[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Desi acvariul este ciclat, probleme cu pestii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nestiutoarea wrote:
Dar eu nu sunt in razboi cu nimeni! S a nimerit ca anubias s? se dezvolte f bine in sol! Chiar m? urechezi degeaba! ?i ptr ca sunt o persoan? vesela, inchei cu o replic? ptr ironia ta, nu este vina mea c? mana m a f?cut de?teapta! ????


N-am facut ironii, doar ti-am explicat ceva. Daca ai luat-o ca pe o ironie, probabil ca te asteptai sa fie asa. Alte concluzii trebuia sa tragi de acolo, oricum nu mai conteaza si prea putin imi pasa.
Te-am mai rugat sa nu mai folosesti diacritice, ne spargem ochii sa intelegem ce scrii.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

zvarr wrote:Am zis sa ma tin departe de subiecte unde nu imi fierbe pescaria da' nu pot.
Pe langa ce au zis colegii legat de ciclare, ca variaza timpul in care poti considera ciclul complet inchis si asta o confirma doar testele sau faptul ca ai facut o cruce mare deasupra baltii si ai aruncat pestii, am de adaugat urmatoarele:

Eu sunt magazinul "zvarr". Eu import pesti din care vand catre o masa de oameni. Ei cumpara, merg acasa, o parte din ei clienti fideli, apropiati, samd, fiind un hobby mic, vin si imi reclama simptomele similare cu ce ai avut tu din stocul de pesti ce tocmai imi venise. Presupun asadar fie o boala in bazinele mele, fie ca pestii au venit deja bolnavi. Acum cand un client revine la o perioada de timp si reclama ceea ce stiam deja despre lot, pot fie sa spun ca altii sunt nebuni si sa-ti dau solutia pe care o prezint ca salvatoare unui incepator dar este foarte plauzibila sa fie defapt rezolvarea problemelor pe care eu ti le-am introdus in acvariu, sau pot sa imi asum ca uneori se intampla ca pestii sa stea mai mult pe drum si sa ajunga cu sistem imunitar slabit si bla bla bla ceea ce ar aduce vina asupra mea.

Tu ca vanzator ce ai alege?

My 2 cents, mai departe nu ma bag ca deja s-au spus multe de la oameni care chiar scriu mai frumos ca mine de obicei pe teme acvaristice


Acest post a fost facut ca sa dau un exemplu de atitudine in vanzari, nu am nici un magazin ) Asta ca am sesizat in privat ca s-au activat niste om )
Nestiutoarea
Junior member

Joined: 31/10/2022 12:27:45
Messages: 38
IP:
Offline

Nestiutoarea wrote:Se poate sa îmi spuneti, va rog, daca aceasta xipho voalata este gestanta?


...?
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Domnisoara Draga cu riscu de Ami lua o ...(tata in gura ,sa nu zic alceva ) ia punete putin sa citesti niste jurnalele a oamenilor de pe aici. Dupa acea uitate si la rubrica Creme .Vei observa ca aici sunt oameni cu o experienta foarte mare in acvaristica si lunga. Care au trecut prin foarte multe.
Nu sunt vanzatori care sa iti vinda marfa, sau are ceva de castigat incercand sa te ajute .
Din pace Facebook, vanzatori neexperimentati etc a cam luat credibilitatea forumului
Dar asta doar la inceput pana acel incepator isi da seama ca forumul chiar e ceva unde inveti acvaristica adevarata.
Daca vrei sa inveti incepe sa asculti ,sa te documentez si sa nu mai fi asa saritoare . Ai rabdare multa ,asta e regula la acvaristica rabdarea si observarea.
Cat despre voalat nu sunt In stare sa iti raspund dar o singura cautare pe youtube te va invata sa inveti despre pesti ce ii ai si cum arata cand is carvidati .
La fel si cu plantele citeste despre fiecare in parte ,ce are nevoie cum trebuie sa arate cum se dezvolta. Asa prinzi experienta .
Certa vei primi mereu, asta e un Stil de a invata de a te motiva
[Email]
Nestiutoarea
Junior member

