[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor alegere acvariu marin  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Keep it simple:
Compartiment 1 - 15 cm skimmer si ce alta filtrare mecanica mai ai
Compartiment 3 - 15 cm pompa retur, cu despartitor mic si plasa anti-alge. Arunca aici un saculet de siporax/matrix..ce vrei tu, de-a lungul/latul cum iti incape..ii mai poti construi din egg-crate o cusca pe toata inaltimea compartimentului..daca e siporax il aranjezi in metoda Pavelescu ) si cand ti se pare ca e imbacsit si vrei sa il limpezesti, doar scoti cusca.
Compartiment 2 - cm: cati mai raman - refugiu chaeto si caulerpa cu 3-4cm substrat, nu mai putin, miracle mud, pe jumate din fundul refugiului, cam 2 kg estimez ca iti incap. Peste 6 luni mai pui si in cealalta parte tot 2 kg si cand implinesc 1,5-2 ani schimbi cate unul, incat in 6 luni sa ai mm nou.
De peretele dintre comp 1 si 2 poti agata un reactor antiphos slim sau pur si simplu saculetii cu gfo si carbon.
Daca ai timp te invit la o bere/cafea/cico sa vezi cele 1,5 acvarii marine ale mele, de "incepator", sa vezi de ce sunt fanatic al refugiilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2017 20:13:29

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am si eu doua acvarii AIO:
- Aqua one AquaNano 40 (cub de 40 cm)
- Red Sea Max 130 (130L)

Sunt o mare durere in c*r.

Ori se colmateaza ciorapul si scade nivelul in camera pompei si incepe sa scuipe bule de aer, ori se evaporeaza apa si scade nivelul in camera pompei si incepe sa scuipe bule. Sau amandoua. Ca atare, poti folosi un ATO doar daca ai un debit mic al pompei de recirculare.

La AquaNano40 am o pompa de Eheim Classic 300 la minim si nu am probleme cu colmatarea. Totul in filtru merge in regim relativ anaerob.

In RSM130, am doua pompe de 550lph. Folosesc perlon pentru filtrarea mecanica, care trebuie schimbat la doua zile (sau trei zile daca opresc una din pompe).

Ideea e ca AIO = pa vacante.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

da, m-am gandit si eu la asta.
cel mai mult ma stresa ATO pt ca nu ma vad dand 150 de eur pe unul dar de cad mi-am dat seama ca pot sa pun un vas sus pe perete m-am mai relaxat.
cat priveste filtrarea mecanica, o sa o scot cand merg in vacanta.

oricum mai e si problema skimmer-ului, nu?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2017 23:39:09




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Humbert wrote:da, m-am gandit si eu la asta.
cel mai mult ma stresa ATO pt ca nu ma vad dand 150 de eur pe unul dar de cad mi-am dat seama ca pot sa pun un vas sus pe perete m-am mai relaxat.
cat priveste filtrarea mecanica, o sa o scot cand merg in vacanta.

oricum mai e si problema skimmer-ului, nu?


Un ATO cu doua switchuri de nivel (level, safety/dry pump) costa 40 de lire.
Unul optic pe la 100 de lire.
Skimmerul nu e o problema, fortezi din peretii despartitori ce nivel doresti.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

Ma refeream la faptul ca se umple cupa skimmerului - chiar sunt curios cum faceti in vacanta. Se poate gauri cupa si atasa un furtun? Tunze de ex. are o astfel de cupa cu furtun pt vacanta (costa cat 1/3 din skimmer )

Poti sa-mi dai link cu ATO ala de 40 de lire? Merci.
Avum vad ca pt un ATO diy nu-ti trebuie decat 1 sau 2 float switch-uri si un releu.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2017 06:47:01




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ultima postare pe subiect...promit sa nu mai insist :

