[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Imi mor neritinele - ce mananca melcii astia ?  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am niste melci -> am inteles ca ar fi neritine, dar nu stiu exact care 'model' .
Aici se vede jos cochilia unuia mort.

Problema e ca imi mor repede

1) pH este pe la intre 6.5 si 7.5 cf albastrelor cu nuante aproape identice de pe testele Sera, 7.5 cf culorilor mult mai bine separate din testul Tetra.
2) kH = 4, gH ~= 23
3) Ca = 80-100ppm.

Pomacea rezista (cu toate ca s-au albit de multa vreme). Chiar am si niste puiuti (mi-a fost mila odata de un 'ciorchine' de oua si i-am lasat in pace). De obicei le scot imediat.

- Oricum, problema e cu Neritina. Initial am crezut ca e din cauza pH-ului scazut si n-am mai adaugat CO2 (adica n-am mai schimbat bomba) incat sa se ridice pH-ul. Vad ca incep sa revina putin niste alge negricioase, dar am zis macar sa incerc. Comportamentul lor e neschimbat insa, si am mai si gasit niste cochilii goale.
- Am presupus ca o fi de la calciu, am adaugat carbonat de calciu (luat de la farmacie) dar am inteles ca asta e greu solubil in apa, asa ca nu stiu cat de bine le-a facut (e drept ca GH s-a dus suuuus de tot, dupa ce am facut asta). Incerc sa-l tin la 12-13 GH-ul, dar acuma e vreo 24. Aproape am terminat testeru, picurand 24 de picaturi
Vazand ca nu prea are efect, am facut cu greu rost de Tropic Marin, Bio-Calcium, si o sa adaug, sa vedem ce se intampla.

Insa, cel mai mult cred ca e din cauza mancarii.
Neritinele nu le-am vazut niciodata 'calarind' algae waffers, asa cum o fac Pomacea. Si cum alge nu prea sunt ?

Ce mananca melcii astia de fapt ?
[WWW]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com