Joined: 31/10/2022 12:27:45
Messages: 38
IP:
Offline

Credeti ca este ok? Trebuiesc si mai multe plante? Am 3 cory panda, 5 neoni, 2 molly, 2 platy, 2 xipho voalati, 2 xipho tricolori, 2 guppy si 2 puiuti de gup. Credeti ca este mult?
[Thumb - 20221127_154518.jpg]

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Cu cat mai multe cu atat mai bine desigur.
Cred ca intrebarea era nu am prea multe vietuitoare?
La care vin eu si spun : Ba daaaa
La acel bazin se tin cam 10 vietuitoare pentru a fi un bazin stabil.
Plus ca cel mai bine ar fi sa nu fie o ciorba, ciorba e greu de facut ,trebuie sa ai cunostinte multe.
Bafta multa!
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nestiutoarea wrote:Am 3 cory panda, 5 neoni, 2 molly, 2 platy, 2 xipho voalati, 2 xipho tricolori, 2 guppy si 2 puiuti de gup. Credeti ca este mult?


La plante, nu ma pricep' ... (dar: daca nu au unde sa extinda radacinile, nu este bine)

La pesti: DA! sunt prea multi.

Ar trebui sa considerati:

- Unii din pestii care ii detineti, vor creste mai mari de 10cm. (altii, doar 6-7)

- Puiutii de Guppy, sunt o sursa buna de proteine pentru ceilalti pesti. (imediat ce pestii mai mari, detin o gura capabila sa inghita pe cei mici)

- Pestisorii mai mari, produc mai multa materie nedorita in acvariu. (ori nu le va ajunge hrana...)

- Filtrarea pe care o aveti, este deficitara inca din acest moment. (Viviparii, cresc repede)

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2022 19:04:39


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am citit totul cap coada, o sa incep prin a spune ca oameni mai experimentati ca pe acest forum nu gasesti, sincer nu am destule cuvinte sa le multumesc pentru ajutor.
Acvaristica fara investitie e greu, am plecat din acelasi punct si o sa iti spun direct ca fara bani nu merge, insa hobby fara bani oricum nu exista.
Pestii alesi nu sunt cei mai simpli, viviparii tind sa se inmulteasca nelimitat, daca nu ai un acvariu plantat serios in primul rand puii ajung hrana, fara un filtru cu o capacitate mare de material filtrant biologic boom-ul demografic va duce inevitabil la o decimare a populatiei de pesti mai devreme sau mai tarziu. Inteleg ca acel substrat Manado ar fi totusi ok pentru plante (sper sa nu fi citit gresit) ceea ce inseamna ca nu inteleg de ce plantele tale stau in cosulet de petshop cand ar trebui puse in susbstrat direct.
Pentru iluminat ce program ai?
[Email]
Nestiutoarea
Junior member

Joined: 31/10/2022 12:27:45
Messages: 38
IP:
Offline

DraCoNi wrote:Am citit totul cap coada, o sa incep prin a spune ca oameni mai experimentati ca pe acest forum nu gasesti, sincer nu am destule cuvinte sa le multumesc pentru ajutor.
Acvaristica fara investitie e greu, am plecat din acelasi punct si o sa iti spun direct ca fara bani nu merge, insa hobby fara bani oricum nu exista.
Pestii alesi nu sunt cei mai simpli, viviparii tind sa se inmulteasca nelimitat, daca nu ai un acvariu plantat serios in primul rand puii ajung hrana, fara un filtru cu o capacitate mare de material filtrant biologic boom-ul demografic va duce inevitabil la o decimare a populatiei de pesti mai devreme sau mai tarziu. Inteleg ca acel substrat Manado ar fi totusi ok pentru plante (sper sa nu fi citit gresit) ceea ce inseamna ca nu inteleg de ce plantele tale stau in cosulet de petshop cand ar trebui puse in susbstrat direct.
Pentru iluminat ce program ai?

