[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ceva marioniu creste pe 2 plante de apartament. Ce-o fi?  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Saluti,

Suspectez 2 plante de apartament ca sufera de aceiasi boala. A fost prima, acum va ca apar cam aceleasi chestii si la o a doua planta, un arbore de cauciuc..

Sunt niste bumbi maronii tari, care cresc pe ramuri si prefera zonele de unde frunzele se desprind de ramura.

Am atasat cateva poze..

poza1
poza2
arbore cauciuc (<- la asta se vad mici de tot, inca nu au apucat sa creasca).

Aveti idee ce ar putea fi va rog ?
[WWW]
Aquanautic
Junior member

Joined: 17/08/2007 15:09:57
Messages: 37
Location: Bucuresti,Militari Politehnica
IP:
Offline

La planta agatatoare din pozele 1 si 2 este ceva normal, ii cresc radacini aeriene, dar la arborele de cauciuc este un pic ciudata treaba.
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc de raspuns..

Plantele le am in ingrijire de vreo 2 luni aproape, va terbui sa le returnez. Zic asta pentru ca nu cunosc cum au fost plantele inainte, dar bumbii astia maronii am inceput sa-i vat de vreo luna, si parca tot se inmultesc [la planta agatatoare ma refer]. Dar nu garantez ca n-ar fi fost si inainte, doar ca am inceput sa fiu ceva mai atent la planta.

Apoi.. La arborele de cauciuc iar nu stiu, dupa culoare pare acelasi lucru - si m-am gandit ca poate o fi o boala.

Plantele au fost mai mult crescute pe apa, fara fertilizanti & co, dar eu le-am dat de cateva ori cu Cropmax diluat in apa (1ml / 1L de apa) pe care il imprastiam pe frunze cu un recipient din ala care sufla un 'nor' de apa, gen Mr. Muscolo. Apoi, dupa ce am mai citit pe net, am inteles ca ar fi ok sa pun si in ghivece, asa ca am pus si acolo.. (mai slab, 1ml / 2L de apa).

Asta am pus cam 3 saptamani, udat la fiecare saptamana.

Si... asta e. Sa mai fac vreo poza ceva ?
[WWW]
ZOLA
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2007 00:58:56
Messages: 161
Location: bucuresti/berceni/cultural
IP:
Offline

bulinele alea sunt radacini aeriene ( eu le cam tai pentru ca la dimensiune mai mare arata cam.. urat) iar celelate sut muguri de crestere.
in acvariu nu te-ai uitat nici o data sa vezi pe unde da muguri?

oto si crevetii lui
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Hmm.. e ciudat cum de s-au apucat astea sa creasca fix la mine, arborele ala de cauciuc cel putin n-avea nici un mugur cand l-am luat asta e sigur caci m-am uitat curios la el
Si era destul de mare crescut, cam 1m inaltime..
[WWW]
ZOLA
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2007 00:58:56
Messages: 161
Location: bucuresti/berceni/cultural
IP:
Offline

... a prins conditi bune... si vezi ca un arbore de cauciuc nu e mare la un metru... asa ca fapt divers acum cativa ani am fost la gratina botanica in paris si am vazut un ficus cat casa.. am ramas pur si simplu perplex, nu ma gandisem pana atunci ca un ficus poate creste atat de mare, singura mea grija era sa il ud sa il tund si sa ii sterg frunzele..
in concluzie copacelul este in plina dezvoltare... poate cu putin noroc o sa il lasi chiar mostenire

oto si crevetii lui
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

inceara pe www.egradini.ro/forum
[WWW]
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com