[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtru super mic resun  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
crush
Junior member

Joined: 01/05/2008 15:12:12
Messages: 81
Location: romania, bz
IP:
Offline

salutare! am si eu o problema sper sa ma puteti ajuta. am un acvariu mic (30L) si mi-am luat de curand un filtru intern RESUN mini.filtreaza 200l/h (ASA SCRIE PE EL) si mi se pare ca imi face un curent prea mare in acvariu. Poate fi o problema asta ptr pestii mei( 8 guppy + 2 xipho)???
spiderdany
Member
[Avatar]

Joined: 25/01/2008 17:38:18
Messages: 111
Location: Romania / Brasov / Brasov
IP:
Offline

Debitul filtrului e ok, stiu ca si eu folosesc un asfel de filtru dar pentru alceva. Ce e rau la acest filtru e ca nu are in capat nimic care sa directioneze jetul spre suprafata. Jetul e prea puternic pentru acvariul tau mic.
Incerca sa faci o improvizatie, o teava gaurita prin care sa dirijezi jetul de apa spre suprafata.
Inca o problema la acel filtru este burete care este prea mic, in el nu are loc sa se formeze colonia de bacteri. Sfatul meu ar fi sa incerci sa iti iei un filtu mai mare cu un burete considerabil mai mare.

Grija la apa umfla parchetu si streseaza nevasta.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
crush
Junior member

Joined: 01/05/2008 15:12:12
Messages: 81
Location: romania, bz
IP:
Offline

multumesc de raspuns, o sa incerc sa redirectionez jetul de apa dar mai astept un pic cu schimbatul lui.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

spiderdany wrote:Inca o problema la acel filtru este burete care este prea mic, in el nu are loc sa se formeze colonia de bacteri.
Intr-adevar buretele e prea mic. Rezolvarea e sa-i atasezi un burete mai mare la iesire, rezolvi astfel si problema curentului de apa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
crush
Junior member

Joined: 01/05/2008 15:12:12
Messages: 81
Location: romania, bz
IP:
Offline

daca atasez un burete mai mare la iesire se va mari considerabil filtrul pentru acvariul meu. si in afara de asta nu stiu cat de bine s-ar mai face oxigenarea apei....
spiderdany
Member
[Avatar]

Joined: 25/01/2008 17:38:18
Messages: 111
Location: Romania / Brasov / Brasov
IP:
Offline

Fa cum a zis porcu pune un burete in capat, si pentru oxigenare folosesti sistemul din dotarea filtrului.

Grija la apa umfla parchetu si streseaza nevasta.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
crush
Junior member

Joined: 01/05/2008 15:12:12
Messages: 81
Location: romania, bz
IP:
Offline

treaba cu buretele pus pe iesirea filtrului functioneaza de minune, chiar daca nu arata grozav dar in estetica intotdeauna e loc de mai bine. multumesc pentru sfaturi!!!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com