[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reset - echipamente noi  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Vad cumva un crin in mijloc? Daca este asa, iti recomand sa il muti in coltul din spate pe unde ai outul din filtru, creste pana la 1.2m lungime si asa are loc sa se plimbe prin acvariu, face si niste radacini puternice, iar cand va fi dezvoltat la maxim nu o sa poti sa il muti usor.Din cauza unuia ca asta am facut un acvariul actual de 135cm
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

incepator wrote:Vad cumva un crin in mijloc? Daca este asa, iti recomand sa il muti in coltul din spate pe unde ai outul din filtru, creste pana la 1.2m lungime si asa are loc sa se plimbe prin acvariu, face si niste radacini puternice, iar cand va fi dezvoltat la maxim nu o sa poti sa il muti usor.Din cauza unuia ca asta am facut un acvariul actual de 135cm

Nu stiu la ce planta te referi tu ca ar semana cu crinul de apa, dar nu am asa ceva prin bazin Toate plantele de acolo le-am crescut de ani de zile asa ca cam stiu cum si in ce fel cresc

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2021 20:40:07

adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Lucian wrote:
si impedanta, impedanta ???

pentru 1 metru oricum nu conteaza.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adiio wrote:
Lucian wrote:
si impedanta, impedanta ???

pentru 1 metru oricum nu conteaza.

la impedanta nu lungimea conteaza (un cablu TV oricat de lung este tot 75 ohmi are impedanta) ci zona de lipitura care nu mai are acelasi mediu de izolatie... lungimea unui cablu conteaza ca si rezistenta totala a firului si implicit pierderea nivelului semnalului transmis.... dar la aplicatia noastra chiar nu stiu ce parametru este mai important si cat influenteaza masuratoarea, nu stiu cat este de amplificat semnalul si la ce frecventa lucreaza astfel incat sa fie influentat de acesti parametrii. In toate documentatiile sondelor de pH scrie ca sa nu fie traseu comun al cablului de la sonda si a cablurilor electrice... Ca in orice fenomen pe care nu il stapanesc aplic principiul de bun simt: paza buna te fereste de neplaceri


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Lucian wrote:
incepator wrote:Vad cumva un crin in mijloc? Daca este asa, iti recomand sa il muti in coltul din spate pe unde ai outul din filtru, creste pana la 1.2m lungime si asa are loc sa se plimbe prin acvariu, face si niste radacini puternice, iar cand va fi dezvoltat la maxim nu o sa poti sa il muti usor.Din cauza unuia ca asta am facut un acvariul actual de 135cm

Nu stiu la ce planta te referi tu ca ar semana cu crinul de apa, dar nu am asa ceva prin bazin Toate plantele de acolo le-am crescut de ani de zile asa ca cam stiu cum si in ce fel cresc

Ma refeream la Crinum calamistratum, am crezut ca ai unul in mijloc
[Thumb - InkedIMG_20210624_175533__LI.jpg]

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

incepator wrote:
Ma refeream la Crinum calamistratum, am crezut ca ai unul in mijloc

In zona aia sunt cateva fire de Lindernia rotundifolia "variegated" in fata si in spate un varf de Eichornia azurea (in dreapta se vede un Eichornia azurea mai mare)...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ieri am crecut populatia acvariului cu 20 Callistus si pentru ca nu am gasit Rasbora espei am luat 10 Barbus Tetrazona rosu sa am miscare in bazin si nu m-au dezamagit este o alergatura in tot bazinul... O sa mai iau inca 10-15 bucati.
Cu plantele, la inceput mi-am propus sa incep fertilizarea usor si sa o cresc treptat. Azi cand am facut schimbul de apa am vazut ca au aparut cateva frunze moarte, m-am uitat la ele si am vazut ca incepusera deja sa apara pete maronii pe frunza batrane (de la baza plantelor). Asta mi-a spus ca duc lipsa de mecronutrienti (nitrati si fosfati), drept care dupa schimbul de apa am facut niste teste => NO3 si PO4 zero. Fiind venite de la crescatori de plante ele erau obisnuite cu un regim full de nutrienti, drept care m-am hotarat si am trecut pe regim full EI drept care am adaugat 15ppm de NO3, 2 ppm de PO4 si 0.5 ppm de Fe gluconat (maine o sa mai dozez micro pentru ca sigur fosfatii vor precipita din fier). Dupa o ora deja multe plante au inceput sa perleze, firisoare de bule de oxigen au inceput sa apara mai in tot bazinul De acum o zi macro o zi micro si full CO2. Caz solved


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma pregatesc de concediu. Am imbogatit instalatia de schimb apa la picatura cu o electrovalva care va fi comandata de un releu WiFi Sonoff si cu un debitmetru digital. Debitmetrul e doar de curiozitate sa vad cam cata apa schimb saptamanal si sa vad daca "prinde" debitul de schimb la picatura. Am separat apa care vine de la filtre in doua cai. Pe o cale este un robinet de reglaj fin prin care las in mod normal sa curga cam 50-80 l/zi iar pe cealalta ramura am pus o electrovalva. Electrovalva este normal inchis. Va fi actionata de releu cu un program de functionare vreo 4-5 ore duminica pentru a face schimbul de apa, sau o voi actiona manual daca vreau sa racesc apa din acvariu... Astept o carcasa IP64 pentru Sonoff si gata automatizarea.
[Thumb - IMG_20210719_182616.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

M-am gandit si eu des la o instalatie pentru schimb de apa, n-ar fi greu de realizat. Dar mi-am dat seama ca voi deveni si mai puturos si nu voi mai aspira in veci substratul. Asa ca am ales sa schimb apa doar prin mentenanta.

