[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvarii cu fund incastrat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Am senzatia ca la acvariile cu fund incastrat trebuie o precizie mai mare a taieturilor decat la un acvariu cu fetele lipite peste fund. Nu stiu de ce dar am senzatia ca acvariile cu fundul incastrat au o siguranta mai mare intrucat fetele nu mai apasa si ele pe fund - cred ca cineva care a fost premiant la cursul de rezistenta materialelor poate sa faca un calcul ingineresc si tovarasesc despre acest tip de acvariu.
Nu stiu ce ma face sa cred ca si in cazul asta e necesar luftul de 2 mm pentru silicon.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... pana te prinzi ce si cum, poti sa citesti AICI ... ca de obicei, nu e nimic nou sub soare si majoritatea lucrurilor s-au mai tot spus, unele chiar de cate 2-3 ori ... un "Search" este de mare folos in cele mai multe cazuri ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Multam de indiciu. E cat de cat ceea ce voiam sa stiu. Singura nelamurire pe care o am e ca daca la calculul dimensiunilor trebuie scazut spatiul pentru silicon adica 2 mm pe dimensiunea lipita.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La acvariile cu fund incastrat singura dimensiune ce ar trebui compensata de eventuala grosime a stratului de silicon este lungimea fundului (in minus) sau lungimea fetelor (in plus). Cat despre marimea compensarii nu cred ca vrei sa lasi un strat de 2mm de silicon
Iti recomand sa le faci exact la dimensiune si o sa ai eventual fetele laterale un pic (insesizabil) iesite in afara fata de muchiile fetelor.
Sper ca m-am facut inteles - daca ai in minte ansamblu intelegi daca nu... ah... un desen poate inlocui 'jde mii de cuvinte
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com