Ideea este ca nu as vrea sa investesc bani multi acum, ci as vrea intr un viitor apropiat sa achizitionez un acvariu de minim 100L pentru ca am descoperit ca imi place acvaristica. Si m am gandit ca atunci pot investi pentru un filtru mai bun, lumina,etc. Plantele sunt puse in cercul de ceramica deoarece le am achizitionat recent si cand am ajuns cu ele acasa, am avut marea surpriza de a vedea ca acestea efectiv nu au radacina, erau doar fire bagate in burete si apoi in inelele astea ceramice. Eu le am scos buretul, le am bagat in substrat, dar ptr a nu iesi momentan,le am pus si inelele ceramice pana (sper eu), vor face radacini. Cat despre boom ul demografic, doar guppy au devenit parinti si au scapat 2 pui, restul, habar nu am de ce, nu se reproduc ( exclus neonii si cory caci sunt mai greut de reprodus ptr mine).
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic asa, nu investi momentan intr un acvariu mai mare, invata cu asta, pe masura ce capeti experienta or sa iti vina idei de aquascaping si o sa vrei al doilea acvariu, la treilea acvariu si pana sa ti dai seama ai o camera speciala pentru acvarii plina
Ciudat cu radacinile plantelor.
Cea mai buna investitie pe care o poti face acum este un filtru extern care te ajuta si la acest acvariu si la unul mai mare eventual.
Am insistat sa raman la filtru intern pana am vazut cum merg acvariile colegilor si cum al meu nu vrea, filtrarea biologica face minuni in acvariu.
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Hai ca nu e asa rau, mergi spre bine.

Dar da, ai cam multi pesti acolo mai ales ca nu ai filtrare suficienta. Eu as zice sa renunti la cei 4 xipho, astia se fac cei mai mari.

Plantele dupa ce crezi ca prind radacini poti sa le scoti acele inele ceramice.

Piatra aia din dreapta nu e cumva calcaroasa? Ai testat o ? uite un articol si clip: http://www.aquascaping.ro/articole/353-testarea-pietrelor-calcaroase

Mai repet si eu, ia un filtru extern care o sa iti fie bun si pentru viitorul acvariu de 100L. Neaparat cu reglaj de debit ca sa l poti regla debitul pt acvariul actual. Recomand Eheim, dar daca vrei detalii pot sa recomand si modele (ideea e sa aiba de minim 6 ori volumul acvariului, adica la tine pt acvariul de 100L minim 600L pe ora, ideal 800-1000 L pe ora).

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu vrei extern,filtrul intern Sera Fil 120 este foarte bun: putern,silentios,vine cu siporax la pachet,mullt volum pentru filtrare biologica
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Sera Fil 120 este foarte bun:mullt volum pentru filtrare biologica


0.35L de material filtrant, este mult ? (nu este mult, nici pentru un nano de 10L)

Ar sustine totusi bazinul... (doar cu cei 5 neoni)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Nestiutoarea
Junior member

Joined: 31/10/2022 12:27:45
Messages: 38
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Hai ca nu e asa rau, mergi spre bine.

Dar da, ai cam multi pesti acolo mai ales ca nu ai filtrare suficienta. Eu as zice sa renunti la cei 4 xipho, astia se fac cei mai mari.

Plantele dupa ce crezi ca prind radacini poti sa le scoti acele inele ceramice.

Piatra aia din dreapta nu e cumva calcaroasa? Ai testat o ? uite un articol si clip: http://www.aquascaping.ro/articole/353-testarea-pietrelor-calcaroase

Mai repet si eu, ia un filtru extern care o sa iti fie bun si pentru viitorul acvariu de 100L. Neaparat cu reglaj de debit ca sa l poti regla debitul pt acvariul actual. Recomand Eheim, dar daca vrei detalii pot sa recomand si modele (ideea e sa aiba de minim 6 ori volumul acvariului, adica la tine pt acvariul de 100L minim 600L pe ora, ideal 800-1000 L pe ora).

