[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput cu ciclide africane  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Sa traiti! smilie

Insa la intrebare cine raspunde? Nu stie nimeni? Merg leleupi cu ei??? Oi fi eu acvarist dar sunt "biban" la tanganyika enviroment...

Apropo: ieri au ajuns si doi gibiceps in bazin...nu-i vad niciodata...nici nu sunt curios, doar sa faca treaba si sa linga sticla
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ref. intrebare, eu cred ca leleupi sunt mai timizi si o sa fie destul de stresati.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu zic sa lasi Tropheusii in pace, sa nu-i amesteci cu nimic. Alimentatia, comportamentul, inotul in bazin, adica stratul ocupat, practic tot bazinul, sunt specifice Tropheusilor si nici o alta specie nu s-ar simti confortabil, exceptand situatia in care ceilalti, mai ales prin numar, sunt dominantii. Daca nu vrei lupte si agitatie de toate partile, lasa-i singuri. Prin asta vei si demonstra ca esti pregatit cu adevarat ptr Tropheusi . Cine-i amesteca cu alte specii....hmmm...nexam...psihic inca nu-s tropheisti adevarati, nu se stiu bucura de complexitatea lor.
Altfel, frumosi! Sunt red moliro, sau alta varietate rosie? DIn foto e mai greu de dat seama.
Felicitari ptr bazin si grija mare la alimentatie. E cea mai draconica cerinta la ei. Stabilitate mare, fara incercari a tot felul de sortimente de hrana!

P.S. Cand trec prin Zalau, sigur ma voi opri sa-i vad!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/08/2016 16:32:51


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Multumesc pentru apreciere Calin! Ma asteptam la o groaza de comentarii, pareri...se stie ca toata lumea vorbeste din experienta lui, deci la cati acvaristi suntem aici pe forum...cati ciclidari...Sau cu tropheusi totusi suntem putini?
I-am achizitionat ca si golden kazumba...daca treci si ii vezi, dai un verdict. Un lucru e clar, sunt foarte frumosi si cred ca i-am luat la un pret decent. Inca nu a murit nici unul, desi la cateva zile dupa sosire, un exemplar s-a umflat ca o mingiuca si era gata-gata sa crape. Dar spre surprinderea mea si-a revenit...inca nu complet dar e spre bine, 80%.
Referitor la mancare: am facut un experiment la un moment dat si am achizitionat foarte ieftin niste maswa si le-am dat sa manance exclusiv tetra discus. Ghici? N-au murit!
Erau tineri, abea incepeau sa dispara petele de pe ei...Cum se poate? Poate conteaza si varsta sau si ce au primit inainte?
La acestia nu am avut curajul sa fac experimente, le dau momentan Rift si Spirulina de la JBL. Nu ca nu ar manca ei si tetra discusul, doar ca in cateva zile ar face ocluzie si ar muri. Cred ca acestia nu au mancat asa ceva niciodata. Cred insa ca se pot adapta totusi...daca incet-incet le-as introduce in meniu si hrana pe baza de proteine...
Absolut ca nu voi face acest lucru sub nici o forma...e doar o ipoteza. As fi fericit sa-i vad ca se reproduc.
Vreau insa sa mai aduc langa ei o ceata de golden kiriza. Asta insa e sigur. M-am gandit sa-i mai amestec si cu altceva, vazand in diferite postari in diferite locuri ca sunt impreuna cu leleupi, sau bemba, sau chiar si cu ceata de botia, dar voi ascuta sfaturile primite si ii las numai cu neamul lor. Mai veni vorba la un moment dat si de Blue Spot Kipili, dar cred ca ai dreptate si nu are rost sa fac o ciorba.
Daca tot ti-ai spus parerea, da-mi voie sa te intreb ceva: as dori sa-i trec pe SAK GREEN sub forma de granule. Ce parere ai?
Vreau sa-i obisnuiesc cu mancare la ore exacte si portii exacte, administrate cu hranitor automat. Cand mai plec o zi-doua, sa nu am stres.
[Yahoo!]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Asa deci si prin urmare, daca Calin nu-mi raspunde...scriu eu din nou, sa nu cumva sa credeti ca m-am dat la fund...
Uuuups...a aparut prima victima din trupa...pur si simplu...azi era bine, maine s-a trezit mort...iar acum inca un individ/individa are ochii tare bulbucati si pare-se ca o v-a lua pe calea celor drepti. Asteptam sa se implice cei care au cunostinte cu si despre tropheusi, dar pare-se ca s-au saturat sa mai furnizeze informatii, probabil au mai scris pe aici de o mie de ori...doar ca atunci eu nu eram, iar acum nu mai am rabdare sa rasfoiesc tot forumul in cautare de...
Hahhh. asta e. Sambata viitoare ma duc in Ungaria dupa o alta ceata...de data aceasta vor fi galbeni...de-a binelea. M-am mai documentat de pe la ei...spusesera ca sunt compatibili...kazumba gold cu kiriza gold...??? Parerea voastra???
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Hai sa-ti spun Romeo de ce nu sriu de 2 ori in anumite topicuri.

