[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Miros de apa statuta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mai e una si mai ieftina. 50 lei un filtru cu aerare (Aquelmicro) plus o sticla de Cola si furtun. Da' e intern si se vede.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Cuprul are o toxicitate crescuta la nevertebrate (creveti, melci ...) nu la vertebrate.
La cupru, ca si la mercur sau aluminiu, nu se dezvolta toleranta, este toxic si atit. Este doar o problema de prag al toxicitatii.


Da, nevertebrate. Scuze.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

De cand am bagat pompa de valuri nu mai perleaza plantele ,de ce oare ?
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Se elimina mai mult CO2 datorita pompei, deci mai putin CO2 pentru plante.
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Pai nu am agitatie la suprafata ,pompa este inclinata spre substrat iar testul JBL sta ca innainte pe verde.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu are treaba numai cu suprafata apei.
Daca agiti o sticla de cola, ce se intimpla?

In solutie apoasa, gazele sunt dizolvate in toata masa apei. Orice agitatie, nu numai la suprafata,
le pune in miscare. Fiind mai usoare decit apa si fiind supuse miscarii solventului, solvitul se duce spre suprafata,
catre zona de presiune cea mai mica. Cea mai simpla metoda de a elimina CO2 din sifon este agitarea acestuia.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Credeam ca numai agitarea la suprafata elimina co2-ul ,asta seara opresc pompa sa vad daca revine perlarea .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Agitarea apei la suprafata mareste rata de eliminare a CO2 din apa. Este o relatie complicata intre presiunea atmosferica si capacitatea gazelor de a se dizolva in apa.
Oxigenul este un gaz "greu". Presiunea atmosferica este suficienta pentru ca oxigenul sa penetreze apa, nemaivorbind de fenomenul condensarii, ploilor, ...
Acesta este motivul pentru care, in iazurile cu pesti, iarna, apa inghetata trebuie copcita : se obtin astfel "ferestre" pentru oxigenarea apei, fara valurire sau barbotare.
Valurirea apei mareste cantitatea de oxigen in apa, caz dorit atunci cind in acvariu exista o populatie mai mare de vietuitoare sau daca acestea au cerinte mai mari pentru oxigenare.

Valurirea apei doar amplifica tote aceste fenomene. CO2 este un gaz "usor". El "sta" dizolvat intr-o solutie, in forma concentrata, doar daca presiunea este mai mare decit cea atmosferica si
este mentinuta (cazul clasic al sifonului). La presiune normala, CO2 paraseste solutia in care este solvit mai repede decit oxigenul. Miscarea apei doar amplifica tendinta naturala a CO2 de a parasi solutia.

Asadar, este o chestiune de schimburi de gaze intre atmosfera si apa, nimic mai mult. De aceea, pentru plantele cu cerinte scazute in CO2, ceea ce intra in apa impreuna cu oxigenul, prin aerare, este
suficient, mai ales ca se mai adauga si CO2 eliminat de animalute. Pentru plante mai pretentioase, concentratia de CO2 in apa trebuie crescuta. In acest ultim caz este vorba de plante care, cu unele exceptii, cresc in zone mlastinoase unde, in substrat, au loc fenomene fermentative care genereaza CO2 si care se dizolva in apa. In plus, multe plante de acvariu au fost selectionate pentru
capacitatea de a vegeta sau culoare, tocmai si prin aditionarea de CO2 suplimentar fata de mediul salbatic, de unde au fost recoltate. In consecinta, cerintele lor pentru CO2 au crescut corespunzator.

Foarte importanta este in aces proces si temperatura. La temperaturi mai ridicate, gazele parasesc solutia in care sunt dizolvate mai usor. Din aceasta cauza, incalzirea globala
genereaza un plus de CO2 in atmosfera, pentru ca apele marilor si oceanelor sunt mari depozitari de CO2 iar prin incalzire, emisia de CO2 este accentuata.

This message was edited 4 times. Last update was at 22/06/2017 18:43:09


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca o data cu marirea curentului de apa in acvariu creste si cerinta de CO2, la mine s-a dublat necesarul de gaz am ajuns la 2-2.5 bule,
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

bineinteles,intr.o apa agitata,schimbul de gaze are loc mai rapid, cu cat valurirea apei la suprafata este mai mare,cu atat mai mult oxigen are apa

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Nu doar la suprafata, la mine nu am valuri la suprafata doar curent la mijloc si la fundul acvariului .
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Este posibil sa fie si din cauza eliminarii oxigenului din apa, nu neaparat a CO2-ului.
Din ce stiu eu perlarea se produce cand apa este suprasaturata cu oxigen.
Marind valurirea de la suprafata s-a marit si schimbul de gaze dintre apa si aer.
Concentratia de oxigen e mai mare in apa fata de aer si se elimina.
Astfel apa nu mai ajunge sa fie suprasaturata cu oxigen si deci plantele nu mai perleaza.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Eu sint ramas nelamurit.
Perlarea plantelor e buna pt. ochii nostrii sau pt. plante?
Adica, bun perleaza, teoretic vor creste mai repede consumind CO2 si eliminind oxigen.

Care e avantajul? In natura cresc mai repede/bine daca perleaza? Sau in acvariu?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Perlarea e buna daca exista, ca ne arata ca fotosinteza plantelor functioneaza bine.

Dar daca nu apare perlarea, nu e neaparat rau.
Se poate ca plantele sa faca fotosinteza cum trebuie, dar vietuitoarele din acvariu sa consume oxigenul produs, sau oxigenul se elimina din apa din cauza schimbului de gaze.
Astfel apa nu mai ajunge sa se suprasatureze cu oxigen sa apara perlarea. Oxigenul produs de plante se dizolva in apa.

[Nano cu albinute] [Old tree]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Salutare, in urma mariri cantitati de co2 plantele au inceput sa perleze ca inainte doar cabomba caroliniana nu mai creste si nu mai perleaza de cand am schimbat fertilizanti jbl cu trance mix sii pps pro.
Acum am o ciudatenie pe lemnul din acvariu pe care au aparut niste pete albe de 2-3 mm ,poate stiti voi ce sunt ca nu am gasit nimic pe internet:
https://img.plici.ro/image/tIU
https://img.plici.ro/image/tIn
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

probabil melci

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

scorpionul wrote:probabil melci


Da, par a fi zone de depunere.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Nu sunt melci sau depuneri de oua ,sunt niste pete rotunde albe gen puncte de vopsea lavabila nu transparente

This message was edited 1 time. Last update was at 08/07/2017 10:32:41

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Sigur sunt oua de melci Neritina.

[Nano cu albinute] [Old tree]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Asa este am cautat acu poze pe net cu oua de melci Neritina si seamana cu punctele mele(eu am crezut ca toti melci depun oua cum depun comunitari) ,multumesc de raspunsuri .

This message was edited 1 time. Last update was at 08/07/2017 16:49:55

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com