[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cresterea pestilor killi  XML
Forum Index » Killie
Author Message
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In camera unde stau acvariile si puii am o temperatura de 23-24°C; 21°C e cam rece pentru ei. Este o posibila cauza a decesului. Apa din acvariile cu puii are acelasi tratament ca si in acvariile cu maturi; de fapt eu iau apa din acvariile mari si adaug la cateva zile cate o cana-doua in acvariile cu pui, iar in acvariile mari adaug apa proaspata, netratata. Obisnuiesc, atunci cand am posibilitate, sa colectez apa de ploaie si sa folosesc acea apa pentru adaugare in acvariile mari (la speciile cu Ph scazut). Exceptand speciile anuale, eu obisnuiesc ca dupa ce culeg icrele sa le tin cateva zile intr-o carerola/vas cu apa din acvariul parintilor si o picatura de albastru de metilen (imunizare si protectie impotriva fungilor)(am mai amintit de acest lucru). Apa se face putin albastruie, nu albastru intens. Acesta e tratamentul pe care-l aplic.
Se poate intampla oricui sa-i mai moara cate un pui-doi, dar nu in grup.

[Thumb - 20180211_165019.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2018 22:48:52

Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un mic filmulet cu masculul de Aphyosemion australe orange

https://youtu.be/-B8PWB3-mUs
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cateva poze cu masculul de Aphyosemion australe orange facute azi. E o bijuterie in acvariul meu

[Thumb - 20180316_080620.jpg]

[Thumb - 20180316_081145.jpg]

[Thumb - 20180316_081054.jpg]

[Thumb - 20180316_080916.jpg]

opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Sunt printre cei mai linistiti, poate chiar cei mai linistiti, killifish. Foarte frumosi!

Mama prostilor e mereu gravida!
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa este, sunt foarte frumosi, linistiti si merei vioi. Insa cu parere de rau nu prea ii mai intalnesti in acvarii.
Multi isi doresc culori pronuntate in acvariu, iar acest peste indeplineste perfect preferintele. Eu am tinut din ei intr-un timp cu multi pesti comunitari mai linistiti si s-au simtit perfect.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Nu stiu de ce nu mai vor acvaristii sa ii tina in acvarii, dar sriu ca eu am tinut un trio in 54 de litri, impreuna cu puii lor si cativa creveti. Nici macar nu bagau in seama crevetii

Mama prostilor e mereu gravida!
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cred ca nu ar vrea sa-i aiba, caci sunt superbi, ci doar ca nu prea stiu de ei si nu se gasesc usor, plus ca sunt un pic mai greu de inmultit. Pentru inmultire e neaparat sa se tina cont cu strictete temperatura si ph-ul.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2018 07:14:53

Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pseudepiplatys annulatus (Clown Killifish)

Este unul din cei mai mici killi, daca nu chiar cel mai mic. Este un peste ce sta mai mult la suprafata apei si este foarte pasnic. Poate convietui cu alti killi pasnici (ex. Aphyosemion australe).
Are un aspect foarte frumos, dungi mai deschise alternate cu altele mai intunecate. Cea mai frumoasa este coada masculilor; un albastru deschis cu dungi rosii-portocalii.
Acest peste creste pe larg în zonele joase de coasta din sudul Guineei si Sierra Leone pana in nord-vestul Liberiei (în jurul Monroviei).

Ajunge la o lungime maxima de 30 - 35 mm. Acvariul trebuie acoperit, deoarece au tendinta sa sara (instinctul de prindere a insectelor de la suprafata apei).
Are nevoie de o temperatura de 20 – 26 °C; un pH 4.0 – 7.0 si o duritate a apei: 18 - 143 ppm
Este un peste non-anual si depune icrele in mopuri la suprafata apei sau pe platele plutitoare, precum si in moss-ul atasat de buturugi. Icrele sunt foarte mici si trebuie tratate cu mare atentie.

Pentru reproducere se recomanda un mascul la 2-3 femele. Incubarea este in jur de 9-12 zile la 24-25 ° C
Este important sa omiteti nevertebratele mai mari, cum ar fi melcii sau crevetii din rezervorul de reproducere, deoarece acestia vor consuma icrele.
Puii mici trebuie hraniti cu infuzorii, apoi cu nauplii de Artemia, microviermi.