Ma intereseaza o poza de ansamblu, sa vad evolutia plantelor (ca acum se face luna).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:M-am gandit si eu des la o instalatie pentru schimb de apa, n-ar fi greu de realizat. Dar mi-am dat seama ca voi deveni si mai puturos si nu voi mai aspira in veci substratul. Asa ca am ales sa schimb apa doar prin mentenanta.

Ma intereseaza o poza de ansamblu, sa vad evolutia plantelor (ca acum se face luna).

Automatismul este pentru perioada in care plec de acasa (1-3 saptamani) in care pot sa las sticle pe care cine ramane acasa sa le verse saptamanal in bazin in fiecare luni dupa ce duminica s-a facut schimbul de apa...
Pai de cand l-am plantat l-am tuns de 3 ori. Ultima data s-a strans o galeata de verdeata mai ales ca am aruncat ceratopterisul, am mai pastrat doar un fir, dar si ala creste ca nebunul...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

smilie

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote: smilie

Ce carcotas... Nu poate omu' sa-si traga sufletul pe caldura asta si te alearga sa faci si poze... Eu intre timp am bricolat o pompa, hidroforul 100l vertical, suportul si toata instalatia aferenta, tevaraia din curte, doua cismele, tablou electric si prize, lumini, etc. si astea in 3 zile. Afara era mai racoare decat in casuta de gradina a baiatului meu, muncit cate 8-9 ore pe zi.

Sa revenim la ale noastre... Sambata am facut o tunsoare (o galeata de plate aruncate) si a urmat schimbul de apa comandat din telefon (acum instalatia e completa).
image
Mimoza acvatica (adica Aeschynomene fluitans pentru carcotasi) a crescut intr-o luna cam 1 m (de la 20-25 cm initial la peste 1.2m). Am adus-o la lungimea initiala de 20cm
image
Limnophila sessiliflora o tund si o replantez saptamanal (a se vedea cam cat o scurtez):
image
image
Am mai replicat niste Hygrophila balsamica
image
Eichornia azurea a scos nasul din apa si incepuse sa dezvolte frunzele emerse
image

Pe 16 iunie am dat drumul la instalatia de CO2. Pe 20 iulie s-a terminat o butelie de 5 Kg... Calculati voi cam cat codoi am bagat intr-o luna... Nu a murit niciun peste si niciun crevete din cei 8 Amano. Toate plantele au mers super bine. Acum au intrat in perioada fara CO2, doar carbon lichid un pic supradozat...
Cam asa arata bazinul astazi (fata si profil)
image
image

Si cateva detalii facute in graba
image
image
image
image
image
image
image
image

Nu am avut timp sa prelucrez nicio imagine (nici macar crop nu le-am facut).
Sper ca l-am multumit pe don Dan
Va urma o vacanta de 1-2 saptamani cand vo fi plecat si in care vor primi doza de ferilizanti o data pe saptamana bulk si schimbul de apa automat.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

E multumit Dan

Ce inseamna neoanele..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:E multumit Dan

In sfarsit

dan.pavelescu wrote:Ce inseamna neoanele..

Si ele, dar nu numai... Prafurile si licorile, filtrarea, schimbul de apa permanent. Este un cumul de factori care duc la reusita.

Apropos de neoane: Am vorbit acum cu Peti. Nu mai aduce neoane Giesmann pentru ca nu e cerere. Care se mai baga sa comandam niste neoane, poate face Peti vreun import?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Pe vremuri as fi fost primul la Giesemann, din pacate acum am leduri..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Frumos nenea Lucian, succesuri
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am intors dupa o 8 zile de umblat pe munte. Pe acolo umblam cu polartecul pe mine, 9-14 grade noaptea si 24-27 grade ziua . Prin oras cum era la 37-38 grade?
In acvariu am avut 28-29.4 grade. Plantele fara o dozare zilnica de nutrienti si fara codoi nu au dus-o prea bine. Unele au crescut ca nebunele (ca de obicei), altele au inceput sa dea semne de topire. Puteti face comparatia cu poza de sptamana trecuta. GSA peste tot, in rest nici urma de alge.
Dintr-o data a aparut o explozie de lintita (lemna minor pentru puristi). Inainte nu era nici urma Treaba nasoala, urmeaza o perioada de vanatoare permanente pentru a scapa de ea sau macar de a o mentine intr-un stoc acceptabil.
Luni urmeaza o balaceala, curatenie si de marti reintroduc in functiune instalatia de CO2. Peste 2 saptamani urmeaza o alta deplasare de o saptamana si un alt experiment.
[Thumb - IMG_20210808_113115.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

GSA-ul e normal, in lipsa CO2. A fost bine si la 41 de grade, stati linistit

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:GSA-ul e normal, in lipsa CO2. A fost bine si la 41 de grade, stati linistit

GSA-ul apare mai ales la lipsa fosfatilor
Nu este problema cu temperatura in general, am avut plante si cand cresteam discusi si incalzeam eu apa la 30-32 grade , problema este la unele specii de plante care nu suporta un astfel de soc: lipsa nutrientilor, CO2 si temperaturi mari. Acum sa vedem cum isi revin...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Pentru lintita, simplu: se aduna cu un burete poros.

Am lintita de cateva luni si reglez "directiile" de suprafata catre un colt, in momentul cand vreau sa o adun.

Un burete de 10/20cm bagat peste buruiana, intai cu o fata si apoi cu cealalta, ma lasa cu cateva bucati in bazin.

Storc bine si clatesc buretele, il las la uscat una-doua zile. (radacinile raman in burete daca este inca umed)

Dupa ce este uscat buretele, se clateste intens si se desprind firisoarele de radacini.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com