[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un acvariu simplu :)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Un acvariu de 27 de litri nu este deloc "simplu" pentru ca orice schimbare are efecte imediate si mult mai serioase decit intr-un acvariu de 100-200 de litri.
Nu cred ca doua ore in care filtrul nu a functionat a condus la deciclarea acvariului. Faptul ca semnele se manifesta numai la un singur exemplar arata ca nu este
o problema cu acvariul ci cu acel pestisor. Ai facut bine ca l-ai izolat. Vezi cum se comporta ceilalti pesti si apoi tragem o concluzie.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Multumesc, revin cu noutati.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Dupa ce am citit nenumarate articole si discutii referitoare la problema descrisa anterior, sunt aproape convinsa ca este vorba despre o infestare in exces cu paraziti in branhii. Corespund toate simptomele: respiratie accelerata, apatie, uneori inot dezordonat, retractia maxilarului inferior (nu stiu exact cu sa descriu acest ultim simptom).
Am pus pestele la loc in acvariu. Dupa 24 de ore de stat in apa cu Omnipur si Atvitol, inca respira accelerat, dar parca era putin mai vioi.
Pentru ca am citit ca se trateaza cu Gyrodol, intentionez ca maine sa comand medicamentul si de indata de soseste sa fac tratament direct in acvariu.

M-ar ajuta o confirmare din partea colegilor care s-au confruntat cu o astfel de situatie, daca interpretarea mea este corecta.

Si as avea o intrebare: Probabil medicamentul va ajunge in minim 2 zile. Ajuta la ceva daca dupa schimbul de apa adaug in acvariu sare neiodata, 1 lingurita/10 litri de apa?

Multumesc frumos.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Unul dintre ei se freaca de substrat, cu partea din fata a corpului. Am pus 2 linguri, nu lingurite, de sare neiodata in acvariu. Si voi incerca tratamentul cu Gyrodol.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Azi a sosit tratamentul. Am efectuat un schimb de apa de 30% si apoi am adaugat 4 ml de Gyrodol (pentru 20 litri de apa) in acvariu. In ultimele doua zile starea pestilor nu s-a inrautatit; in continuare respira accelerat, 2 dintre ei se freaca de substrat si la cel mare se observa colorarea in roz a zonei branhiilor. Dar mananca, nu stau doar la suprafata si n-am mai vazut nciunul sa stea nemiscat pe substrat. Inseamna ca schimburile de apa zilnice si sarea adaugata acum doua zile, au avut efecte benefice.
Tratamentul cu Gyrodol este nociv pentru nevertebrate. Din fericire cei doi melci asasin erau la vedere, si am putut sa-i scot usor. Ii tin intr-un recipient cu apa din acvariu si peste 2 zile vor ajunge in acvariul unei cunostinte care este invadat de melci de substrat.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Maine se implinesc 7 zile de cand am inceput tratamentul cu Gyrodol, si trebuie sa administrez o noua doza de 4 ml/20 litri de apa. In acest interval, dupa perioada de 48 ore de actiune a tratamentului am facut schimburi de apa zilnice, in prima zi de 30% apoi de 20%.
Starea pestilor pare ca s-a ameliorat usor, se freaca mai rar de substrat, nu mai e niciunul apatic si stau la suprafata in aceeasi masura cum o faceau si cand erau sanatosi, mananca, dar toti respira accelerat iar la cel mai mare este in continuare vizibila inflamatia rosiatica din zona branhiilor.
Dupa ce am mai citit diverse informatii despre acest subiect, mi-e teama ca nu vor supravietui.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

timisoru.... nu te gandi la partea negativa..am vazut pesti care au trait destul de mult fara tratament chiar daca aveau branhiile rosii.Chiar in brasov,am stat o luna si m-am cam plimbat in petsop-uroile de acolo ...aveau .. nu mai stiu cum leai cheama pe pestisori dar erau rosi la branhii.. le-am spus dar.. nu cred ca au facut tratament..Au mai disparut din ei... acum nu stiu,i-a vandut sau au murit dar.. dupa o luna dintre ei inca mai traiau...
Cred ca sunt mai multe tipuri de infectie...eu zic sa continui cu tratamentul asa cum e prescris de fabricant si sa nu te mai gandesti la ce e mai rau

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Adrian, asta e partea cea mai grea, sa gandesti pozitiv.
Voi face tratamentul pana la capat, am invatat ca e important sa faci tratamentele cap-coada, fara sa le intrerupi, chiar daca rezultatele nu se vad imediat.
Momentan toti pestii sunt activi, mananca, si nu mai au miscarea aceea accelerata la nivelul branhiilor. Din pacate, la cel mai mare, inflamatia rosiatica este evidenta. Maine expira perioada de 48 de ore de actiune a tratamentului, si apoi voi continua o perioada cu schimburi mici de apa, zilnic.
Te cred ca ai vazut pesti in petshop, in starea descrisa, si care au supravietuit; dar daca starea alor mei se va inrautati din nou, nu-i voi lasa sa se chinuie.
Multumesc frumos de incurajare. Pe cand un update referitor la acvariul tau?
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Dupa tratament, am continuat cu schimburi mici de apa zilnice pentru inca 7 zile si filtrare prin carbune activ, pentru 24 de ore. Dupa acest interval, pestii pareau ok - ca tonus general, respiratie, aspect, comportament. Din pacate, nu as putea sa spun cu siguranta ca starea lor s-a imbunatatit datorita tratamentului sau a schimburilor de apa frecvente, sau amandoua.
Am hotarat sa-i donez, inainte ca starea lor sa se inrautateasca iar. Acum se afla in acvariul cuiva cu experienta mai multa, care poate gestiona mult mai bine decat mine orice situatie neprevazuta ar putea aparea.
Nu intentionez sa mai iau alti pesti.
Va multumesc.

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Dar acvariu cum mai arata ?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Pai, acum este desfiintat. Nu era mare diferenta fata de pozele postate anterior; plantele Anubias pierdusera cateva frunze in urma administrarii de medicamente in apa, dar ultimele frunze ramase ale Microsorum-ului se oprisera in sfarsit din innegrit.
Cam atat.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pacat! Arata bine, mic si elegant.
Si ... il lasi gol?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Eu sper sa nu ramana gol. Poate il va cumpara cineva si il va face sa arate intr-adevar minunat.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu cred c? Silviu se referea la asta

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com