[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reef D  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am doua jebao luate de la Peti, una de 1200 si una de 2400 (cred, mi-e lene sa verific).
Iti garantez ca ambele sunt silentioase. Am bagat de test o pompa Newa Jet si mi-a dat jet din casa

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa ce am bagat pompa vietii in burete ca dulceata in clatita, am dormit linistit. O perioada. Apoi iar si-a facut simtita prezenta (ce e drept la un nivel redus, dar tot ma racaie pe creier). Asa ca, am bagat mana adanc si am luat jebao dcs 1200 si un refractometru (sa nu se plictiseasca singura pe drum).

Am inceput sa adaug si coralii (prima tura).
[Thumb - 20210607_123835.jpg]

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Zici ca esti acvarist de apa dulce, atat faci si desfaci la ele.
Incet, incet prinde contur.

Utopia Reef 400
My Aquariums
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BBogdan wrote:Zici ca esti acvarist de apa dulce, atat faci si desfaci la ele.
Incet, incet prinde contur.


In tinerete adoram sa asamblez sisteme desktop, si acum ma relaxeaza asta (dar pe ultimul l-am facut in primavara, urmatorul cred ca peste 10 ani). Sa simt mirosul ala de nou, sa desfac cutiile si sa pun componentele una langa alta, sa le admir si sa le studiez atent inainte sa le asamblez.....vremuri demult apuse. Acum s-o fi transmis la acvaristica.....azi am desfacut pompa dcs 1200.....insurubat, montat, infipt in spate.....belit ochii cand am vazut ca e fixa, intra presat acolo si vibra tot bazinul, fu....si mor..., in fine .....murmurat din buze, scos, sters de apa, impachetat la loc (trecut in caietul de pierderi).....cerut scuze la pompa sicce, ocazie cu care i-am oferit cu generozitate locul pierdut si un burete suplimentar .....

Apoi cu jebao in maini ma uitam cat am loc disponibil ca pana la urma ce mare lucru.....schimb doar bazinul. Bazinul, standul, lampa si inca 20 de acareturi, dar intra jebao ?!! )). Mi-am revenit repede si parca am prins drag si de sicce cum toarce asa frumos.

Continuam alergarea asa cum se prezinta pana nu il dau de toti peretii (ca inca nu mi-am revenit de la ultimele pierderi si vad ca tot mai adaug).

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa vezi atunci contur ce prinde :)
Salex
Junior member

Joined: 18/02/2016 09:53:17
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut
Felicitari! Ti-a iesit foarte bine bazinul. Denerlle cube e un bazin foarte frumos, a meritat munca sa il transformi in marin
Si eu sunt la inceput de drum cu un nano cube, tot denerlle, insa cel de 30 litri
Filtrarea o fac cu un Aquael FZN3 cu buzunarele pline cu burete, matrix, siporax.
Acum sunt la ciclare, cu bazinul fara vietuitoare, am ajuns in faza in care am nitrati.
Dupa ciclare, adaug vietuitoare si ma gandesc sa mai pun in filtru Carbon activ si Rowaphos
Sa vedem cum o sa mearga.
Mult succes iti doresc
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, iti multumesc frumos si iti doresc si eu mult succes cu proiectul pe care il ai in desfasurare.
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Acum ca au venit si proprietarii in bazin si coralii sunt pe pozitia lor finala, am terminat cu treaba prin bazin. Schimbul de apa saptamanal si mentenanta raman (sper) principalele actiuni.

Cam asta ramane forma finala, mai vedem dupa ce cresc coralii cum isi mai schimba infatisarea.
[Thumb - 20210622_130840.jpg]

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Spre bucuria mea, cooler-ul pe care l-am cumparat anul trecut pentru bazinul mai mic isi face datoria si pe cel actual (27 grade constant momentan), singurul inconvenient fiind gradul accelerat de evaporare.

In rest, pare ca totul merge bine.
[Thumb - 20210624_141033.jpg]

[Thumb - 20210624_141017.jpg]

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un mic update: bazinul merge cam singur, doar cu completarea apei evaporate (schimb de apa insa si mentenanta cam la 1 luna, asta pana prin septembrie deoarece sunt mai mult plecat de acasa, motiv pentru care am renuntat la pesti - au ajuns la o casa unde se simt asa cum trebuie).