[Thumb - clown-killifish-epiplatys-annulatus.jpg]

[Thumb - 20160312_074722.jpg]

[Thumb - image-1-15.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 21/03/2018 00:22:49

bogdan_eduard_daniel
Junior member

Joined: 28/02/2014 10:04:04
Messages: 15
IP:
Offline

As avea si eu nevoie de un mascul.
Am 3 femele.Una matura si 2 pui.Acesti 2 pui care au cam 2 luni tind sa cred ca sunt tot femele.
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu parere de rau, eu nu am disponibila aceasta specie acum.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Frumoasa tare ... Parce cea mai ... cu personalitate!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan_eduard_daniel
Junior member

Joined: 28/02/2014 10:04:04
Messages: 15
IP:
Offline

Dar il cunosti pe cel care are annulatusul din emacel acvariu?
Dau la schimb femela sa u alta specie de killi.
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu parere de rau, nu cunosc pe nimeni care sa aiba aceasta specie acum.
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Diferente colorit - masculi/femele

Aproape la toate speciile de killi masculii au un colorit foarte pronuntat, in timp ce la femele coloritul este cu mult mai slab sau aproape deloc.
Daca pe masculi ii deosebim usor dupa colorit, pe femele devine uneori aproape imposibil a le deosebi, mai ales daca fac parte din aceeasi specie (ex. Fundulopanchax sau Chromaphyosemion etc.)
De aceea este important sa nu se amestece in acelasi acvariu specii diferite, insa apropiate intre ele. De exemplu nu este nici-o problema a pune in acelasi acvariu Fundulopanchax gardneri nigerianus, Aphyosemion australe si Pseudepiplatys annulatus sau Aplocheilus lineatus deoarece se deosebesc vizibil, precum masculii asa si femelele. Insa devine o situatie inacceptabila sa fie pusi in acelasi acvariu Fundulopanchax gardneri nigerianus si Fundulopanchax gardneri mamfensis, deoarece fac parte din aceeasi specie, subspecii diferite, si femelele sunt practic asemanatoare, nemaiputand ulterior a le distinge.

O alta criozitate apare pentru multi atunci cand au pui mici, incep sa creasca si unii ar dori sa stie cati masculi si femele au in acvariu. Nu este un lucru tocmai usor, deoarece pana la o anumita perioada de timp si lungime a pestilor nu se pot diferentia cele doua sexe. In general puii incep a se colora (masculii) cand au atins cel putin 1,5 cm. La putine specii putem observa diferenta de sexe la o dimensiune mai mica.

Ca exemplu, mai jos am pus o schema a evolutiei puilor de Fundulopanchax gardneri nigerianus Makurdi, unde se poate observa clar, in urma unor analize atente, evolutia coloritului la ambele sexe. Desi masculul se poate diferentia putin de femela pe la 1,5 cm, totusi diferentierea clara se observa abia cand atinge 2-2,5 cm. Dupa ce si-au capatat coloritul in totalitate, chiar daca nu au atins marimea maxima (acesti pesti ating max. 6-7 cm), masculul si femela sunt gata de reproducere.


[Thumb - Fundulopanchax.png]

This message was edited 4 times. Last update was at 17/05/2018 23:14:36

Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Detin in prezent urmatoarele specii de killi:

Killi de apa acida (pH 5,5-6,5)

Aphyosemion australe `Cap Lopez`
Aphyosemion australe orange
Aphyosemion bualanum Batibo ADL 13/22
Aphyosemion calliurum `Funge ADL 2013-39` (Nigeria)
Aphyosemion celiae celiae Teke CXC 21
Aphyosemion cognatum "CI 2008"
Aphyosemion elberti "Diang JVC 08"
Aphyosemion escherichi FCCO 13/14 Dolisi
Aphyosemion lamberti GHH 97/11
Aphyosemion marginatum "GJS 00/29 Bengui 1-2"
Aphyosemion punctatum "Buong Bai"
Aphyosemion Striatum GEMHS 00/33 (Guineea Ecuatoriala)
Aplocheilus lineatus ''Gold"
Diapteron cyanostictum GBH 01/15
Fundulopanchax gardneri gold
Fundulopanchax gardneri nigerianus
Fundulopanchax gardneri `Nsukka` (Nigeria)
Fundulopanchax marmoratus `Mbonge` (Camerun)
Fundulopanchax sjoestedti niger delta (Nigeria)
Melanorivulus sp. HvdB 2015/4 San Matias (Bolivia)
Pachypanchax playfairii (Seychelees)
Pseudepiplatys annulatus "Conakry"