Asadar, oamenii intra aici si cer pareri. Li se dau sfaturi din partea oamenilor care stiu. Dupa care ei, solicitantii, o tin tot pe a lor. Ba chiar mai mult, incearca sa demonstreze si sa convinga pe cei care le-au dat sfaturi ca de fapt ei, solicitantii, au dreptate.
Si-acum sa revin la tine...iti spun sa nu amesteci Tropheusii cu alte natii, dar tu-i dadeai in continuare cu tot felul de combinatii de Tropheusi strict ierbivori cu tot felul de specii care au alt regim alimentar...c-ai vazut prin alte locuri. Nici macar Tropheusii din acelasi grup de specii nu e bine sa-i tii impreuna. Adica nu se tin impreuna doua specii de Tropheusi din grupul moori, sau din grupul brichardi ptr ca hibridizeaza. Iar golden kazumba si kiriza fac parte din complexul moori.
Iti spun sa nu faci experiente culinare cu Tropheusii, tu-i dai cu tot felul de experiente...tetra discus, pestii n-au murit, inca n-ai curaj de exp...etc.

Pai, de ce sa-mi fac eu bataturi la buricele degetelor???.... Ptr ca oamenii s-o tina tot pe a lor? Fiecare invata din greselile personale si se pare ca nu tin cont de sfatul celor trecuti prin greseli. Si, la urma urmei, asta e metoda cea mai buna....se "ard" o data si-apoi sigur nu mai fac. Eu ti-am spus ca stabilitatea in alimentatie e cea mai severa cerinta care e bine s-o indeplinesti. Ai mei consuma de 6, respectiv 7 ani strict Tropical spirulina super forte granule si nu am avut nici o mortalitate cauzata de alimentatie. Nu-mi pot da cu parerea despre alte sortimente de hrana. Daca vrei, o folosesti pe asta, daca nu, faci experiente.
Cat priveste mortalitatile la animalele crescute de om, indiferent de specie, personal consider ca principalul vinovat e proprietarul. Altfel spus, iti mor pestii ptr ca undeva ai gresit. Iar a ne da noi cu parerea inseamna a merge pe ghicite. Sunt sigur ca tu stii mai bine cauza decat noi...trebuie doar sa-ti faci "inventarul" manoperelor, obisnuintelor, greselilor pe care le faci si sigur vei sti de ce mor pestii.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

De ce soliciti pareri daca nu te intereseaza?
[WWW]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Ehh acum am luat-o peste bot nu gluma...am cerut critici, iau bobarnace...
In alta ordine de idei, nu e vorba de asta, ma intereseaza ce mi se spune, doar de asta cer sfaturi, dar sunt aspecte care nu au asa mare importanta pentru mine, iar pe acelea normal ca le voi face in "my way". Doresc sa aflu insa cat mai mult din experienta celor care detin acesti pesti de mai demult. Daca ma intrebati despre discusi...avem ce povseti si probabil sunt la nivelul la care sunteti voi cu tropheusii (probabil). E clar ca unele sfaturi le voi asculta si respecta, altele nu, pentru ca nu mi se par mie personal relevante. Dar asta nu inseamna ca nu ma bucur ca imi raspundeti si chiar si daca ma certati e binevenit. Cred ca de aceea sunt aceste forumuri ca sa invatam uni de la altii si sa facem lucrurile cat mai constructiv. Asa cum a spus si Calin, cei destepti invata din greselile altora. Ehhh, eu a trebuit sa invat si din greselile mele, ca nu m-am laudat ca in primavara am omorat in doua saptamani o trupa de 16 tropheusi cumparati din Budapesta cu 1150 lei...Asa deci si prin urmare, stati linistiti ca stau cu urechile ascutite si chiar ma intereseaza tot ce mi se spune. Aici ce pot sa difere sunt doar gusturile, daca ma intelegeti. Esenta lucrurilor nu se poate schimba, ca atunci dai peste cap sistemul, care nu va mai functiona...Sunt o gramada de lucruri noi pe care trebuie sa le stiu despre acesti pesti. Poate uneori pun intrebari copilaresti, poate va contrazic, poate vreau sa fac altfel, dar cu siguranta cantaresc ce imi spuneti, ca nu mi-e chiar la indemana sa arunc la fiecare doua-trei luni 1200 lei pe toaleta in jos...
Poate am fost inteles si gresit, nu stiu, in general nu sunt un incapatanat, dar sunt lucruri pe care le fac altfel decat altii. Multumesc oricum pentru sfaturi, macar Calin pe langa faptul ca m-a certat mi-a si explicat cate ceva. Sa treci te rog pe la mine daca ai drum prin Zalau, sa stam la o cafea in fata acvariilor, crede-ma nu sunt asa intr-o dunga cum par...
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