- un acvariu cu refugiu "alive and kicking" NU MAI ARE NEVOIE de alta filtrare mecanica decat skimmer; discutabil si acesta de la o anumita incarcatura biologica in jos si corali soft. Doar daca nu vrem sa depasim recordul de pesti pe litru. Din nou este discutabil proverbul/teorema/axioma/ideea/etc : "refugiul trebuie sa fie cat acvariul de mare"
- skimmer Tunze 9004 am si eu. Skimeaza fff umed si refuleaza din orisice motiv (herbtana, vitamine, mortaciuni, etc). Nu ai vrea sa dreneze tot acvariul printr-un furtun exterior...mai bine refuleaza in prima camera. Are niste gauri mici in capac, si de obicei cand refuleaza se deschide capacul spre partea din fata. Niciodata acest skimmer nu e in stare sa produca "black coffee", mai degraba un ceai mediu. Deci daca refuleaza, nu e un dezastru. In plus are in cutie si niste prelungitoare pt suportii magnetici, care-l departeaza nitel de sticla acvariului.. sunt facute pt acvariile cu rama.
- pentru a preveni golirea camerei pompei, acel ultim despartitor lipit de fundul acvariului ar trebui sa aiba un sfert din inaltimea unuia normal, restul fiind plasa/burete/egg-crate. Daca dintr-un motiv sau altul scade nivelul apei (evaporare, etc) exista suficienta rezerva in cele 2 camere. Dar tot ramane un pic pe fundul penultimei camere cu refugiu, cat sa supravietuiasca refugiul si ganganiile aferente, nivelul apei fiind dat de inaltimea pseudo-despartitorului. Prefer sa crape pompa decat sa moara refugiul, caruia ii trebuie multe luni sa redevina eficient. Daca chiar se doreste back-up la back-up, in sump-uri unde ai destul spatiu, se mai pune o pompa mica, doar cat sa agite refugiul in caz ca nu mai exista flow prin sump.
- nu te grabi cu ATO, acvariul are capac, evaporarea va fi minima in perioada de iarna....poti completa si "al mano". Ai timp pana la vara sa construiesti unul.

Succes!

This message was edited 3 times. Last update was at 04/10/2017 08:37:14

bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un sump mai are un avantaj major fata de AIO - in cazul sump-ului skimarea de suprafata se obtine natural, prin caderea apei si functioneaza practic la orice debit prin overflow; la AIO depinde de pompe si de nivelul apei si e PITA (pain in the a...s) - daca nivelul apei e prea ridicat nu mai ai skimare, daca e prea jos , odata cu apa va trage si de aici zgomot, bule in display, etc. Nivelul optim e problematic de mentinut cu un ATO cu float switch (la 40Eur nu gasesti altceva presupun) si la o suprafata de 60x60cm.
Asta a fost motivul principal pentru care eu am trecut de la filtrare interna la sump. In plus, un sump iti lasa mult mai mult loc pt schimbari, upgrade-uri si asta e un aspect fundamental in orice hobby.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu nu neg ca e fain sa ai refugiu, dar daca nu poti face unul suficient de mare si care sa nu se vada (sau sa se vada, dar sa aiba un impact estetic pozitiv), nu cred ca merita efortul. Eu am facut doua refugii la cub din Breeding Boxes pe care le-am pus pe exterior de-o parte si de alta a acvariului, cu o parte din debitul de retur curgand prin ele. Erau eficiente, dar pierdeam puncte la capitolul liniste in casa / mariaj.

Legat de skimmer, daca ai rabdare, il reglezi in timp. Eu am cateva skimmere (inclusiv din cele pentru acvarii mari - Deltec MCE600, Tunze 9006, Tunze 9410) dar in acvarii ma bazez pe trei skimmere Tunze 9002 si doua skimmere Ocean Free cu piatra de lemn si pompa de aer. La mine skimmerele sunt reglate pentru a se opri din colectat in cupa inainte sa reverse cupa. Perioada ideala de curatire a cupei e de patru zile, apoi skimmerul nu mai scoate skimmat apos, ci doar depune namol pe gatul skimmerului. Acel namol rupe tensiunea superficiala si ca atare spuma nu mai ajunge pana in cupa, ca atare totul se depune pe gat. Asta inseamna ca daca nu curat cupa patru luni, voi avea tot un deget de skimmat pana la buza gatului, dar cu un strat gros de namol pe gatul skimmerului.
Acum la capitolol cat de des, la acvariul de carantina nu cred ca am curatat cupa in ultimele sase luni. Daca vrei pun poze si dau un deget prin namol sa intelegi mai bine.