Killi de apa alcalina (pH 7,5-9,0)

Aphanius anatoliae anatoliae iconii „Kovada Kanal“ (Turcia)
Aphanius anatoliae anatoliae Lake Is?kl? near Beydilli (Turcia)
Aphanius anatoliae transgrediens Acigol (Turcia)
Aphanius apodus "Ain M´lilla" (Algeria)
Aphanius arakensis "Namak River" (Iran)
Aphanius danfordii "Soysalli", (Turcia)
Aphanius dispar dispar Al Arbaeen Lagoon ASC 2011-03 (Arabia Saudita)
Aphanius farsicus `Lake Maharlu`, (Iran)
Aphanius fontinalis TR-HS 2009, Yarisli Spring (Turcia)
Aphanius iberus `Alt Emporda`, (Spania)
Aphanius iberus `La Albufera D 89`, (Spania)
Aphanius iberus `Peniscola`, (Spania)
Aphanius isfahanensis " Zayandeh river, Ezhyeh/2008" ,( Iran)
Aphanius marassantensis "Kirsehir", TUBCD 05/19, (Turcia)
Aphanius mento „Elbistan“ (Turcia)
Aphanius mento „Zengen“ (Turcia)
Aphanius mento „Kirkgoz“ (Turcia)
Aphanius mento (similis) Eregli (Turcia)
Aphanius mento „TR-K 2006, Titreyengöl“, (Turcia)
Aphanius mento (striptus) "Nahal Kibbutzim", (Israel) )
Aphanius meridionalis Kasapinar spring, Mursal/2012, (Turcia)
Aphanius saourensis Mazzer (Sahara aphanius) (Algeria)
Aphanius sirhani Asraq Oasis, (Iordania)
Aphanius villwocki `Pasha Abbassalim` (Turcia) )
Aphanius vladydovi ?Boldaji basin?, (Iran)
Aphanius vladykovi ?Gandoman?, (Iran)
Cyprinodon alvarezi "El Potosí" (Mexic)
Cyprinodon eremus "Quitobaquito spring" (USA)
Cyprinodon nevadensis mionectes "Point of Rocks" (USA)
Valencia letourneuxi `Sidari` (Corfu, Grecia)


Mentionez ca am prezentat aceasta lista la solicitarea unor colegi acvaristi din dorinta de a sti ce specii de killi mai sunt in Romania.
Nu-mi doresc ca in acest topic sa discut despre vanzarea anumitor specii de pesti sau icre (exista alt topic pentru aceasta).
Multe din speciile afisate le am ca urmare a colaborarii cu prietenii acvaristi din UE, altele procurate la licitatiile internationale. Unele specii s-au dovedit a fi mai greu de intretinut (mai ales cand am avut de a face cu pui mici) si a fost nevoie de o reinnoire constanta a exemplarelor.
In general, este mult de lucru cu ei, dar satisfactia mentinerii speciei si perpetuarea ei e mai greu de exprimat in cuvinte.
Ca un rezultat al pasiunii pentru acesti pesti, am avut bucuria sa stiu ca anumite specii din colectia mea au ajuns (in forma pestilor vii sau icre) la colectionari din mai multe tari (Romania, Franta, Italia, Spania, Germania, Marea Britanie, Polonia, Rusia, SUA).
Imi mentin speranta ca si la noi in tara va creste constant numarul iubitorilor de killi, intrucat multa informatie referitoare la ei a devenit cu mult mai accesibila.
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pachypanchax playfairii

Pachypanchax playfairii, panchaxul de aur, este singura specie de peste de apa dulce endemica pentru Seychelles, un grup de insule din Oceanul Indian, la est de Tanzania si singurul membru din genul sau aflat în afara Madagascarului. In mediul natural, creste printre plantele plutitoare de la suprafata apei. A fost descoperit de Robert Playfair în Seychelles în 1863.

Conditii de apa:
Temperatura : 18 - 24° C
pH : 6,0 - 8,0
Duritate : 90 - 268 ppm

Depun icrele in mopuri. Este recomandata culegerea icrelor.
Este un peste frumos si foarte vioi. Se recomanda un mascul la doua female. Pentru un trio, un acvariu de 25-30 litri este sufficient.

