[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Big "borcanul" de la Cluj  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

kirucd wrote:La Reserve cask-ul ala m-as abona si eu


Te inteleg perfect, dar din pacate cask-ul ala e deja "istorie"...

Poza aia e de anul trecut, iar Levi o stia, de-aia am pus-o. Intre timp, ceea ce e in poza a plecat de mult pe Somes si am fost nevoit sa reimprospatez cu ce-am mai gasit... dar nu ne plangem, ca e de unde...

PS: Azi am facut toata tevaraia la acvariu, maine ii dau o proba sa fiu sigur ca nu curge nimic, pe niciunde si daca totul e OK, pe sf. saptamanii il "dam la apa"...
[Thumb - Colectia.jpg]

[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca aveai o colectie de Glencraig, luam sculele cu mine si iti intram in casa prin erectie. Asta, efractie, plm

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Daca aveai o colectie de Glencraig, luam sculele cu mine si iti intram in casa prin erectie. Asta, efractie, plm


Ce sa-ti spun, ca de la Glenlivet ti s-o fi aplecand?!
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca tot esti fan Glenlivet incearca Nadurra, facut tot de ei:

http://www.theglenlivet.com/the-whisky/nadurra

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

La sfarsitul saptamanii plec iar in Austria. O sa-l iau cu mine pe batranul Jack nr. 7, un pic de miere si limonada de la Billa. Pentru cuburi de gheata, o sa apelez la Madame Tantza de la bucatarie
Aurele, daca te hotarasti sa vinzi colectia, accept donatii

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:La sfarsitul saptamanii plec iar in Austria. O sa-l iau cu mine pe batranul Jack nr. 7, un pic de miere si limonada de la Billa. Pentru cuburi de gheata, o sa apelez la Madame Tantza de la bucatarie
Aurele, daca te hotarasti sa vinzi colectia, accept donatii

Numa la chiestii d-astea va e gandul!!!!
Deoarece esti o personalitate ar trebui sa iti doneze un John Walker 1805 Pack ($20,000) nu alea!!!

My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Blue14 wrote:Numa la chiestii d-astea va e gandul!!!!
Deoarece esti o personalitate ar trebui sa iti doneze un John Walker 1805 Pack ($20,000) nu alea!!!


*Numai
*chestii

Personalitate?
Cine rahat e John Walker??

P.S. ma multumesc si cu un Johnnie Walker blue label, dar pe Jack il cunosc mai bine

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Ce se mai intampla cu "borcanul"????
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Zsido wrote:Ce se mai intampla cu "borcanul"????


Parca n-ai stii ca sta la locul lui frumos, pe stand... Pana ii lipesc tevile si-l dau la apa...

Daca am noroc, saptamana viitoare vede si apa si poate si sare...
[Email] [Yahoo!]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pentru cei care nu stiu istoria (ca Levi o stie) de acum o luna de cand am zis ca-l dau la apa, am intampinat niste probleme in urma carora a trebuit sa mai ranforsez standul (facut din inox, care este elastic, in comparatie cu otelul si a facut burta la mijloc, pe lungime) si sa relipesc acvariul, din cauza ca s-au intins lipiturile si au aparut niste "fracturari" pe toata lungimea lipiturii in momentul in care am bagat apa in el. Nu s-a dezlipit, nu curgea, dar nu mi-au placut deloc cum aratau "fracturarile" alea...

Fracturarile dispareau in momentul in care impingeam geamul din fata din partea de sus (practic eliminam presiunea apei pe fata acvariului), asa ca am decis dezlipirea si relipirea lui de la zero.

Acum l-am adus acasa, este OK (l-am testat umplandu-l cu apa atat cat s-a putut fara sa curga) si urmeaza sa-i lipesc tevile de tur si retur.

Dupa lipire, facem un test 2 zile cu apa care va recircula continuu sa vedem ca functioneaza OK si recircularea, nu picura pe la lipituri, nu nimic, dupa care ii dau apa de osmoza si sare.

Intre timp mi-a venit si pompa de valuri MP40wQD. Am testat-o si chiar e silentioasa bine de tot, comparativ cu modelul clasic (am si un MP10ES acasa). Ca idee, MP40wQD dat la maxim, face mai putin zgomot decat MP10ES dat la doar 20-30% (3 LED-uri doar aprinse, ca n-am nevoie de mai mult in acvariul mic).

Asta este pe scurt... Astept sa-l vad cu apa in el si revin...
[Email] [Yahoo!]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cum ziceam... lipit tevile, bagat apa, dat drumul la pompa sa faca recirculare si a iesit ceva de genul asta...

Acum sunt la "fine tunning" cu robinetii de pe tevi ca sa reglez debitele de pe tur si retur.

Daca 2 zile merge OK, il golesc si dau drumul la apa de osmoza...