Vad ca iti vine greu sa te desprinzi de ce stii la acvariile plantate, nu e un lucru rau, dar te vei chinui mai mult.
De exemplu: pui lumina de refugiu prin sticla din spate. In aproximativ doua saptamani o sa sfarsesti cu un inceput de alge pe sticla, care vor necesita curatire zilnica. Daca la inceput ai microalge, usor de curatat, in timp ele vor lasa locul algelor coraline, care sunt mai greu de curatat (ai nevoie de lama). Daca tu reusesti sa bagi lama in compartimentul acela, te felicit. Dar daca trebuie sa o si faci des, te compatimesc. In general la marine incerci sa fortezi lumina sa nu cada direct pe sticla acvariului, altfel sfarsesti cu munca suplimentara.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

btw..declar cea mai buna lampa ever pt refugiu. Merge de aproape 3 ani, in fiecare zi, iar in ultimul an undeva la 14 ore pe zi... si ma intreb cat o mai tine
https://www.amazon.co.uk/Hidom-Aquarium-Clip-Light-Lighting/dp/B00BGBV75Y/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1507114597&sr=8-1&keywords=hidom+al-2
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Uite filmul cu skimmerul. Se vad si infamele microalge de pe geam.
Oricum, cu ocazia acestui filmulet (si a celui in care curat algele), am curatat skimmerul, geamurile si am facut un schimb de 25% apa.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Filmul cu curatat algele:


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

am comandat 5 kile din cea mai ieftina piatra (tuf de la nevertebrate) cu gandul sa pun deja piatra la murat.
voi pune doar piatra uscata in acvariu, nu ma ating de live rock, poate sa dureze si 3 luni.

intrebarea e - care e cea mai buna metoda de a "cura" piatra uscata?

acidul muriatic iese din discutie, ma gandeam la inalbitor, dar am citit pe eticheta ca e foarte toxic pt mediul acvatic, pe termen lung, asa ca nu stiu ce sa zic - poate recomanda cineva o marca de inalbitor pe care a folosit-o? sau merge oricare, chit ca e toxic pt mediul acvatic, daca e clatita bine bine?

metode mai naturale asa exista? otet? apa oxigenata?

multam



um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Poti folosi lejer otet diluat si inalbitor neparfumat concentrat.
Nu te sfatuiesc sa folosesti otetul insa pentru piatra, pentru ca ti-o dizolva.
Inalbitorul concentrat arde tesuturile vii si iti sterilizeaza piatra (algele supravietuiesc uscate fara probleme). Dupa ce scoti piatra din solutie, hipocloritul se descompune, nu ramane nimic toxic odata uscata. Procesul nu e imediat, dar nu dureaza mult (eu o las intr-o galeata in ploaie, aici rar sa nu ai ploaie in fiecare saptamana). Dar daca o clatesti in cateva ape, se duce aproape imediat. Iti dai seama dupa miros.

Legat de tratamentul cu acid muriatic, otet sau nimic pentru reducerea fosfatilor din piatra, vezi studiul celor de la BRS, e foarte bine gandit si executat. De asemenea, sper ca numele Mark Callahan iti spune ceva. El e mare fan dry rock, posibil sa fi scris exact cum trebuie procedat cu piatra.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2017 21:51:44


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

Vazusem filmuletul de la BRS, dar cum ei nu zic ce inalbitor folosesc si eu am citit pe eticheta celui pe care ma gandeam sa-l iau ca e f toxic pt mediul acvatic, na, nu mai stiu ce sa fac.

Asa stiam si eu, ca hipocloritul de sodiu se descompune la aer.

Deci bine, o sa le pun in hipoclorit.
Merci.



um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Tratamentul cu inalbitor e peste noapte.

La murat, piatra se pune cu apa sarata, pompa de circulatie (nu exista limita superioara la debit, cu cat mai mare, cu atat mai bine) si un incalzitor.
Eventual niste bacterii nitrificatoare, despre care unii zic ca-s ulei de sarpe si altii jura ca iti grabesc semnificativ ciclarea. Eu sunt din a doua categorie.
Si specific cu Dr. Tim's One and Only Nitrifying Bacteria (saltwater sau reef, e acelasi produs).

De asemenea, ar putea fi util sa cumperi niste bureti, sa-i toci marunt si sa-i raspandesti prin butoaie. Si copepozi, viermi penati, alti filter feeders, ca sa insamantezi putin piatra.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

Da, asa planuiam sa fac. Dr Tim n-am gasit pe la noi, am luat Prodibio.
Ma gandeam sa pun si niste mancare congelata.
Nu ma grabesc, oricum standul si acvariul o sa dureze vreo luna.



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

cu ajutorul colegului adibv (multumesc) am ajuns la acest design de sump intern

nu-mi este clar cat va fi nivelul apei in acest sump in camerele 2 si 3, la prima vedere pare ca va fi cam cat e si in acvariu

daca are cineva vreo parere, apreciez

image

pompa cred ca o sa o iau de 3000 pana la urma, pentru ca daca nu iese faza cu algele, in camera 2 pot sa pun un reactor ceva si e cel mai simplu sa fac o derivatie de la pompa decat sa pun o alta pompa special pt reactor

This message was edited 2 times. Last update was at 05/10/2017 11:16:16




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Uite cum arata un sump de RSM C-130.
La RSM C-250, lucrurile sunt putin mai elaborate.

