[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cu drag pentru margaritari (C.// D. margaritatus // Galaxy)  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Hmm, sa ii mai pun femela ziceti? Hai ca o sa vad ce pot face, am sa incerc si varianta cu scazutul temperaturii. Tnx

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ai grija cu scazuru si crescutu temperaturii,sa nu faca ich

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Balta mea e tot in gradina : )
Am schimbat apa doar o data in 2 ani, in rest se evapora la soare si se completeaza la ploaie.
Margaritarii exista si ei, unii pusi primavara, altii (sper) ramasi de peste iarna.
Acum vine chestiunea.
Aveam 3 carasi aurii (2 ierni petrecute in balta), dar in primavara nu m-am putut infrana si am mai bagat 2 koi (cum suna asta !).
Ei bine, dupa ce au intrat cei 2 koi (!!), carasii au facut echipa cu ei si au inceput sa stea NUMAi pe fundul apei.
Apa fiind tulbure (nu exista filtrare) si adanca de 1 metru, eu nu mai pot vedea niciodata pestii.
i-am mai zarit asa, vag, dar nu stiu daca erau carasii sau koii, nu stiu cati si cum mai sunt pe acolo.
Nici la mancare nu vin, asteapta sa cada pe fund.
intrebarea ar fi, ca sa stiu macar cati traiesc:
Un peste, daca moare, dupa un timp se ridica, sau nu, la suprafata? Mai ales daca apa e calda, nu se ,,umfla" basicile in el sa pluteasca?
Daca asta ar fi o regula, as sti sigur ca traiesc toti. Daca nu...
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Mama acu am vazut postu tau nu ai mai scris de mult,
Ca raspuns la intrebare depinde de peste, ingeneral ajung sa pluteasca la suprafata doar daca e un curent de apa si lipsesc parti din corp gen cap sau burta, atunci cam sigur se ridica la suprafata,

Eu daca as fi in locu tau as seca balta pana vad pestii si apoi fac numaratoarea

Mie chiar nu imi vine sa cred ca margaritarii pot trece iarna la noi, si eu am avut pusi pesti de apa rece afara si recent i-am bagat in casa, eu inca nu ma indur sa ii las peste iarna in bazine.

Spor si sa auzim de bine

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Asa ar trebui sa fac, sa golesc pana se vede fundul baltii dar... pana la urma, ce treaba am eu acolo?! Oricum, cati sunt atatia raman pana la primavara. iar primavara se ridica singuri la soare, asta stiu din anii trecuti.
Galacsii rezista categoric peste iarna, cu conditia sa nu-i manance, in primavara, ceilalti pesti.
De ex, anul trecut in luna decembrie, am scos o gramada de plante si frunze din iaz si, cand le-am pus jos, au inceput sa sara dintre ele margaritarii. i-am adunat intr-un borcan cu apa din iaz, unde le-am dat si mancare, si au mancat pe loc. in apa nu puteai sa tii mana de rece ce era, te durea pana la os, iar ei mancau ! Carasii erau de mult in amortire, dar galacsii, nu.
Totusi, cu siguranta nu vor trai peste iarna in vase cu apa, ci numai in conditii de iaz (volum de apa, schimb de gaze, concentratii de azot, adancime, inertie termica, sunt f. multe diferente). Deci e bine ca i-ai dus in interior.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2019 00:29:42

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Ce idee mi-ai dat, la anu ma apuc si eu de un bazin ca al tau , o intrebare mai am de la ce temperatura nu mai dai de mancare? banui ca 10C ? la ce te raportezi? temperatura de zi sau de noapte.

Scuze daca pun prea multe intrebari, iau foc cand vine vorba de pesti

Nu stiu daca te-ai uitat, am si eu un topic aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40037.page, ma joc cu bazine afara de vreo 2-3 ani.

Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2019 10:05:45


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

inainte de a pune koii, nu am hranit niciodata: in balta se ineaca (non-stop) musculite, greieri, cosasi, albine, viespi, tantari, pe care pestii nici nu dovedesc sa le manance.
Dupa adaugare crapilor am dat, o data la 2-3 zile, cateva boabe de mancare.
Apoi, cand am scos o proba de nisip si namol de pe fundul baltii si am vazut cate larve rosii erau, deci hrana berechet, nu le-am mai dat nimic. in plus, au si multa hrana vegetala, alge de pe peretii iazului. Acum in apa sunt larve de libelule si de tantari. De aceea pestii nici nu vin la mancarea mea, ca sa-i pot vedea, sunt prea satui.
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com