Intre timp, astept sa-mi vina UPS-ul, ma apuc sa fac toata conectica electrica si cu putin noroc in 1-2 saptamani apare si lampa.
[Thumb - IMG_4598.JPG]

[Thumb - IMG_4597.JPG]

[Thumb - IMG_4596.JPG]

[Email] [Yahoo!]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

In sfarsit a intrat la apa... abia astept sa vad ce piatra iti cumperi.
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Zsido wrote:abia astept sa vad ce piatra iti cumperi.


Vie...
[Email] [Yahoo!]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Asa ma gandeam si eu,dar de unde o cumperi si la ce pret?
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Zsido wrote:Asa ma gandeam si eu,dar de unde o cumperi si la ce pret?


Deocamdata inca sunt ramas pe "varianta" Germania, cu aprox 14 EUR/kg, dar pana acolo mai este (vreo saptamana) si cine stie ce naiba imi mai trece prin cap, pana atunci...

Sa vad eu ca functioneaza asta OK si sa-l umplu cu apa de osmoza sa-l bag la sarat, ca dup'aia vad eu si de piatra...
[Email] [Yahoo!]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

foarte bine aranjat.
bafta cu urmatorii pasi
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

aurecj wrote:Deocamdata inca sunt ramas pe "varianta" Germania, cu aprox 14 EUR/kg

Eu o cumparam in urma cu cativa ani din Budapesta cu 9 euro kg dar mergeam dupa ea si mai puteam alege, nu am idee acum cat e
[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Frumos!

My nano reef



[Email]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

ocean wrote:
aurecj wrote:Deocamdata inca sunt ramas pe "varianta" Germania, cu aprox 14 EUR/kg

Eu o cumparam in urma cu cativa ani din Budapesta cu 9 euro kg dar mergeam dupa ea si mai puteam alege, nu am idee acum cat e


Si pe mine m-ar tenta idea sa merg sa mi-o aleg si chiar voiam sa merg pana in Germania (mai aveam si alte lucruri de rezolvat acolo), insa nu mi-au iesit planurile, asa ca i-am sunat si le-am zis ca le trimit doar o schita cu ce vreau si sa vedem daca imi pot reproduce din piatra ce o au pe stoc.

Daca apuc saptamana asta sa-l umplu cu apa de osmoza si-l dau "la murat", la inceputul saptamanii viitoare vorbesc din nou cu ei si le spun sa-mi trimita o poza/filmare cu ce-au facut iar daca e ceea ce as vrea, le spun sa mi-o trimita.

Aici, aproape, gen Budapesta, Szeged, m-as fi dus si eu, dar am mai multe probleme:

1. Nu stiu ce/daca gasesc
2. Nu le stiu limba de nicio culoare, asa ca tre' sa-l iau pe Levi cu mine si asta se da greu dus...
3. De cate ori m-am oprit in decursul "istoriei" in Ungaria am avut cate o problema (de obicei trec prin Ungaria in tranzit, ca rapidul prin halta), asa ca evit sa ma opresc in tara aia...
4. In afara de magazinul aluia din Szeged (Tropus), nu mai stiu niciun alt magazin.

In concluzie... cred ca raman pe varianta "nemteasca", mai ales ca mi-am luat pompa de valuri de la ei si m-am facut cu un "coupon" ca n-au avut sa-mi trimita si driver-ul de MP10wQD sa-mi fac upgrade la MP10ES-ul ce-l am, iar eu platisem cu cardul, asa ca am bani "pe stoc" la ei...

[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Magazin ar mai fi (si aproape si foarte de treaba patronul si angajatii) in Debrecen pe Piac utca cred ca e nr 8 dar nu mai sunt sigur(patronul a fost in stare sa-si desfaca acvariul de prezentare ca sa-mi dea mie ce vroiam(l-am prins cu marfa mai putina) , mai e un magazin la vre-o doua strazi(la subsol) dar nu-i mai stiu adresa, inca unul in zona rezidentiala dar ala e greu de gasit noua ne-a trebuit vre-o doua ore, in Budapesta de fapt mai in margine e un angrosist:apa dulce si sarata- Kutsera la Erd pe Balaton utca nr. 94, ambele magazine pomenite au siteuri de prezentare pe net, Kutsera vezi ca asta are prezentare si in limba romana(teel +36 23 523 617 nu intodeauna foarte serios adica telefonic iti spune ca are ce te intereseaza si cand ajungi -tocmai s-a terminat- dar ruleaza multa marfa(mai are doua magazine in Budapesta) asa ca mereu gasesti ceva la el.., celalalt din Debrecen anunta pe site cand primeste marfa si cat dureaza sa o tina in carantina e foarte serios si riguros la asta sau asa era cel putin inainte de 2010 cand umblam pe acolo

This message was edited 1 time. Last update was at 09/09/2015 11:51:50

[Email]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com