Multumesc pentru incurajare! Cand vor prinde radacini, voi planta plantele direct in substrat. Piatra nu este calcaroasa, i am facut testul cu otetul si nu a avut nicio reactie ( oricum o luasem de la Hornbach pana sa citesc de unde se procura lemnele si pietrele). Singurul peste pe care l as da bucuroasa este un mascul platy care alearga si streseaza ceilalti xipho, ca s masculi, ca s femele, mic si rau. Spre fericirea pestilor ( si nefericirea mea) cred ca masculii xipho sunt sterili ( despre cel voalat asta am citit, dar dupa achizitionare, iar celalalt, nu a produs niciun urmas de vr o luna jumate de cand l am luat), masculul molly este new entey si il alearga femela care este mai mare, de s a lasat pagubas saracul, platy nu se uita la femela lui, doar ii alearga pe xipho, doar guppy sunt tot intr o nastere, dar las puii acolo si scapa cine poate, pana acum, am doar 2 pui mici de gup. Asa ca, viviparii mei nu se inmultesc...cum ar fi sa gasesc pui de cory? Cred ca mor! Dar daca am luat vivipari sa se inmulteasca si nu o fac, sunt sanse sa ma uimeasca cory, neonii...))

This message was edited 3 times. Last update was at 28/11/2022 19:40:44

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

smilie
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu inteleg de unde dorinta asta de inmultire a pestilor. Hai sa luam lucrurile pe rand. Intai te ocupi de dotat bazinul si dupa de inmultit pesti. Tu vrei direct crescatorie?
In general inmultirea vine ca efect al bunelor conditii din acvariu. Plus ca puii au nevoie unde sa se adaposteasca sa nu ajunga hrana.
[Email]
Nestiutoarea
Junior member

Joined: 31/10/2022 12:27:45
Messages: 38
IP:
Offline

DraCoNi wrote:Eu nu inteleg de unde dorinta asta de inmultire a pestilor. Hai sa luam lucrurile pe rand. Intai te ocupi de dotat bazinul si dupa de inmultit pesti. Tu vrei direct crescatorie?
In general inmultirea vine ca efect al bunelor conditii din acvariu. Plus ca puii au nevoie unde sa se adaposteasca sa nu ajunga hrana.

Oricum as dona pestisorii...da vreau si eu pui de xipho,molly, platy nu doar guppy...
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nestiutoarea wrote:
DraCoNi wrote:Eu nu inteleg de unde dorinta asta de inmultire a pestilor. Hai sa luam lucrurile pe rand. Intai te ocupi de dotat bazinul si dupa de inmultit pesti. Tu vrei direct crescatorie?
In general inmultirea vine ca efect al bunelor conditii din acvariu. Plus ca puii au nevoie unde sa se adaposteasca sa nu ajunga hrana.

Oricum as dona pestisorii...da vreau si eu pui de xipho,molly, platy nu doar guppy...


O sa ai si pui de xipho si platy, doar trebuie sa ai rabdare si sa le oferi conditii bune. Acum nu asta trebuie sa fie preocuparea ta, ci sa imbunatatesti filtrarea si ce am mai specificat mai sus.

Bafta!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inmultirea este ultima la care apare,mai intai trebuie sa traiasca pestii bine...
[WWW]
Nestiutoarea
Junior member

Joined: 31/10/2022 12:27:45
Messages: 38
IP:
Offline

Buna ziua! Nu am mai postat de mult. Intre timp s-au inmultit si platy si xipho. Acum am o alta problema. A aparut la masculul de xipho tricolor de cateva zile ceva alb in jurul gurii care se mareste de la o zi la alta si mananca din ce in e mai putin stand la suprafata. Am sa pun o poza. Ma gandesc sa il scot din acvariu. Ce credeti ca este?
[Thumb - 20221221_071241.jpg]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com