[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sunrise  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Super!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Super!



Multam prietene!
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pe germana l-asi descrie ca : Nonplusultra ! Mie imi place extrem poza din laterala
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superba ultima poza, daca ai putea face (atunci cand tragi cadrele fara echipamente) si una din acelasi unghi, fara echipamente ar fi geniala. :D
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

[quote=Liniste22]Superba ultima poza, daca ai putea face (atunci cand tragi cadrele fara echipamente) si una din acelasi unghi, fara echipamente ar fi geniala. :D[/quote]

Mai, nu-l mai puneti la treaba pe Gabi ca il scoate sefa din izolare cit ai zice poza! :lol:
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Multumesc . O sa fac un side view din asta si fara echipamente.
@Silviu - nevasta mea mereu spune ca inca asteapta sa ma maturizez.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

O poza de azi dar .... cu echipamente . Inca nu e intr-o forma care sa merite sa le scot . Sper sa va placa si asa.

image

This message was edited 1 time. Last update was at 01/05/2020 16:41:46

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

super.. oricum echipamentele nu fac parte din scena.... o mentin.... Cu echipamente sau fara tot e nisto bazinul.... asa cum ne-ai obisnuit....iti mai trebuie catva creveti

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Felicitari!

@Koala implementeaza si tu un buton de "like"
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Prinde forma! Fii sigur ca ne place! Multumim pentru postare!
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Multumesc , ma bucur ca va place. De cind am inceput setupul se tot formeaza diatomee pe pietre. Asta m-a dus cu gindu la silicati asa ca azi am luat un test. Va prezint mai jos rezultatul ( testul este valabil pentru acvariu cit si pentru apa de robinet) - practic valoarea este undeva intre 3 si 6 ......
[Thumb - silicati.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2020 18:30:04

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut Gabi , acvariul arata extraordinar , poti sa imi spui te rog cum se numesc melcii aceia mai marisori si portocalii/rosiatici ?
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

MihaiF wrote:Salut Gabi , acvariul arata extraordinar , poti sa imi spui te rog cum se numesc melcii aceia mai marisori si portocalii/rosiatici ?


Ma bucur ca iti plac. Specia se numeste Planorbarius corneus. Sint deosebit de frumosi si delicati.


image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

.......


image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si inca una cu un tip camuflat.....

image
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Gabi C wrote:
MihaiF wrote:Salut Gabi , acvariul arata extraordinar , poti sa imi spui te rog cum se numesc melcii aceia mai marisori si portocalii/rosiatici ?


Ma bucur ca iti plac. Specia se numeste Planorbarius corneus. Sint deosebit de frumosi si delicati.


image


Se inmultesc in acvariu ? Spune-mi te rog mai multe. Nu stiu nimic despre acesti superbi melci.
Ca si lupta impotriva algelor fac ceva ?
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cred ca se inmultesc. De cite ori i-am avut dupa citeva saptamini au murit(cred ca de foame). Acum am luat pentru ei pastile de spirulina pentru pleco( o data la citeva zile le dau o pastila). De harnici sint foarte harnici si curata frumos pietrele de alge.Dintre toti melcii ce i am avut astia imi plac cel mai mult.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nu am mai postat de mult si din lipsa de timp dar si din motive de " acavriu care nu merge cum trebuie".
Nu reusesc sa scap de diatomee deloc . Inavdeaza pietre, substrat , sufoca plantele. Am luat silicatex dar din ce am vazut scoate si po4 din apa asa ca am preferat sa umplu filtrul intern din nano cu silicat ex si sa las acolo sa mearga. Apa din nano devine apa de schimb. Problema este ca la retea silicatii sint in jur de 6 ppm. O valoare uriasa . Din ce citeam valorile normale sa zic asa pentru acvariu sint in jur de 0.4-0.5 ppm. Problema este ca reusesc sa reduc aceasta valoare in nano si sa o duc la 0.6-0.7 ppm . Faza este ca in acavriu nu scade deloc - banuiesc ca pietrele sau o parte din ele elibereaza silicati asa ca munca mea este in zadar.
O sa adaug silicatex in canistra si vedem....

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2020 19:04:39

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nasol. Ai avut cumva curentul oprit, posibil sa fie o deciclare. Fa o poza, sa vedem. Incearca sa stergi cat poti din plante. Pana acum nu ai avut probleme cu apa, probabil aveai aceleasi valori la silicati si inainte. Eu as face mai des schimb de apa, fara sa omit sa fertilizez, chiar sa maresc putin cantitatea de co2, sa fortez putin plantele sa consume mai mult.
[ICQ]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Este posibil sa fie deciclare. Povestea e putin mai larga sa zic asa. Acvariul este asezat intr-o camera pozitionata spre vest.Primavara asta super insorita a facut sa am multa lumina de la soare in camera ce batea pe unul din geamurile laterale. Asa ca am avut si o perioada cu cyano. Am incercat sa tratez cyano cu blue exit si nu am facut decit sa deciclez bazinul. Cyano a disparut cind pur si simplu am lipit un carton negru de lateralul bazinului.posibil de la tratamentul cu blue exit de acum o luna sa nu fie inca ciclat.
Oricum e un bazin cu putine plante si din ce vad se dezechilibreaza mult mai usor.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com