[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator cu acvariu utilat 25 L  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu au oxigen , ai oprit filtrul cumva ?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pentru ca inca nu e ciclat ! Iar mai ales dupa hranire iti creste nivelul de amoniu, amoniac si nitrit( NH3/NH4/NO2) toate trei toxice, toxine pe care bacteriile pe care le ai inca nu sunt suficiente sa le prelucreze, asta se va intampla dupa fiecare hranire, daca nu faci schimburi de apa IMEDIAT ce observi asa ceva pestii tai vor muri, brusc sau mai incet adica chinuindu-se cateva zile. Asa cu schimburi va trebui sa o tii macar o luna pana cand se va observa o imbunatatire. Dar spuneai ca ai citit despre ciclare..
P.S. Si hraneste mai putin pestii nu mor niciodata de foame ci de prea multa mancare, nu te uita ca vin la geam sa ceara, gandestete ca stomacul lor e aproximativ de marimea ochiului lor

This message was edited 3 times. Last update was at 23/10/2016 14:04:18

[Email]
fmarius
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/09/2016 17:02:35
Messages: 35
Location: Rasnov Jud. Brasov
IP:
Offline

multumesc , am rezolvat era filtrul murdar ......l-am spalat si a revenit la normal pestisorii mei sunt bine 10 neoni si un sanitar !
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

salutare tuturor ,
am si eu un acvariu de 25 L de la Diversa cu un filtru intern Claro 300.si o lampa led de 6W.
am niste mici nelamuriri si va rog daca se poate un pic de ajutor .
1-filtrul este OK sau de preferabil sa iau unul extern si daca da care ar fi acela (ceva bun sa fie si sa se poata folosi la un acvariu mai mare ca cine stie ,microbul e greu cu el ) ? cel actual il pot opri noaptea ?
2 cit rebuie lasat lampa aprinsa si in ce perioada ?
3 am nevoie sa bag si aer sau e de ajuns filtru actual ?
am facut greselile incepatorulu dar datorita faptului ca fica mea a primit de la Iepurasi acvariul era nasol sa il tin sa il ciclez .pestisori in numar de 15 au fost primiti cadou ,avem 2 sanitari,plati si gupy . de simbata avem si 30 de pui de gupy care sincer nu stiu unde o sa ii punem . din pesti primit au murit 3 doi plati si un mascul de gupy .

This message was edited 1 time. Last update was at 07/05/2018 18:06:19

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Filtrul e la limita - si nu trebuie oprit niciodata. Pestii vivipari se vor inmulti in nestire si la fel de repede vor muri.
Totul e mini acolo. Acvariul tau e potrivit pentru un singur peste Betta (mascul) si vreo 2 corydoras ("sanitari"). Sau pentru 2 corydoras si 4-5 masculi de guppy (doar masculi).
Ca sa indulcesti situatia, poti cumpara un filtru hob (filtru cascada, hang on back). Recomand Eheim Liberty sau Aquael FZN 1. Pui in el un singur buretel pentru prefiltrare si in rest saculeti cu mini-siporax (material filtrant biologic).
Lumina - daca ai doar pesti, vei avea in curand alge. Iti recomand sa pui niste plante putin pretentioase si un mic decor (sa zicem o radacina de lemn de la petshop - ex. red moor wood, pe care sa legi plante easy gen anubias, microsorum iar in sol poti planta un smoc de Hydrocotyle tripartita, care o sa creasca suficient de mult si de frumos.

Prima miscare e sa renunti la pesti, apoi sa iei acvaristica de la inceput, pas cu pas.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

multumesc de sfaturi ,
o sa iau un filtru cascada .
am si plante si decor in el si nu am probleme cu algele
de renuntat nu cred ca pot deoarece o sa am un circ cu junioara de nu ma vad .trebuie rezolvat din mers .
daca iau un filtru in cascada mai am nevoie de aer ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E suficienta valurirea facuta de filtrul cascada

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
delysid
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2017 14:42:45
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sper sa nu supar acvaristii cu experienta cu recomandarea mea

