [Yahoo!]
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Salut 2005
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Haha se mai intampla,plus ca si mie mi.a murit melcul pomaceea,dar am fost in concediu si azi gasii doar cochilia

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com