[Thumb - 130-filtration-system_new.png]

[Thumb - 250-filtration-system.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2017 13:45:03


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Uite, am exemplificat aici cum poti controla nivele si caderi de apa si diverse tipuri de compartimente.

Caderea de nivel dupa pieptene este influentata de puterea pompei, de grosimea dintilor si a spatiului dintre dinti si de inaltimea celui mai inalt perete despartitor care pleaca de jos (daca il faci mai putin inalt decat baza dintilor nu vei avea cadere de nivel / skimmare de suprafata indiferent de debit si caracteristicile dintilor).

In primul compartiment, apa circula de sus in jos. Bun pentru media rack.
Al doilea compartiment are circulatie minima, perfect pentru un refugiu cu Miracle Mud. Te poti astepta la niste turbulente in straturile superioare, acolo poti lasa un ghem de chaetomorpha si acesta probabil ca se va rostogoli.
Al treilea compartiment va circula apa de jos in sus.
Al patrulea compartiment este compartimentul pompei de recirculare. Acolo, nivelul apei va varia in functie de cantiatea totala de apa din sistem. Acolo se va vedea evaporarea. Tot acolo este ideal sa pui senzorul de nivel. Ideal, pui pompa pe fundul compartimentului si fortezi apa sa vina de sus in jos. Daca lasi loc mai mult, fluctuatiile de nivel vor fi mai lente, in plus, poti pune tot acolo si ceva reactoare (exista modele ne-influentate de nivelul apei). Daca este prea multa apa in sistem, aceasta camera va sta plina si nu mai ai caderi de nivel intre display si camerele din sump.

O ultima chestie de care trebuie sa tii cont: ce se intampla la colmatarea totala a unui compartiment. Ideal prevezi niste bypass-uri de siguranta peste despartitoare, dar poti face acelasi lucru cu bypass-uri intre sump si display (la cresterea nivelului apei in display aproape de buza acvariului, apa sa curga peste placa despartitoare direct in sump). Astfel, eviti inundatii si eviti si rularea pompei de retur pe uscat.

[Thumb - sump.png]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

intre timp am schimbat designul, fiind instruit de colegul adibv, pt ca in varianta de mai sus nivelul apei variaza in camera skimmer-ului, ceea ce nu e bine

acum arata asa

image

ce nu stiu in continuare

1. cat de inalti sa fac dintii (primul semn de intrebare din desen) - ideea e sa nu scada prea mult nivelul apei in display, ca nu-mi place cum arata, mai ales ca acvariul va avea capac, dar pe de alta parte nici nu vreau sa ajung f usor cu pompa de uscat

2. ce inaltime sa aiba peretele verde (al doilea semn de intrebare) - tu spui ca daca e mai jos decat dintii nu o sa fie cadere si deci nici skimare? dar asta nu depinde de nivelul din camera a 3-a, care e camera pompei, nivel care scade odata cu evaporarea? nu imi este clar de ce nu exista skimare de suprafata fara cadere .... unde are loc skimarea de suprafata, nu la dinti?

daca trebuie sa fac perete verde mai inalt decat baza dintilor atunci inseamna ca trebuie sa fac dintii mai inalti pentru ca daca fac dintii de, sa zicem, 3 cm, peretele asta verde o sa fie la 2 cm de suprafata si mi-e teama ca nu o sa mai treaca suficienta apa peste el plus ca skimmer-ul va sta foarte sus si o dau in probleme cu inaltimea capacului acvariului (apropo, skimarea de suprafata cu o face si skimmer-ul?)

3. peretele despartitor al pompei - nu stiu la ce inaltime sa fac corespondenta intre camera algelor si pompa (acolo unde sunt linile punctate rosii o sa dau gauri)

intre alge si pompa initial facusem perete doar de 10 cm si urma sa fie un gratar cu burete pana sus in ideea de a lasa apa sa treaca dar nu si algele, insa ma gandesc ca daca dau gauri cantitatea de burete necesara e mai mica (ca vad ca aproape toata lumea e impotriva buretelui la marine)


of, ce complicat e sa fac un amarat de sump intern - vezi de aia nu vreau eu sump extern )

PS o sa am ATO

This message was edited 5 times. Last update was at 08/10/2017 15:17:08




 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com