[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bazin pentru Oscari.  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

EduardB wrote:Pesteristu' asta, nu a vazut la microscop cum arata suprafata de pe scrubarii' aia.

Iti mai dau o sansa, deschide link-ul asta si cauta schema cu porul deschis de spuma poliuretanica, ca sa vezi cum formeaza bacteriile biofilmul, si de ce porii aia pe care ii vezi tu doar la microscop nu sunt buni de nimic (se infunda imediat). Bacteriile au nevoie de spatiul ala gol sa prolifereze, formeaza structuri care maresc suprafata totala.

Daca nu, iarasi bine. Mult succes cu piatra de calcai. Poate faci un tutorial video cum se scot 30 de kg de pietre din canistra aia ca sa speli un burete colmatat.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/10/2021 20:11:47

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Buna seara! @Fadds

As scrie ceva de precizari:

1: Nu doresc sa contest perceptiile dumneavoastra referitoare la utilizarea "buretilor alora" ca si mediu de colonizare. (am doar optiunea de a afirma: nu sunt de acord, personal)
2: Nu afirm ori sustin ca (buretii aia) ar fi nepotriviti ca si substitut al materialelor "biologice". (pentru cei ce vor sa experimenteze, fara referinta si afirma: rezultate ochiometrice)
3: Am verificat cu ochii personali, porozitatea de suprafata. (aleg stiinta, nu iutubarii' care indeamna' ) => decizie personala. (Retoric: Ce microscop avem la o centrala nucleara?)

Daca tot vreau sa decid gresit in mod repetat, (ori cum "ma duce pe mine capu" ) de ce ma fortati sa nu demonstrez ca sunt prost?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2021 20:43:47


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu e nicio suparare. Imi cer scuze daca am fost prea insistent, o sa ma abtin pe viitor.

Edit: nu voi mai scrie in topicurile tale, dar te urmaresc in continuare.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2021 20:55:24

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fadds wrote:Mult succes cu piatra de calcai.


N-am vrut sa intru in polemica da nu ma pot abtine.
Piatra de calcai folosesc 99% dintre acvaristi, inclusiv de aici de pe forum. Si o folosesc de ani de zile.
"Revolutionari" ca tipul din clip au tot aparut si asa au si disparut. Piatra de calcai a ramas.
Nu contest faptul ca tu reusesti sa iti filtrezi acvariul cu bureti dar nici nu stiu cat hranesti, cata apa schimbi etc.
Nici nu ma intereseaza de altfel.
Eu am vazut pe buretii si perlonul meu din sump care fac filtrare mecanica ce se poate aduna in 2 saptamani de la 30 de baboi.
Nu mai vorbim ca am avut si perioade cu 80-90 de pesti in acvariu.
Ce ma deranjeaza e tendinta asta de a impune sub forma de axioma anumite chestii si a face misto de altii care aleg sa faca lucrurile altfel.
Asta e motivul pentru care am iesit de pe grupurile de "acvaristica" de pe fb. Toata lumea se pricepe, ceilalti sunt prosti daca au alta parere.
Pana la urma a fost o chestie pozitiva, mi-am sters contul de fb cu totul. E mult mai liniste acum.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Fadds wrote:Poate faci un tutorial video cum se scot 30 de kg de pietre din canistra aia ca sa speli un burete colmatat.


Eu am tot filtru Eheim 1600XL, cu buretele la fund, direct unde intra apa.
Am scos saculetii cu material filtrant bio, am scos buretele, l-am spalat, l-am pus la loc, am pus saculetii si aia a fost. Chiar mai usor decat la o canistra cu sertare.
Ma gandesc serios sa reununt la burete de tot. La filtrele mici, am obiceiul sa tai buretele si sa ii injumatatesc grosimea, nu ma bazez pe el pentru filtrare biologica.
In primul rand, nu il poti clati ca pe mediile bio, trebuie spalat la robinet - deci o iei ed la zero cu el. In al doilea, te obliga sa faci mentenanta la filtru mai des decat ti-ai dori.
Referitor la site-ul acelui "om de stiinta" care ridica in slavi buretii si sustine ca seachem matrix e o basina, ti-am mai spus parerea mea, individul e dus cu pluta si mananca bors.
Acum foarte-foarte-foarte multi ani de zile, un om in care am incredere orbeasca - Claudiu Truta - mi-a explicat cum sta treaba cu filtrarea mecanica vs filtrarea biologica. Experimentand, mi-am dat seama ca are dreptate.
Buretii iti ofera rezultate rapide, dar pe termen scurt. Mediile biologice iti ofera rezultate doar daca ai rabdare, dar pe termen foarte lung.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Online

dan.pavelescu wrote:
Fadds wrote:Poate faci un tutorial video cum se scot 30 de kg de pietre din canistra aia ca sa speli un burete colmatat.


