[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul din garaj  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia.ti un PS4 ^^


am, e de aceeasi varsta cu acvariul, da nu vad legatura...sau incerci sa fi simpatic?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2019 10:40:36


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Arata foarte bine. Felicitari!
Legat de unul mai mare ... Uite asa te prinde. Si dupa ce te prinde, nu te mai lasa!


Multumesc! Stiam ca aici se va ajunge. Posibil urmatorul pas sa fie o "largire" a astuia, adica suportul pe care e acum suporta unul cu cca 20cm X10 mai mare.Sa vedem zise orbu'.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Imi place bazinul tau. In prima faza posterul albastru parca era cumva nepotrivit , dar NU . E un bazin frumos , ce mai .
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Maab wrote:Ia.ti un PS4 ^^


am, e de aceeasi varsta cu acvariul, da nu vad legatura...sau incerci sa fi simpatic?


Eram doar glumet ^^ stiu prea bine ce inseamna alegeri in graba ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu am o retinere cu spray barul ala. Ai facut foarte bine ca l-ai impartit in doua si dirijezi sus si jos apa si ce contine ea. Insa ciclul complet este daca il montezi pe geamul lateral din stanga cum vedem noi acvariul ca sa treaca apa pe la toate plantele. Se va vedea si mai frumos pe de o parte, iar pe alta de parte carbonul va fi plimbat si pe la algele care te necajesc

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scorpionul wrote:eu am o retinere cu spray barul ala. Ai facut foarte bine ca l-ai impartit in doua si dirijezi sus si jos apa si ce contine ea. Insa ciclul complet este daca il montezi pe geamul lateral din stanga cum vedem noi acvariul ca sa treaca apa pe la toate plantele. Se va vedea si mai frumos pe de o parte, iar pe alta de parte carbonul va fi plimbat si pe la algele care te necajesc


Dimensiunea acvariului nu ma ajuta absolut deloc sa fac prea multe.Ca sa compensez si sa ajung cat de cat la ceea ce spui tu am imediat langa "inul" de la filtru extern, este in dreapta spate, un alt intern care impinge cu jet destul de puternic pe toata laterala spate.Asa am observat cum apa se plimba prin tot acvariul, dovada imi sta pistia pe care o pot observa usor. Cel mai mult regret ca am 2,3 tipuri de plante care isi doresc mai mult si nu prea pot sa le ofer, ma refer in special la lumina.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:
Maab wrote:Ia.ti un PS4 ^^


am, e de aceeasi varsta cu acvariul, da nu vad legatura...sau incerci sa fi simpatic?


Eram doar glumet ^^ stiu prea bine ce inseamna alegeri in graba ^^


Nu a fost in graba alegerea, acvariul il aveam de prin 2011 si asa cum spuneam inca de la inceput am incercat sa fac ceva cu buget restrans folosindu-ma in mare masura de ceea ce aveam deja. Acum daca un incepator citeste si vede ca eu am controler, butelie, etc. zice ca sunt nebun aducand in discutie "buget restrans". Daca m-as lua dupa capul meu sigur as face unul de 1-2000l si probabil ca tot nu mi-ar fi de ajuns.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ma refeream la xbox ca alegere grabita^^ si da,1000l suna enorm cand ii spui,dar cand ii expui (ca acvariu)devine usor neincapator,sunt sigur ca orice acvarist are impresia ca acvariul lui e cam mic,ca mereu ar putea intretine un acvariu mai marisor.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2019 09:20:43


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

" Dimensiunea acvariului nu ma ajuta absolut deloc sa fac prea multe" . Nu trebuie sa regreti ca " o ai prea mic...a" . Totul e sa stii ce sa faci in el. Pistia nu este un reper, ea traieste aproape de lumina si are radacinile suficient de lungi ca sa traga tot ce poate din coloana de apa. E discutabil ce se intampla cu circuitul de apa, dar tu vezi mai bine ce e acolo. Insa internul trebuie sa impinga apa catre in, nu invers, asa se face circuitul complet. E pacat ca ai bagat bani in instalatii dar nu le folosesti la maxim de eficienta. Ca sa intelegi mai bine ce spun, daca out e in stanga tot acolo trebuie sa fie si internul, iar in-ul trebuie sa absoarba ce imping celelalte. E ca la calorifere: daca turul e in stanga sus, returul e in dreapta jos. Foarte bine ca folosesti un intern, dar el trebuie sa impinga apa in aceeasi directie cu out, in cazul tau de la stg la dr

