[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu ciclide africane - Juwel Rio 350 LED  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca in sfarsit s-a stabilizat cat de cat si acvariul meu. Nu am mai vazut deloc nitriti in ultima perioada.
Am mai luat 2 pesti, pt un total de 10, momentan. Ii mai culeg pe masura ce gasesc ce mi-ar place, la o dimensiune decenta, 4-5cm macar.

Pana acum am:
1x Maylandia Estherae (red Zebra)
1x Maylandia Callainos (blue Cobald Zebra)
1x Labidochromis caeruleus (Yellow Lab)
1x Aulonocara fryeri electric blue
1x Aulonocara red jacobfreibergi bengi
3x Nimbochromis venustus
1x Maylandia Greshakei
1x Aulonocara Strawberry

Intrebare: la filtre ar trebui sa incep sa umblu? In filtrul intern, ochiometric nu se vede mizerie la suprafata.
FX6 nu l-am desfacut ca sa ma uit. Bioload-ul nu este mare momentan, pestii sunt putini si mici.

Am montat si o pompa mica de valuri care sa mai agite suprafata apei in partea stanga, ca era cam statuta.
[Thumb - acv1.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2019 16:11:54

[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

"Sciaenochromis fryeri"
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Posibil sa ai dreptate, am notat si eu ce scria pe acvariul de unde i-am luat
[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am luat niste pesti de la un crescator din Bucuresti si la scurt timp dupa ce i-am adus au facut ich (pe care l-am tratat), iar apoi unii dintre ei au burta supta si nu fac caca mai deloc, sau fac ca un fir alb subtire.

Cred ca au paraziti intestinali, insa n-am idee de care fel sunt si cu ce sa-i tratez. Am inceput sa separ o femela care e mai rau cate 12h in baie de metronidazol (1 tableta metro 250mg la 4-5L de apa), sa vad daca are vreun efect. Am facut 2 'bai', dar nicio schimbare.
De mancat mananca, care e mai rau e usor mai retrasa, dar nu foarte ingrijorator, cred ca asa e ea. Am observat problema asta de 2-3 sapt la o femela (timp in care nu a evoluat nicicum) imediat dupa ce a fost gusata, insa dupa 3-4 zile si-a mancat icrele, nu stiu de ce.

Ma puteti ajuta cu o recomandare de tratament? din toti pestii, doar cei pe care i-am luat din sursa asta prezinta simptome.

Atasez si cateva poze.
[Thumb - acv.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 02/05/2019 20:06:51

[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Par a fi paraziti deci metronidazolul e solutia. Doar ca ti-as recomanda sa-l faci in acvariul mare in felul asta:

koala wrote:
... tratamentul cu Metronidazol dureaza minim o saptamana, dar e mai sanatos sa-l repeti de 2 ori ... dozele se pun alternativ, ca in bancu' ala cu sarpele zburator care o zi zboara, o zi nu zboara ... acu' ce sa zic, eu pun o pastila de 250 mg la 40 litri apa ... doza mai mare nu strica, dar nici nu are efect ... deci la un bazin de 80 litri ar veni 2 pastile [ exemplu ] ... presupunem ca incepem tratamentul in ziua de luni :
LUNI : 2 pastile ...
MARTI : ... nu se pune medicament ...
MIERCURI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
JOI : ... nu se pune medicament ...
VINERI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
SAMBATA : ... nu se pune medicament ...
DUMINICA : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ...
LUNI : pauza
MARTI : ... schimb de apa cat se poate de serios [ cat de multa apa ai posibilitatea sa schimbi, chiar 100 % ] ... curatat bine de tot substratul [ e preferabil sa fie bine spalat ] ...
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merci, o sa incerc tratamentul asta, sa vedem.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

So, care e treaba?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am facut prima saptamana de tratament, le-am pus 10 pastile pisate de metronidazol (am urmat 'prospectul' tau ) si le-am dat si mancare imbibata in metro si sare de acvariu, pe care au inghitit-o pe nerasuflate.

Ceva imbunatatiri am vazut, in sensul ca inainte mai vedeam prin acvariu firicele din alea albe de rahati, specifice parazitilor, iar acum nu am mai prea vazut. Femelei in cauza a dat la un moment dat semne sa-i revina burta, am si vazut-o cum facea caca ce parea ok ca si consistenta (dupa ce le-am dat mancare imbibata in metro si sare, sarea am citit ca e diuretic + ca am exagerat un pic cu mancarea), insa acum a revenit la starea de dinainte, cu burta scobita.

In afara de asta nu da niciun semn ca i-ar fi rau, doar ca are burta supta si sincer nici n-am mai prins-o de atunci facand vreun caca - nici firicel din ala alb, deloc deloc, si mereu o urmaresc dupa ce le dau de mancare, iar de mancat mananca fara nicio greata.
Sincer nu stiu care e faza cu ea, e cam singura cu simptomele astea. Maine se face o sapt de pauza dupa prima runda de tratament, sa repet tratamentul initial?

In alta ordine de idei ... incepe sa-mi para rau ca n-am luat acvariul de 450L
A inceput sa-mi apara si alga din aia maro (doar pe frunzele plantelor), asa ca am luat un JBL SilicatEX si l-am bagat in filtru, sa vedem daca ma scapa de ea. Pe cutie scrie ca ar fi bun pt diatom algae. E ciudat ca a aparut, fiindca tin lumina aprinsa ff putin, maxim 1-2h pe zi, restul doar lumina din camera.

Tot caut sa mai adaug niste pesti adulti, dar observ ca la noi piata e cam moarta. Crescatorii de pe la noi au doar specii comune, si alea de 1-2cm, iar ce au mai maricei sunt adusi de pe-afara.
In plus de asta m-am lamurit si cu faza aia cu "ia pesti de la crescator, ca nu stii ce paraziti au aia din magazin" ... culmea, fix aia luati de la crescator au venit si cu paraziti si cu ich, in rest n-a avut niciunul nimic, si am luat din mai multe surse.

This message was edited 12 times. Last update was at 16/05/2019 21:31:37

[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu e ciudat ca ai alge maro. Apar in general in bazinele noi iar lumina putina si slaba ii place.
Daca aveai lumina mai puternica se faceau verzi.
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, eu n-as vrea de niciun fel

Am dat drumul la o noua saptamana de tratament cu metro, intre timp.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com