[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Concediu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Barabula
Junior member

Joined: 05/04/2005 21:49:27
Messages: 38
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Ziua buna!
In curind plec in concediu . Vreo 11-12 zile. Deci pestisorii mei or sa stea singuri in timpul asta. Exista oarece pregatiri, amenajari pe care l-as putea face astfel incit astea 12 zile sa le fie cit mai usoare. De mincare....am aranjat cu niste rude sa treaca zilnic (sper) sa ii hraneasca (o data pe zi), cu iluminatul...o priza programabila, filtrarea/aerarea o sa mearga non-stop. Dar totusi, apa n-o sa se strice? Eu schimb 30% saptaminal. Acu o sa treaca aproape dublu. Ce as putea face?
In momentul asta nu sint probleme in acvariu. I-am mai rarit si toata lumea e bine.
PS: cam cit costa o priza programabila?
Multam!
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

iluminarea bazinului : ... priza mecanica [ eu am din asta si merge satisfacator ] costa cca 250.000 lei [ Metro / Selgros ] ...

filtrarea si aerarea : ... lasa-le sa mearga non-stop ...

hranirea pestilor : ... o data la 3 zile, o cantitate moderata de hrana e mai mult decat suficient ... apa nu se va strica ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Barabula
Junior member

Joined: 05/04/2005 21:49:27
Messages: 38
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Perfect pentru pestisorii mei. Multam de raspuns!
[Yahoo!]
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

Mey Koala, priza mecanica nu trebuie zilnic setata?

Omu' zice ca sta plecat 12 zile, vin rudele alea sigur sa intoarca arcul? :-)

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... nu dragule, nu tre' setata deloc ... ea sta cuminte in priza si-si face treaba ... termenul de "mecanica" se refera la mecanismul prin care ii spui cand e off si cand e on ... adicatelea e cu niste pini de plastic, pe care ii bagi si-i scoti, nu e cu display electronic ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

koala wrote: hranirea pestilor : ... o data la 3 zile, o cantitate moderata de hrana e mai mult decat suficient ... apa nu se va strica ...

Mai ales de asta sa ti cont cand te gandesti la eventuala posibilitate ca apa sa se strice, pentru ca apar tot timpul oameni care grijulii se gandesc sa dea un pic mai multa mancare ...sa nu sufere sarmanii pesti.
Aici sa fie munca de educatie cu cei care vor avea grija pe perioada concediului!!!

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti cumpara si un feeder.

Serafeed A, e un hranitor mecanic automat, si costa in jur de 1 mil.
"Stie" sa dea pana la 6 mese / zi, la ce ore doresti, si deasemea are posibilitatea de dozare a portiei. Merge cu o baterie AA.
Rezerva de hrana ajunge fara probleme pe o perioada de 14 zile.
In felul asta pestii manaca la ore regulate, nu mai pui pe nimeni pe drumuri, etc ...

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

g.g wrote:Poti cumpara si un feeder.

Serafeed A, e un hranitor mecanic automat, si costa in jur de 1 mil.
"Stie" sa dea pana la 6 mese / zi, la ce ore doresti, si deasemea are posibilitatea de dozare a portiei. Merge cu o baterie AA.
Rezerva de hrana ajunge fara probleme pe o perioada de 14 zile.
In felul asta pestii manaca la ore regulate, nu mai pui pe nimeni pe drumuri, etc ...


si eu asi lua 1 , dar nu gasesc.
stie cineva pe unde gasesc?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Barabula
Junior member

Joined: 05/04/2005 21:49:27
Messages: 38
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

La un automatic feeder m-am gindit si eu......dar....ce am vazut erau spre 1 mil. juma'. Oricum il am plan impreuna cu niscaiva investitii considerabile intr-un acvariu mai mare - asta apropos de ce imi zicea Lucian la primul meu topic - (~ 250 l)....dar mai la toamna, cind, de altfel, am sa ma mut si o sa am unde sa pun un asemenea acvariu. Acum v-a trebui sa sper cei pe care ii las sa-mi hraneasca pestii vor face intocmai cum le voi spune spune/arata.
Treaba cu priza am si rezolvat-o, repede, in pauza de masa. 261k. O chestie ungureasca - ATC - ...sper sa-si faca treaba!
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

e buna. cinvinge-i ca un peste hranit mai putin o duce mai bine decat unul obez
Pentru cei care vor automat feeder...pai mergeti pe la vreun magazin si spuneti-le sa va aduca pe comanda. in Bv am vazut ceva de la sera parca pe la vreo 700-800 de mii.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apropo de persoanele pe care le lasi sa aiba grija de pesti...ar fi o idee buna sa fie cineva care a mai avut pesti inainte.

Si tot o idee buna e sa le dozezi tu mancarea (le pui in niste pliculete portia zilnica, nu-i lasi pe ei sa dea cat vor).

FOARTE multe persoane au impresia ca pestii mor de foame daca nu le dai MULTA, MULTA mancare in acvariu.

Cat despre automatic feeder, am constatat cu surprindere ca in SUA, la producator, e mai ieftin de 3 ori ca in Romania. (ma rog, fara taxele de rigoare).
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mordax wrote:Cat despre automatic feeder, am constatat cu surprindere ca in SUA, la producator, e mai ieftin de 3 ori ca in Romania. (ma rog, fara taxele de rigoare).


Este o greseala sa compari pretul din alte tari cu cel din Romania.
Din SUA de exemplu, ai transport, taxa vamala, tva, cheltuieli de import.
Asa ca daca aduci o singura bucata ai toate sansele sa iasa mult mai scump decat cumparand direct din Romania.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate nu ai fost atent, dar am zis: "fara taxele de rigoare"!
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Asa ar fi normal sa iasa mai scump ca cel cumparat din Romania. Din pacate de cele mai multe ori nu este asa.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com