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

" o ai prea mic...a" . Totul e sa stii ce sa faci in el.
Ziceam de pistia pt ca o vad cum se plimba prin acvariu, sincer grija mea nu e acum fluxul apei, il consider acceptabil motiv pt care am si pus plantele ceva mai nepretentioase in laterale. La inceput am incercat sa pun out-ul pe laterala, cum zici tu, insa fiind prea ingust eram nevoit sa folosesc doar una dintre tevi ceea ce imi facea o valtoare prea mare si imi "vantura" pesti ca la circ

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Asculta ce spune scorpionul. Faptul ca apa se misca in tot acvariul nu inseamna ca circuitul apei prin filtru este eficienta. Sorbul filtrului se pozitioneaza acolo unde apa se “linisteste”. Asta daca vrei si o filtrare mecanica eficienta. In acvarii mici nu e problema ca IN-ul si OUT-ul sa stea in acelasi loc (de ex. filtrele interne functioneaza asa) pentru ca apa revine destul de mult inapoi in zona sorbului. In acvarii mai mari (de la 40-50 cm in sus) ideal este ca cele doua sa fie diametral opuse. Astfel fluxul de apa este “domolit” in zona sorbului iar particulele din apa nu mai trec in viteza pe linga el, sunt usor aspirate de filtru pe IN. Daca nu incape spray barr ul pe latura, scurteaza-l si mareste-i putin orificiile. Vei avea acelasi debit dar un circuit al apei mult mai bun.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, am inteles idea inca de la inceput.Idea mea este ca acel filtru intern sa fie un fel de prefiltru, el sa traga ce este mai gros inainte sa ajunga la in de extern. L-am mai pus asa si pentru ca latura stanga este expusa, este la vedere iar internul este destul de mare si se vedea aiurea. In acelasi timp puterea lui imi "loveste" si bulele de co2 suficient cat macar o parte sa le duca catre laterala stanga iar cele care scapa sa fie plimbate de out.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Tot mai bine e sa ai internul cum spune scorpionul. Pentru bulele de gaz cel mai bun e un skimmer pozitionat deasupra difuzorului. Eventual unul OF care scoate apa pe la baza, prin niste fante.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

uite eu am facut asa: in stg out si filtru intern fara nimic inauntru ca il folosesc pe post de pompa. In dreapta doar in-ul de la filtru. Ar fi trebuit sa las mult mai jos filtrul intern, dar l-am lasat acolo sus ca sa imi vanture mai bine suprafata. Acvariul are 120cm lungime
[Thumb - IMG_20190401_115454 (Small).jpg]

[Thumb - IMG_20190401_115421 (Small).jpg]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

@scorpionul : Ai scos tot din cel intern? Nu se infunda pompa?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am scos tot, tocmai ca nu vreau sa infunde pompa. Am urmarit cu el sa fac doar circulatie de apa. In mod normal trebuia sa bag o pompa de apa, dar nu am avut atunci si m-am rezumat la ce aveam in dotare

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si nu e vijelie dinspre stanga? La filtru intern ce il am cu bureti, cu in infundat ca sa nu traga creveti si tot mi se pare ca sufla prea tare.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

la mine e ok. La tine trebuie sa adaptezi daca ideea ti se pare ok. Eu am pus un filtru care sa fie ok pentru mine. Am si varianta mai mica a filtrului, dar era prea mica ca debit, asa ca asta a fost ok. Din fericire eu am putut face comparatie intre filtre si am ales ce mi-a convenit

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vad ca folosesti o anumita linie de fertilizare, exceptand cazul in care nu esti direct producatorul , care este parerea ta? Merita schimbata linia DIY pe care o am acum cu asta? Adica fara sa fac teste observ ceva carente la plante dar tot incerc sa ma conving ca sunt de la lipsa de lumina si nu de la lipsa de ceva. Ca sa fiu mai exact, de cca 3 saptamani nu mai bag micro, deloc, am senzatia ca e una din cauzele algelor, ca fac o supradozare, din ce am mai citit se pare ca si substratul de la JBL contine fier...Macro dau zilnic 3 ml la un volum de cca 90 l + carbo de la cei pe care ii vad la tine. Evit sa spun numele pt ca am impresia ca nu avem voi si se supara marele admin

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

uite aici postarea 226 o parere personala http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/220/40754.page#p405557

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com