Dac? vrei sa eviti complet orice zgomot, po?i alege un filtru extern. Eu am cumparat din acelasi motiv un filtru SunSun HW602 pe care l-am si umplut cu mediu de filtrare Siporax. Deasupra mediului am pus un burete sub?ire pentru filtrare mecanica. Cel mai probabil nu îl vei putea folosi decat ca pre-filtru pentru un acvariu mai mare, dar pentru unul mic (eu il am acum la un cub de 30 litri) cred ca e perfect.
Un alt motiv bun este acela ca te scapa de gadget-uri in display, iar la un acvariu mic, oricat spatiu ai salva, e un mare plus.
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Filtrul e la limita - si nu trebuie oprit niciodata. Pestii vivipari se vor inmulti in nestire si la fel de repede vor muri.
Totul e mini acolo. Acvariul tau e potrivit pentru un singur peste Betta (mascul) si vreo 2 corydoras ("sanitari"). Sau pentru 2 corydoras si 4-5 masculi de guppy (doar masculi).
Ca sa indulcesti situatia, poti cumpara un filtru hob (filtru cascada, hang on back). Recomand Eheim Liberty sau Aquael FZN 1. Pui in el un singur buretel pentru prefiltrare si in rest saculeti cu mini-siporax (material filtrant biologic).
Lumina - daca ai doar pesti, vei avea in curand alge. Iti recomand sa pui niste plante putin pretentioase si un mic decor (sa zicem o radacina de lemn de la petshop - ex. red moor wood, pe care sa legi plante easy gen anubias, microsorum iar in sol poti planta un smoc de Hydrocotyle tripartita, care o sa creasca suficient de mult si de frumos.

Prima miscare e sa renunti la pesti, apoi sa iei acvaristica de la inceput, pas cu pas.

am cumparat un filtru Aquael FZN 1 si mini siporax ,in 2 zile ajung la mine .
cum ajung le bag in acvariu sau mai trebuie facut ceva ?
multumesc mult de ajutor

This message was edited 1 time. Last update was at 13/05/2018 23:07:05

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ce contine filtrul Claro pe care-l ai in acvariu. ce medii are in el?

Siporaxul il clatesti usor (are putin praf pe el), il bagi in filtru, montezi filtrul, pui apa in el si cam asta e.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

in filtrul Claro am buretele original .
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Naspa.. il storci peste siporaxul din filtrul nou

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

deci läs un burete si celalalt il scot si bag siporaxul . storc buretele bag apa din acvariu in filtru si ii dau drumul .
siporaxul se consuma si trebuie complectat pentru ca am comandat doar 270 grame ,eventual sa mai comand o cutie ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mai bine fa asa: timp de 2 saptamani lasa-le sa mearga in paralel, apoi scoti filtrul intern si uiti de el.
Siporaxul nu se consuma.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

asa o sa fac
multumesc mult
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

am primit filtrul Aquael FZN 1 si lam bagat in acvariu cu un burete si cu mini siporaxul i.doua saptamini merge in paralel cu cel Claro .
mai am o intrebare .
am ceva seminte de iarba pentru acvariu
cum procedez cu ele si ce substrat imi trebuie pentru iarba ?.
mentionez ca am pietricele cit jumate de boaba de mazare

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2018 21:28:32

Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Vezi daca te ajuta filmuletul asta:


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Eugen, acest post este deschis de Marius,nu e corect .. deschide un alt post,al tau si acolo vei primi raspunsuri.Daca nu stii,faci asa...

1-klic stinga sus "coltul incepatorului"
2-klic stinga sus,scris cu galben "postare noua" sau cum itiapare
3-se descide o fereastra in care,in primul careu scri titlul si in al 2-lea scri ce problema ai
4- sub al 2 careu ai 3 butoane .. dai klic pe cel din centru "trimite"

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2018 14:49:10


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
eugentim
Junior member

Joined: 27/04/2018 19:05:03
Messages: 45
Location: Bad Kissingen.Deutschland
IP:
Offline

asa o sa fac !
ma gindeam ca nu are rost sa incep un nou topic de incepator la 25 L . sper ca nu l-am deranjat
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com