[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme Oase Biomaster Thermo 600  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In data de 16 octombrie, koala wrote:Am inteles... verifica totusi ca cele 2 gauri (IN si OUT) nu sunt obturate de nimic.
Toata problema pare suspecta si eu cred ca undeva (pe circuit) apa este impiedicata sa isi urmeze traseul normal si forteaza cumva garnitura de la capac.

In data de 10 noiembrie, koala wrote:Ori filtrul e bantuit , ori refularea (OUT) e infundata pe undeva si atunci apa "forteaza" iesirea pe unde poate.

===

Ai verificat aceasta ipoteza?
Te-am intrebat de 2 ori si nu ai zis nimic...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Hobs
Junior member

Joined: 10/08/2020 22:38:03
Messages: 49
IP:
Offline

De Curiozitate... Cat ?i cheltuit pana acum?

Acvariul meu: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47715.page
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
In data de 16 octombrie, koala wrote:Am inteles... verifica totusi ca cele 2 gauri (IN si OUT) nu sunt obturate de nimic.
Toata problema pare suspecta si eu cred ca undeva (pe circuit) apa este impiedicata sa isi urmeze traseul normal si forteaza cumva garnitura de la capac.

In data de 10 noiembrie, koala wrote:Ori filtrul e bantuit , ori refularea (OUT) e infundata pe undeva si atunci apa "forteaza" iesirea pe unde poate.

===

Ai verificat aceasta ipoteza?
Te-am intrebat de 2 ori si nu ai zis nimic...


Da, am verificat, am deschis supapele si am bagat peria de curatare dintr-un capat in altul

de cheltuit, am cheltuit filtrul la mana a doua si inca vreo 30 euro, capacul si canistra le-am primit noi de la Oase (foarte deschisi oamenii, de fiecare data mi-au trimis piese)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Am exact acelasi model de filtru.
Nu a curs niciodata, merge ca fularul, fara probleme.


Poveste. Miercurea trecuta ma duc la cabinet, sa mai mesteresc una alta. Printre altele, observ ca filtrul mergea a bou, abia picura pe out.
In fine, il scot cu tot cu furtunuri si ma apuc sa-l curat. Am scos ectoplasma din el, l-am facut luna, am clatit mediile cum am putut in galetusa, l-am montat cu mare atentie, gandindu-ma la tine cat esti de neindemanatic
Il pun pe pozitie, schimb si furtunul de out (aveam un atomizor co2 inline, am trecut pe difuzor din sticla, deci am pus furtun dintr-o bucata), il vad ca merge, apoi haipa, m-am apucat de ale mele. Vine nevasta-mea dupa o ora sa imi spuna ca e balta in sala de asteptare. Ma duc, picura filtrul. Morti, raniti, mame.
Il desfac iar, curat cu un servetel garniturile, una alta, il montez inchizand clapetele invers de cum le-am inchis prima data, il pun pe pozitie, mergea tzatza. Dupa jumatate de ora, m-a trecut o presimtire prin chiloti si m-am dus sa ma uit la el.
Standul ud, picuri de apa pe carcasa filtrului. Mame, surori, matusi si iar morti. L-am pus sa functioneze intr-o galeata ca sa ma intorc joi si sa-l schimb (aveam un SunSun pe balcon). Nu m-am intors joi ci sambata. Galeata pe jumatate plina, am scapat de inundatie. Scot ala, mut mediile in SunSun, il bag la produs.. morti, nepoate, mame, bunici. Se prelingea lin si constant. Il sun pe Dan (hadul), imi aduce un spray cu vasilica, dau pe garnituri la Oase, il montez.. pic-pic-mame-raniti-etc.
Ba, si imi da prin izmene in ultima clipa: bag un servetel in santul ala de la capul pentru furtunuri. Astept cateva minute si il vad cum se imbiba de apa.. bag lanterna de la aifon si astept. FMM DE FURTUN VERDE SI IEFTIN DE LA HORNBACH! De la furtunul care nu se pupa bine cu stutul picura usooor, se strangea apa in capac sau dracu stie unde apoi picura pe canistra in jos, dand impresia ca pe la garnituri curge.

In speranta ca te ajuta cu ceva baiguielile de mai sus, incearca sa schimbi furtunurile si vezi daca mai curge. Si nu uita, o treaba buna se face cu multi morti, raniti, mame si plm din belsug.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca tot veni vorba de furtune.

Aveam nevoie de vreo juma de metru de furtun de 16. Dau o intrebare pe la prieteni. N-au. Dau o raita prin Obor. E prea mare. Ajung in Hornbach (din intimplare - ca e la dracu in praznic pt. mine). Au 2 variante : una no name la metru si ieftina si Eheim la 54 lei 3metri. Iau 1 m de no name (parca a fost vreo 6 lei) si clipsu de 3 m cu Eheim. Ajung acasa si hai sa le montez. Pun furtunul de 12 de la JBL - merge fara probleme. Pun si ala no name de 16 si al dracu furtun nu vrea sa intre in piulita de la adaptor ca sa il stranga. Injur de cum imi vine pe aia care fac furtune de 16 asa zis pt. acvarii. Pun furtunul de la Eheim se potriveste de zici ca a fost facut pentru el. Adaptorul era pt. un prefiltru de 16 pus pe filtre de 12. Masor. Furtunul no name era cu 2 mm mai mare pe exterior decit Eheim. Dau carnita la aia care le baga la acvarii. Pe viitor nu mai iau chestii ieftine.