RomeoS wrote:Sa treci te rog pe la mine daca ai drum prin Zalau, sa stam la o cafea in fata acvariilor, crede-ma nu sunt asa intr-o dunga cum par...


Valabil si ptr tine cand ai drum la Cluj. Poate ca. vazandu-i pe ai mei, in acelasi "format" de vreo 7 ani, ma vei asculta intru-totul si nu doar ce crezi ca ar fi relevant ptr tine.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Ce sa este oare??? Este mai multe peste...care in sus priveste si la mine zambeste...galbene peste

image
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana la urma, ce-ai hotarat cu "septelul"?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Am hotarat ca pun doua culori, deoarece reprodusul nu tare ma intereseaza. Daca totusi se reproduc...asta e.
Acum sunt golden kazumba si kiriza gold. Aici ma opresc, nu mai amestec nimic.
[Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Nu ca as fi mare cunoscator da ma intreb daca merita pervertesti acei golden kiriza (pe care teoretic ai dat o shapca de bani, din cate vad la Szeged ar fi cam 150 ron/buc in banii nostri) amestecandu-i cu un soi mai putin valoros?
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Bogdane, ce sa spun eu? Sunt alte specii mult mai scumpe si deosebite, la mult mai multi bani. Acestia mi s-au parut compatibili si mai accesibili.
[Yahoo!]
ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

Cati sunt in total?
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Acum sunt 39 in total. Ma gandesc ca selectia naturala isi va spune cuvantul, asa ca se vor mai rari. Asta era ideea cand am luat atatia. Deocamdata nu sunt foarte mari, nici nu ma intereseaza sa se faca de 15 cm. Daca se stabilizeaza numarul lor, asa vor ramane. Nu mai adaug nimic.
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Bla bla bla, tra la la, etc, etc. Bai Romeo, tu nu sti ca o poza (sau un filmulet mai bine ), face mai mult decat o mie de cuvinte? Huooo! Noi cand vedem pestii in bazin?
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Romeo, pestii-s cam la limita cu numarul, da' nu intr-atat incat sa devina o problema... sa ai grija la valurirea/oxigenarea apei si la mancare (asa cum ti-a zis si Calin).
Am recitit topicul si tot n-am vazut "filtrarea"...

In rest, sa-ti traiasca!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Lasa ca pun poze numai sa am putin timp. Asa e, am amintit doar de filtrare, nu am pus poza...SAU??? ...nici nu am amintit?
Numarul lor sigur va mai scadea, imposibil sa nu...mai pica cate unul asa din senin...momentan efectivul e de 39 exemplare. Sau poate va mai ramane in urma cate unul...si il elimin eu...vedem. La mancare nu ma zgarcesc, insa nici nu le dau in exces, mananca de doua ori pe zi, Sak Green. Tipul din Ungaria a cam strambat din nas cand i-am spus ce fel de hrana le voi da...ma rog, stiu ca nu e cea mai buna calitate dar mai vedem si asta, ma mai documentez si poate pe viitor caut ceva mai bun. Ce mi-a oferit el...Hikari...era zdrobitor de spump acolo. Nu stiu oare Tetra nu face ceva mancare speciala pentru ei sub forma de granule?? Stie cineva ceva? Asa cum Tetra Discusul e foarte reusit...oare pentru ciclide ierbivore nimic?
Apropo: oxigenare am foarte buna, am un compresor si le-am tras si lor un fir...

P.S.
@dan_florin, voi pune poze mai...dar stii tu cum e unde lucrez eu...merg dimineata si vin ...oadata...
[Yahoo!]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Ai zis ceva de un Fluval 405, tot cu el ai ramas?
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com