[Thumb - Pachypanchax playfairii.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/08/2018 21:38:40

Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aphanius mento (striptus) "Nahal Kibbutzim"

Aceasta specie de Aphanius creste in Israel si este unul dintre cei mai deosebiti pesti, ca si colorit, dupa parerea mea (un albastru fin cu nuante galbui/rareori poti surprinde in fotografii acel colorit). Este o subspecie din familia mento. Ca si ceilalti mento, masculul este teritorial si dominant, iar daca in acvariu sunt doar un mascul si o femela este nevoie de o plantare abundenta. Cand sunt mai multe femele, diversitatea este evidenta. Recomand pentru o pereche un acvariu de min 40 litri. Pot fi hraniti atat cu hrana vie, congelata cat si uscata. E de droit ca apa sa fie filtrata sau cel putin aerata.

Conditii de apa:
Temperatura : 2-30°C
pH : 7.0-9.0
Duritate : 179 – 536 ppm

Depun icrele in mopuri pe fundul apei, dar si de suprafata. Este recomandata culegerea icrelor.

[Thumb - Aphanius mento striptus.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 25/08/2018 22:37:54

Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aphanius dispar / Arabian pupfish

Aphanius dispar este o specie de killi apartinand familiei Cyprinodontidae. Arealul de raspandire cuprinde spre sud zonele mediteraneene ale Egiptului si Israelului în jurul coastelor Marii Rosii (Egipt, Sudan, Eritreea, Djibouti si Arabia Saudita de vest), parti ale Golfului Aden si Golful Arabiei (Somalia, Yemen si Oman) si Golful Persic (Emiratele Arabe Unite, Bahrain, Qatar, estul Arabiei Saudite si Iran). De asemenea, se întalneste în jurul coastei sudice a Pakistanului, iar populatiile din zone desertice pot fi gasite in Egipt (oazele Siwa si Al-Faiyum), Israel / Iordania (in Valea Riftului Iordanului), Irak (langa orasul Fallujah), Arabia Saudita (oazele Al-Hasa si Al-Kharj) si in lacurile sarate din Depresiunea Afar din Etiopia si Djibouti (inclusiv Lacurile Afera si Assal).

Pestii din diverse locatii prezinta anumite diferente de colorit. De aceea, este important a se pastra cu exactitate denumirea localitatii exemplarelor si a nu-i amesteca cu altii

Habitatele unde au fost gasiti variau mult intre ele, desi majoritatea locuiesc in cea mai mare parte a apelor de coasta la mica adancime, cum ar fi lagune si curenti de prim ordin, unde vegetatia submersa sau algele filamentoase cresc in grosime. Este extrem de adaptabil si tolerant la o gama larga de salinitati de la conditii de apa dulce pina la hipersalina. De exemplu, in Emiratele Arabe Unite a fost introdus in apele dulci, inclusiv in canalele de scurgere agricole, bazinele buldozate, rezervoarele de apa si cisterne, ca o forma de control al tantarilor si s-a dovedit ca se dezvolta in toate aceste medii, in timp ce in Lacul Afera salinitatea a fost masurata la 160g /litru!

Sunt cunoscute doua specii: Aphanius dispar dispar si Aphanius richardsoni. Coloritul masculului este unic printre speciile de Aphanius si capteaza atentia de la o simpla privire. Lungimea lor maxima variaza intre 5,5 - 8 cm. O pereche sau un trio poate fi tinut intr-un acvariu de 60X30 cm. Se recomanda adaugarea de sare de mare neiodata o lingurita la 10 litri de apa.

Conditii de apa:
Temperatura : 15-30°C (desi unele populatii rezista si la temperaturi extreme 4-40°C)
pH : 7.5-9.0
Duritate : 268 – 625 ppm

Depun icrele in alge filamentoase sau mopuri pe fundul si mijlocul apei, mai putin la suprafata. Este recomandata culegerea icrelor.

[Thumb - Aphanius dispar Al Arbaeen Lagoon.jpg]

[Thumb - untitled.png]

This message was edited 3 times. Last update was at 04/09/2018 22:35:59

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

F interesanta ultima specie prezentata.


MSI Reef
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nothobranchius rubripinnis sau alti nothobranchius gasesc undeva de cumparat ?


in curand
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Killie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com