[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre skimmere  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
HBOT
Member

Joined: 15/04/2014 11:55:24
Messages: 184
IP:
Offline

um02122 wrote:...
Pai am facut schita la ce ai zis tu ca vrei sa faci. Imi pare rau ca nu am inteles exact,.....


E ok Andrei, nu aveai cum sa intelegi exact ce vreau sa fac, adica in detaliu, pentru ca asta n-am explicat niciodata si nici n-am avut cind pentru ca nimeni n-a intrebat, ci doar s-au degenerat discutiile. Cind va fi gata Shubi va face poze si filmulete si chiar nici dupa aceea n-am de ce sa mai discut rezultatele. Daca mie imi face treaba e OK, daca nu imi fac altul!
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:

Tot ce pot zice, e nevoie si de pioneri. Si e al naibii de aiurea cand esti pe teritoriu nemapat si dai de belea, pentru ca nu te poate sfatui nimeni. Primele acvarii marine aveau circulatie pe baza de piatra de aer, aveau doar alge si nevertebrate si au fost considerate o mare realizare. Asta era pe la 1800 si ceva. Pe mine ma fascineaza ca oamenii foloseau plenum acum 20 de ani si ca acum 20 de ani credeau ca nu poti inmulti clowni decat daca au anemona si apoi au incercat cu anemona de plastic si pana la urma s-au prins ca au nevoie doar de un ghiveci de ceramica pe care sa depuna si ca partea complicata e de fapt hranirea larvelor.

Make love not war.


Nu este deloc un teritoriu nemapat, virgin, skimmerele pe baza de piatra de aer sint printre primele aparute in piata si s-au facut
nenumarate experimente si multi au tras concluzii, am postat o gramada de linkuri si am impartasit informatiile pe care le-am gasit
eu, cine vrea sa le ia in seama bine, cine nu, nu. Ideea in sine este o idee buna si skimmerele pe baza de piatra de aer sint performante,
nici nu am afirmat altceva, dar trebuie sa respecte anumite reguli pentru a functiona corect. Daca cineva vreau foar sa faca experimente
ca sa se afle in treaba, asta e, pacat de banii si timpul pierdut. Solutia care ar trebui sa functioneze in acest caz e simpla, conceptul de
baraj/trecere si ridicarea apei doar cu ajutorul aerului este gresita in opinia mea. Am mai spus si mai repet cam ce cred eu ca e simpku
de facut si ar trebui sa fie eficient, apa trebuie sa intre pe sus si sa iasa pe jos intr-o incinta inchisa, cu robinet sau alt sistem de reglare
al debitului apei in partea de jos pentru a se putea regla nivelul apei care vine direct din overflow box, iar incinta sa fie suficient de inalta
ca sa permita un timp de contact intre bule si apa suficient de mare. Nici nu e mare filozofie de implementat, prima camera a sumpului
se poate transforma intr-un paralelipiped complet inchis, inalt de minim 70 cm, eu l-as face de 1 m daca e loc, impartit in doua incinte
egale cu geam pe mijloc si cu doi robineti montati in partea de jos la baza catre compartimentul al doilea al sumpului. Iar apa ar trebui
sa intre pe sus, undeva la 10-15 cm mai jos de gatul cupei, se poate face o singura cupa dubla (cu doua gaturi) preferabil din acryl cu
o flansa intre gaturi si incinte (acrylul se poate lipi pe sticla cu silicon daca grosimea sticlei e suficient de mare, la 8 mm grosime sa
zicem exista suficienta suprafata de contact ca sa se poata lipi flansa din acryl pe buza de sus a sticlei). Iar sumpul trebuie calculat
in asa fel incat sa fie suficient spatiu pentru a avea loc si apa din skimmer care este deasupra nivelului de lucru al sumpului pentru
cazul in care se opreste curentul, iar overflowul ar trebui facut cu fitinguri si teava de 40 pentru a permite debite suficient de mari.

Revenind la teritoriile nechartate de care vorbesti Andrei, ele sint de mult descoperite, dar cum americanii sint niste tampiti iar
ala de a scris o carte documentata stiintific pe teme de acvarista e un simplu tembel care a lucrat la Nasa in opinia tovarasului
doctor, asa incat ce am putea sa mai spunem si sa mai comentam? Sa asteptam realizarea skimmerului de baraj/trecere si
vom comenta ulterior. Conceptul de skimmer counter-current este vechi si bine implementat sub diferite forme si a trecut
testul timpului.

