[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu am inceput sa am indoieli legate de corectitudinea celor de la JBL. Spre deosebire de ei, la Eheim filtrele vin cu cosurile sau compartimentele goale si doar cu etajul de prefiltrare echipat (bureti, perlon, ...). In sertase pui ce vrei, cum vrei. Este o abordare diferita si mai corecta, in opinia mea. La JBL iti vin toate sertarele pline cu bureti cu exceptia celui de jos, apoi iti recomanda tot felul de solutii.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Florin82 wrote:Apropo daca vrei sa reglezi debitul la filtrul poti sa reglezi din robinetul de pe out.

clar l am redus ca mi faceau tornada in acvariu
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Super bun oto, deja mi a curatat vreo 2 frunze de anubius, de alge! Melcul lasa si el ceva urme pe unde trece, dar mai slabut (neritina este, l am botezat mai inainte)

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2017 21:51:13

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Eu am inceput sa am indoieli legate de corectitudinea celor de la JBL. Spre deosebire de ei, la Eheim filtrele vin cu cosurile sau compartimentele goale si doar cu etajul de prefiltrare echipat (bureti, perlon, ...). In sertase pui ce vrei, cum vrei. Este o abordare diferita si mai corecta, in opinia mea. La JBL iti vin toate sertarele pline cu bureti cu exceptia celui de jos, apoi iti recomanda tot felul de solutii.

Misto asa, filtru fara filtre ...
Mi se pare normal ca orice scula cumperi, de noua, sa vina complet echiapta pentru a fi functionala, in special pentru functia de baza. Adica nu imi cumpar o masina de tocat carne fara cutit, nu imi iau o masina fara o roata (Eventual sa fie cu jante de tabla si aditional sa imi pot cumpara de aluminiu). Unii nu sunt asa cititiori de forumuri, poate nu au pe moment bani sa isi cumpere nu stiu ce substraturi, se grabesc ... e normal cand cumpara un filtru sa il poata folosi asa cum vine.
Daca stau sa ma gandesc mai bine este chiar un nume inselator, adica ar trebui sa se numeasca carcasa filtru cu prefiltru inclus, sau ceva de genul ... Cand spui filtru, deja inseamna ca va fi cat de cat complet! Adica ca va face o filtrare. Nu doar o prefiltrare. Deci mie JBL mi se par mult mai corecti. Si chiar si mai destepti, ca resusesc astfel sa "bage pe gat" si micromecul lor.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/10/2017 10:25:31

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca in timp ai sa intelegi ca toate echipamentele (acvariu, filtre, iluminare) vin in varianta "basic", cu o dotare minimala. Avind in vedere ca buretii sunt total inutili intr-un acvariu bine populat si plantat, mi se pare mai corect sa nu platesti pentru ceva ce oricum nu folosesti. Din perspectiva asta, abordarea Eheim este mai corecta.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2017 10:30:20


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai nu doar in acvaristica se alica principiul ''basic''. Nu stiu de ce ai impresia ca nu am inteles. Daca cumpar o cutie de parfum si vad ca in interior este doar sticla goala, langa ea o eticheta unde scrie cate feluri de parfumuri pot pune, dar la nume scrie PARFUM, ma consider fentat. Daca scrie STICLA PENTRU PARFUM, este OK. Intelegi? De multe ori marketingul asta agresiv merge spre fentarea consumatorului, de aia ma enervez ...
M am fentat de ex. din start, de cand mi am luat acvariul, citisem ca trebuie o pompa cu un debit pe ora de ~ jumatate din capacitate. Am vazut ca eheim pick up meu merge la 300 l/h, deci am zis ca e ok
Mai mult, producatorul Eheim scrie pe acel filtru ca merge la acvarii de pana la 60l. Deci m-a fentat si el....
In fine, nu are rost sa facem polemica aici ...
Oricum, conteaza mult sa fii cat mai bine informat, ca sa nu ti o iei asa tare ... Mersi pt. ofermatiile oferite pe acest forum.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/10/2017 11:09:30

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am negociat de un dulapior ;)
[Thumb - 20171002_184403.jpg]

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si un video:
https://youtu.be/R-saHJTkscY
Ceva idei pentru modificare/aranjare? Cabomba cica nu e bine sa stea in fluxul de apa dar chiar acolo este inul de la filtru.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/10/2017 15:35:55

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline


Rearanjare ...
Nu situ cum sa pun un videoclip direct. Imi poate spune cineva?
Stie cineva cat creste un caras Black Moor intr-un bazin de 54l, ca al meu? Mie mi se pare ca nu creste cum mi s-a spus.

This message was edited 17 times. Last update was at 09/10/2017 09:08:26

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite aici, a explicat colegu' Andrei: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40235.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

In sfarsit

Am o problema cu Anubias: i-a putrezit coditele de la cele mai noi frunze, doar putin (partea dinspre rizom) si mi au cazut frunzele verzi (unele le am rupt eu pt. ca nu se mai tineau bine). Nu am avut rizomul ingropat, ca sa putrezeasca ....

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2017 09:18:17

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mai nou mi a aparut si GSA pe geam (puncte mici verzi, greu de indepartat). Din ce am citit, se pare ca nu asa rau ...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Di pe acelea le rezolva melcii. Nu cumva acolo "cad" citeva raze de soare?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da, cad. Punctele sunt chiar pe geamul din fata, unde bate geamul. Oricum, acvariul e in cealalta parte a camerii fata de geam, stau si draperiile aproape toata ziua trase, soarele bate doar pana la ora 12 ... nu intra multa lumina.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

La fel aveam si eu, o zona foarte mica unde ajungeau dimineata razele soarelui reflectate de o oglinda ?!
Le-a "halit" Spira si de atunci nu au mai aparut.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

ieri am fost si am mai luat 2 oto, in speranta sa ramana unu, sa nu stea al meu singur. Au ajuns cu bine in bazin, dar azi am vazut ca unu din cei noi avea o exema sub un ochi, greu de descris dar mare, deabia mai innota (ieri era perfect sanatos). intr o o ora l am gasit mort Deci e clar, pentru un oto trebuie cumparati doi!
Nu prea mi se par pesti de banc oto, fiecare isi vede de treaba lui, adica cauta mancare, fiecare prin alta parte, deloc nu inoata impreuna, asa cum fac cory, sau poate inca nu s au obisnuit impreuna ...

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2017 21:40:10

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Oto sunt un fel de pesti de banc ... ascunsi. Daca ai mai multi in acvariu vei constata ca stau mult timp ascunsi, lipiti de peretii acvariului pe sub vegetatie, cite doi-trei. Cind devin activi, vei vedea tot cite doi-trei cum isi fac treaba, pe sectoare de vegetatie sau decoruri. Eu i-am urmarit mult timp cu atentie pentru ca sunt preferatii mei, intre membrii echipei de curatenie, alaturi de Spira. Oricum, sunt foarte sensibili. Trebuie mult mai multa rabdare la aclimatizarea lor si trebuie hraniti separat cu hrana vegetala (castraveti, dovlecei) pentru ca sunt pesti prin excelenta vegetarieni si doar de nevoie omnivori. Evident, sunt foarte timizi. De aceea le trebuie un habitat bine plantat si fara specii agresive in comunitar.

Uite cum trebuie sa se comporte un Oto ... multumit!



Si cum trebuie hranit, din cind in cind.


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

faini, imi plac si mie. Dar castraveti o sa le dau cand imi termina algele
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Stiti ce tip de piatra este asta?
[Thumb - 20171008_105217.jpg]

Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa, din "avion", pare calcar.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com