Eu am tot filtru Eheim 1600XL, cu buretele la fund, direct unde intra apa.
Am scos saculetii cu material filtrant bio, am scos buretele, l-am spalat, l-am pus la loc, am pus saculetii si aia a fost. Chiar mai usor decat la o canistra cu sertare.
Ma gandesc serios sa reununt la burete de tot. La filtrele mici, am obiceiul sa tai buretele si sa ii injumatatesc grosimea, nu ma bazez pe el pentru filtrare biologica.
In primul rand, nu il poti clati ca pe mediile bio, trebuie spalat la robinet - deci o iei ed la zero cu el. In al doilea, te obliga sa faci mentenanta la filtru mai des decat ti-ai dori.
Referitor la site-ul acelui "om de stiinta" care ridica in slavi buretii si sustine ca seachem matrix e o basina, ti-am mai spus parerea mea, individul e dus cu pluta si mananca bors.
Acum foarte-foarte-foarte multi ani de zile, un om in care am incredere orbeasca - Claudiu Truta - mi-a explicat cum sta treaba cu filtrarea mecanica vs filtrarea biologica. Experimentand, mi-am dat seama ca are dreptate.
Buretii iti ofera rezultate rapide, dar pe termen scurt. Mediile biologice iti ofera rezultate doar daca ai rabdare, dar pe termen foarte lung.


Absolut adevarat!

"Tatucul" Claudiu Truta inca e un mare om si acvarist care cunoaste foarte foarte multe....m am intalnit cu el acum cateva saptamani....si ma intalnesc mai des, am noroc ca stam in acelasi oras.
Pacat ca dnul Truta nu mai activeaza mai deloc pe forumuri sau grupuri de acvaristica

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da, am avut si eu placerea de a-l cunoastea pe Claudiu pe vremuri.
Imi amintesc ca mi-a explicat care e faza cu ciclul azotului, asa ca la prosti.
Ma holbam la acvariul lui si nu-mi venea sa cred ca are apa in el.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Acuma, ce sa zic? (de filtrare biologica)

Am mai comandat 5L de Eheim Substrat PRO. (gasesc ce sa fac cu el.... nu ramane uscat)

OFF Topic in propriul....

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2021 19:12:01


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pai chiar asa, noi discutam de Claudiu Truta si tu vi sa ne zici de Eheim Substrat? Incredibil cat tupeu.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se stie
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Se gaseste "unu" pilos sa sopteasca la lideru' de sindicat un premiu pentru mine: Ban o luna, ori permanent.

L.E. Un ban moca, pica bine. (sunt ceva cheltuieli cu ochiosii astia..... Manca' 3 varietati de Hikari)

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2021 18:05:06


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

EduardB wrote: (sunt ceva cheltuieli cu ochiosii astia..... Manca' 3 varietati de Hikari)


Pai daca dai scumpeturi. Aduna niste melci de pe afara ca-s moca.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Melci... Bleah! Abia am scapat de sutele din aia comunitari.

Merge sa incerc oleaca de harlet (inima lu' Stalin) prin santuri sa gasesc rame. (desi am la dipozitie o cuva/rampa de compost de fro' 200M cubi plina cu balegar de cal si magar...)

Legat de hrana, am doi copii.... Sa ii trimet' la cersit ca nu am bani de mancare ori nu "fac rost"? (de ce am mai bagat vietuitoarele in casa daca tot nu am ce sa le dau de halit? )

A se citi: a fost o retorica hazlie.

Revenind:

Dupa ce mai cresc animalele, (peste un an de varsta) incerc si hranire cu rame. (momentan, nu mananca asa/atat de mult incat sa fie o buba' costul hranirii)

Nescaiva boabe de dieta, (HPM Virbac) ar trebui incercate... (sa fac si reclama)

Guppy, inca nu am la frecventa cu care halesc astia. @Mirciulica: nu o sa am de donat. (nevar) Practic: am nevoie de toti aia mari.

L.Edit: cand am scris ca: mannca "astia" 3 varietati de hikari, am fost modest. (halesc 4 varietati).

This message was edited 4 times. Last update was at 11/10/2021 18:57:20


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com