Asa ca sfat general unge cu vaselina siliconica alimentara orice furtun care il bagi pe undeva - inclusiv garniturile. Pe linga faptul ca le face sa intre mult mai usor - inclusiv cind o sa le desfaci (peste citeva luni sau ani) etansarea e mult mai buna.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am uitat ceva - sint interesat de subiect deoarece ma tot scarpin prin buzunare de vreun an - cum sa faca sa dispara 1000de lei fara sa ii trec prin contabilitate. Pe vreme asta n-am chef sa dorm la usa. Si nici caine nu am sa imi tina de cald.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2020 19:01:51


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faci un offshore
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Asta tine la anaf, nu la contabili.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Liv wrote:Am uitat ceva - sint interesat de subiect deoarece ma tot scarpin prin buzunare de vreun an - cum sa faca sa dispara 1000de lei fara sa ii trec prin contabilitate. Pe vreme asta n-am chef sa dorm la usa. Si nici caine nu am sa imi tina de cald.


Iti trebuie un filtru? Te coafeaza un SunSun? Nu stiu ce model e, e maricel si ii trebuie doar o garnitura.
Nu costa nimic, e cado'

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mersi. Am 2 filtre la fiecare acvariu - adica 4 filtre. Cam 5% din volumul net filtrare biologica. Vreau sa ajung la 10% sau mai mult.

Gaseste pe cineva care chiar duce lipsa. Cu 5% din volumul net de filtrare biologica depasesc filtrarea la multi de pe aici.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
dan.pavelescu wrote:Am exact acelasi model de filtru.
Nu a curs niciodata, merge ca fularul, fara probleme.


Poveste. Miercurea trecuta ma duc la cabinet, sa mai mesteresc una alta. Printre altele, observ ca filtrul mergea a bou, abia picura pe out.
In fine, il scot cu tot cu furtunuri si ma apuc sa-l curat. Am scos ectoplasma din el, l-am facut luna, am clatit mediile cum am putut in galetusa, l-am montat cu mare atentie, gandindu-ma la tine cat esti de neindemanatic
Il pun pe pozitie, schimb si furtunul de out (aveam un atomizor co2 inline, am trecut pe difuzor din sticla, deci am pus furtun dintr-o bucata), il vad ca merge, apoi haipa, m-am apucat de ale mele. Vine nevasta-mea dupa o ora sa imi spuna ca e balta in sala de asteptare. Ma duc, picura filtrul. Morti, raniti, mame.
Il desfac iar, curat cu un servetel garniturile, una alta, il montez inchizand clapetele invers de cum le-am inchis prima data, il pun pe pozitie, mergea tzatza. Dupa jumatate de ora, m-a trecut o presimtire prin chiloti si m-am dus sa ma uit la el.
Standul ud, picuri de apa pe carcasa filtrului. Mame, surori, matusi si iar morti. L-am pus sa functioneze intr-o galeata ca sa ma intorc joi si sa-l schimb (aveam un SunSun pe balcon). Nu m-am intors joi ci sambata. Galeata pe jumatate plina, am scapat de inundatie. Scot ala, mut mediile in SunSun, il bag la produs.. morti, nepoate, mame, bunici. Se prelingea lin si constant. Il sun pe Dan (hadul), imi aduce un spray cu vasilica, dau pe garnituri la Oase, il montez.. pic-pic-mame-raniti-etc.
Ba, si imi da prin izmene in ultima clipa: bag un servetel in santul ala de la capul pentru furtunuri. Astept cateva minute si il vad cum se imbiba de apa.. bag lanterna de la aifon si astept. FMM DE FURTUN VERDE SI IEFTIN DE LA HORNBACH! De la furtunul care nu se pupa bine cu stutul picura usooor, se strangea apa in capac sau dracu stie unde apoi picura pe canistra in jos, dand impresia ca pe la garnituri curge.

In speranta ca te ajuta cu ceva baiguielile de mai sus, incearca sa schimbi furtunurile si vezi daca mai curge. Si nu uita, o treaba buna se face cu multi morti, raniti, mame si plm din belsug.


Bine, asta am incercat si eu dar se pare ca la mine mortii si ranitii si restul neamurilor, slujbele si bisericile pomenite nu au avut efect, eventual ti-l aduc tie sa-i faci si matale o slujba din asta de pomenire poate merge dupa si ma fericesti si pe mine
Furtunele la mine sunt cele originale si partea proasta e ca imi curge pe toate cele 4 laturi
Deocamdata l-am curatat si l-am lasat asa sa se usuce si sa se gandeasca singur la ce a facut poate isi revine, probabil dupa sarbatori ma apuc sa comand si restul acareturilor ca sa fac unul nou nout si sa vedem atunci ce dracului mai "comenteaza". Alte idei nu am...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da-mi-l la telefon sa-l binecuvantez vreo 20 de minute ca-n Colentina

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Sa nu fie cumva deformat de la transport si de aici sa nu mai " calce " cum trebuie la imbinari..... zic si eu.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asta ar fi cel mai simplu, ii da cu scoci, coca si scuipat dulce si gata

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:Sa nu fie cumva deformat de la transport si de aici sa nu mai " calce " cum trebuie la imbinari..... zic si eu.

N-are cum, eu ziceam ca l-am adus de maner si l-am carat ceva timp si ma gandeam ca s-au stricat clemele, dar de atunci am schimbat cleme, carcasa, capac si tot degeaba
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domnilor, am reusit in sfarsit sa-i dau de cap, dupa 4 luni in care v-am chinuit, deja are vreo 20 de ore de functionare si nici o picatura de apa cursa, problema a fost la cuplajul furtunelor IN/OUT, am schimbat acea piesa si de atunci merge. Desi in trecut am curatat-o de mai multe ori se pare ca nu functiona cum trebuie.
Acum ramane sa completez si celelalte piese pentru a face si filtrul nr. 2 (daca tot am atatea)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Bine ca i-ai dat de cap. Cu siguranta topicul va folosi si altora.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com