Au murit melcii nasarius si destul de multi alti melci turbo si ce mai aveam eu pe acolo, cand imi va permite timpul voi lua altii, cei 2 crabi si coralii sunt in schimb foarte bine.

Deoarece am sesizat prea tarziu o problema, pompa de recirculare mi-a scos apa si mi-a umflat standul bine de tot, indeajuns cat sa comand unul nou (am rezolvat si problema intre timp ca sa nu patesc la fel).

Ma bate gandul sa renunt totusi la coralii duri, nu le merge foarte bine dar ramane sa ma decid dupa ce trece caldura asta criminala (mentin o temperatura constanta de 27 grade cu cooler-ul asa ca sunt un caz fericit).
[Thumb - reefd.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Fara pejti, veata e pustiu..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa este :(, dar nu avea cine sa aiba grija de ei cat lipsesc de acasa, asa ca i-am daruit cuiva care stiu sigur ca ii iubeste si are grija de ei.
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca ma scarpin cand ma mananca, de la un banal schimb de apa am ajuns sa renunt la coralii duri (sufereau, nu dupa mine, de la caldura si alte probleme de-ale lor :D ) am zis sa mai rafinez putin asezarea pe acolo cat mai sunt in fata lui.

Si incet dar sigur am eliberat partea din stanga sus unde cred ca voi amplasa un torch iar jos, in locul alveoporei care se va duce undeva mai sus (nu de alta, dar face mutre de cand am trecut-o in partea stanga) voi pune cativa zoasi sau trag sarcophyton-ul mai in fata, abia il fac mai vizibil cu ocazia asta si rezolv problema :).
[Thumb - Reef D1.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E frumos, printesa mea
Sarco daca are loc si conditii, se face cat Germania reunita

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:E frumos, printesa mea
Sarco daca are loc si conditii, se face cat Germania reunita


Multumesc, .

Imi surade ideea sa il vad mare ca o gogoasa langa piatra si sa acopere golul din stanga, plus ca e si frumos cu zulufii aia verzi din dotare

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca tot am revenit din concediu mai devreme cu cateva zile am zis sa si postez ceva :D
[Thumb - ReefD.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Fa-ti pomana cu doi nemo, totusi. Sau un trio de damsel fish.
Fara pejti, veata e pustiu

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Fa-ti pomana cu doi nemo, totusi. Sau un trio de damsel fish.
Fara pejti, veata e pustiu


O iau usor, mai intai sa mai bag un melc nassarius . Ma gandeam si la un vierme penat dar am citit ca majoritatea mor in timp (de foame, acvariile neacoperind necesarul lor de plancton) si necesita hranire sistematica (fix ce mai aveam eu nevoie), asa ca le zic adio . Cu pestii la fel, nu are cine sa aiba grija de ei in lipsa mea, prezenta lor atrage si mentenanta la intervale mai mici si multe altele, asa ca si cu astia sunt nevoit sa zic neaaaah.... si sa ma multumesc cu bazinul asa cum este . Schimb de apa mai vede luna viitoare iar azi noapte a primit un generos periaj de geamuri si schimb de perlon.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Cu un peste sau doi, mici, nu cred ca se schimba asa mult mentenanta. Un hranitor automat bun cu pelete, boabe si ai rezolvat.
Vorba lui Dan: "Fara pejti, veata e pustiu" )))))))))))))

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2021 09:54:17

RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gsv wrote:Cu un peste sau doi, mici, nu cred ca se schimba asa mult mentenanta. Un hranitor automat bun cu pelete, boabe si ai rezolvat.
Vorba lui Dan: "Fara pejti, veata e pustiu" )))))))))))))


Doar ce am donat perechea de clovni, as incerca ceva nou daca ar fi sa fac pasul asta, poate un loreto gramma, o sa studiez problema in amanunt .
Am devenit "lenes" cu acvariile....abia am timp si de asta , sa mai zic ca visez in continuare la un cub de apa dulce (poate la pensie) si la inca unul de apa sarata mai mare . Imi revin insa repede

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com