O zi buna,
Dragos

P.S. polemica din threadul doctorului s-a mutat aici si nu cred ca e ok, e preferabil aici sa dam exemple de tipuri de skimmere
pe care le-am folosit si sa subliniem plusurile si minusurile, astea ar fi informatii de interes pentru colegii de forum. Si sa asteptam
experimentul lui Shubi.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2014 04:42:53


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Well, discutia are deja un efect asupra mea - am vrut sa cumpar si eu cartea lui Escobal dar m-a cam demoralizat unul din comentarii:

http://www.amazon.com/review/R1XLS36VI2YF6E/ref=cm_cr_dp_title?ie=UTF8&ASIN=1888381108&channel=detail-glance&nodeID=283155&store=books

...A lot of simplifying assumptions are made and experimental difficulties are hand-waved away.


An unsupported claim is that ultraviolet sterilizers are one of the most important pieces of equipment for an aquaria. This is controversial at best and just plain false at worst. But in any event, there is no scientific support for the claim in the book. [...] The processing model for sizing ultraviolet sterilizers and determining proper flow rates does not take into account the replication rate of organisms.


But the books focuses on certain equipment (the kind author's company sells?) and ignores others without presenting any scientific support for those choices.


Spune totusi ca este o carte care macar incearca sa puna niste baze teoretice - iar primul comentariu la acest comentariu apara totusi cartea, spunand ca e normal sa faci multe aproximatii cand ecuatiile ar deveni imposibil de rezolvat daca iei in calcul toate detaliile posibile la care te poti gandi. Insa, din nou, nu e nimic batut in cuie.

Vrand sa aflu insa daca totusi comentariul initial este valid (legat de firma autorului care ar vinde aceste echipamente) am mai intalnit 1-2 forumuri unde oamenii isi dadeau cu parerea ca Filtronics (partea din firma lui care producea echipamente) a fost inchisa.

Autorul insa are un CV impresionant - prin urmare - o sa incerc si eu sa fac rost de carte ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din cate stiu eu este singura carte care incearca sa abordeze hobby-ul cu tratare pe baze stiintifice. Sigur ca in ultimii 15-20
de ani acvaristica, inclusiv la nivel de hobby, a evoluat, totusi sint multe lucruri interesante si inca utile in carte. Eu am
cumparat-o pentru ca m-a interesat parte de skimmere si recirculatia apei, am aflat lucruri pe care nu le stiam si care
mi-au folosit. Partea de UV care apare ca negativa in comentarii pe mine nu m-a interesat, parerea mea este ca UV-ul
acvarii marine nu isi are locul si rostul, ozonul fiind in schimb o optiune. Cu toate astea nici ozon nu mai folosesc, am folosit
vreun an dupa care l-am tras pe dreapta.

In concluzie cartea este interesanta, un pic cam scumpa, dar consider ca nu am dat banii degeaba. Daca vrei sa o
cumperi cauta editia a doua, cea din 2000.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Atasez un video de azi dimineata cu skimmerul de la acvariul de apa rece.
Astept pareri leagate de eficienta, eu sunt relativ multumit la cat a costat.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

off Shubi, termina odata skimmeru' ala ca ma dor ochii de cat am citit
[Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Prietene, pe la sfarsitul saptamanii viitoare, daca voi avea timp suficient si nu intervine nimic, il vei vedea
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

pfff ... iti dai seama ca pana la sfarsitul saptamanii viitoare topicul asta o sa aiba 15+ pagini de impunsaturi & stuff ??? deci trece pe lista ca skimmerul sa fie prioritatea ta nr 1 in zilele ce vor urma spor
[Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Din ce zice tipul asta, masori cat de bine merge skimmerul dupa nivelul nitratilor din apa.
Folositi alte criterii ca sa masurati eficienta skimmerelor voastre?


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

r_o_n_i wrote:pfff ... iti dai seama ca pana la sfarsitul saptamanii viitoare topicul asta o sa aiba 15+ pagini de impunsaturi & stuff ??? deci trece pe lista ca skimmerul sa fie prioritatea ta nr 1 in zilele ce vor urma spor


No bine, atunci....4-5 saptamani dureaza
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

um02122 wrote:Din ce zice tipul asta, masori cat de bine merge skimmerul dupa nivelul nitratilor din apa.
Folositi alte criterii ca sa masurati eficienta skimmerelor voastre?


Nu stiu daca e asa, dar de cand am si skimmer si reactor cu sulf, ma cam prind ca reactorul ma lasa din cauza ca jegul pe skimmer se transforma dintr-un maro intr-un negru inchis ma rog, asta in timp ...
As putea spune invers. La un moment dat se intampla ca ma satur sa mai vad alge aparand, reactorul cu sulf se vede murdar in interior, imi fac timp sa-l reinstalez, si dupa aceea ma surprinde ca jegul de pe skimmer este maro deschis si nu spre negru.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com