[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
West-Africa river  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lemon wrote:I-am zis Filofteea pentru ca prea se da sfanta cand o alearga Marcel, ca ea nu vrea, ca ea nu stie, ca nu a mai facut inainte...

De obicei, asa se intampla atunci cand femela nu are icrele "maturizate" in abdomen... de aia e bine sa existe "ascunzisuri" in acvariu, pentru ca amarata sa se poata ascunde.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:
Lemon wrote:I-am zis Filofteea pentru ca prea se da sfanta cand o alearga Marcel, ca ea nu vrea, ca ea nu stie, ca nu a mai facut inainte...

De obicei, asa se intampla atunci cand femela nu are icrele "maturizate" in abdomen... de aia e bine sa existe "ascunzisuri" in acvariu, pentru ca amarata sa se poata ascunde.


Sau daca femela e la menopauza

Cryptic Cherries - West-Africa river
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Lemon wrote:Adica vrei si tu familie moderna? Care iubeste curcubeul?


Pot sa incerc o vesnicie, nu pot depasii "concurenta"...daca ma.ntelegi ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Marcel o cam incinge pe Fili.
Ii da dupa cap.
Ea saraca se ascunde, dar omul vine matol si face urat.
Sa pun ceva in apa sa nu se infecteze? Eu vad ca acolo i-au sarit solzii.

image
image

Cryptic Cherries - West-Africa river
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Aveam noi o vorba in cartier acu 10 ani: "i.am dat de i.au sarit solzii" cu referire la actul sexual ^^
Schimburile de apa ar trebui sa fie de ajuns,insa pt a fi sigur incearca sa citesti ce unguente ai putea folosii

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Update.
Solzii i-au crecut la loc. femelei. E pace si liniste. Planetele s-au adaptat, in sfarsit s-a adaptat si Ceratopteris Th ca planta plutitoare, ca la inceput se topea intr-una.
Insa, mai bine s-au adaptat algele versi, cresc pe orice, fie el geam, lemne sau plante.
NU dozez CO2 presurizat.
Fertilizez cu 6 ml de micro, 6 ml de macro Masterline saptamanal si 4 ml Carbo zilnic.
Lumina 7 H / zi.
Schimb de apa saptamanal aproximativ 50%. direct de la retea.

Nu stiu cum sa fac cu aspiratul, nisipul asta (JBL Sansibar) e foarte usor si se ridica imediat. Momentan aspir de la 1 cm distanta de nisip, incerc sa nu il ridic (ma gandesc ca poate si asta poate fi o cauza a bunastarii algelor). Ca sa nu mai zic ca intr-o saptamana aproape se umple suprafata nisipului cu fecale, in conditiile in care nu hranesc mult.
O sa urc si poze.

image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2018 15:02:52


Cryptic Cherries - West-Africa river
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Algele se dezvolta daca au cu ce se hrani adica fosfati , silicati. Faptul ca se aduna mizerie si sta acolo o saptamana inseamna ca incarcatura biologica a acvariului e mare(kk si mancare neconsumata), ai doua optiuni ori hranesti mai putin, ori/si mai faci un schimb de apa(sau chiar mai multe). Vezi ca mizeria nu e numai la suprafata substratului ci si in profunzime, faptul ca il "gadili " doar la suprafata inlatura doar partial resturile si face sa se ingroase mizeria stagnanta din profunzime, nu stiu cat de gros ai substratul dar se aspira cam 1-1,5 cm si din profunzime, nisipul il speli si il pui inapoi. acum pentru inceput poti face treaba asta mai des. Substratul se incarca atat mai mult cu cat ai granulatia mai mare, adica spatial dintre granule daca e mare aduna mai multe resturi. Ar trebui granulatie intre 0-2,5 cel mult
[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Granulatia e foarte mica, e aproape nisip.
Meclemul il iau de 2 ori pe saptamana.
Mancare nu dau deloc multa.
O sa incerc cu 2 schimburi pe saptamana, sa vad daca am vreo imbunatatire.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2018 15:43:49


Cryptic Cherries - West-Africa river
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Schimburile mai dese in mod sigur ajuta(tot cate 50 la suta), doar trebuie sa te tii de ele un timp
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Scriu si eu aici daca imi permiteti,doar ma laud ca au eclozat vreo 30 puisori din a2a ponta(in prima,au fost mancate/pierdute toate..sunt atat de mici si draguti,i.a pus sub o piatra din pesgers creata de mine pt ei...masculul deja si.a pierdut interesul de a pazii desi a fost fff perspicace,a ramas doar femela de paza..mai am 3 jewel medii n acvariu cu perechea,au crescut toti 5 impreuna,vreau sa continue a fi impreuna si pe perioada "zborului".

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Update.
Dupa ce am indesit schimburile de apa, alga a inceput sa dea inapoi, ma refer la cea neagra.
Cea verde, mai putin. Dar nu renuntam...
Ma gandesc ca o fi si de la lumina prea alba.

image
image

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Video update dupa 5 luni.
Pacat de algele alea...


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline


Nu merge urcat de pe telefon

Cryptic Cherries - West-Africa river
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Arata super acvariul si pestii.sa nu faci schimbari majore

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Superbi pestanii , felicitari.
Dpdv al algelor nu e grav ... din filmulet am vazut ca ai avea BBA, GSA si ceva fuzz. BBA-ul se face de la mizerie, lipsa/fluctuatii co2, GSA-ul de la lumina prea multa si fosfati prea putini, iar fuzz-ul se face de la lumina puternica. Partea buna e ca parca Anubias-ul e cel afectat , aceasta fiind oricum o planta magnet de alge datorita cresterii incete. Dc vrei sa mai dispara din algele de pe ea trebuie ori sa o muti la umbra ori poti introduce niste plante de suprafata care sa mai manance din nutrienti si sa reduca lumina care ajunge pe ele.
Daca insa nu te deranjeaza algele, lasa-le asa .

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am luat cateva plante de suprafata, inca un Anubias Coffeefolia.
Bobiltis-ul da frunze noi, cam 1 la 2-3 saptamani.
Algele au mai disparut, acum incerc sa schimb de 2 ori pe saptamana apa, plus ca am mai ridicat lampa si i-am si micsorat programul la 7h.

Cateva poze
image
image
image
image
image

This message was edited 2 times. Last update was at 19/10/2018 12:33:25


Cryptic Cherries - West-Africa river
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Am tinut si eu pestii astia cu ani in urma. Sint deosebit de frumosi.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul arata misto, pestii-s superbi si se vede ca situatia incepe sa se stabilizeze... un bazin se maturizeaza in cam 6-10 luni (la apa dulce) si in 12-18 luni (la apa sarata).
O sa vezi ca algele dispar incet-incet... iti ramane de rezolvat doar problema agresivitatii.
Bazinul e mic, iar daca ei incep sa se bata, atunci sa stii ca eu nu vad bine pestele ala care o sa fie mai "slab" (probabil, femela).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

S-au mai potolit, acum mai au cate o repriza cand se iau bot in bot, dar nu se mai musca, doar se apuca si isi dau drumul imediat. Femela nici macar nu se mai ascunde, isi vad fiecare de partea lui de acvariu.

Cryptic Cherries - West-Africa river
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Dap acvariul arata bine(si pestii), pacat ca e cam mic pentru cei doi de aici problemele care au fost si probabil vor mai fi, ideal ar fi o casuta mai mare

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2018 12:35:25

[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com